Kontrol ve Denge

Fahrettin Kayan yazdı…

Kontrol ve Denge
28 Şubat 2022 10:24
A+
A-

 

Yukarıdaki istatistiklere bakınca Antalyaspor için yattı, oynamadı, korktu diyenlere hayret ediyorum. Duran toplarda oyunu yavaşlatmaktan bahsediyorsanız, deplasmanda oynayan ve puan ya da puanlara ihtiyacı olan takımın başka nasıl bir oyun anlayışı olabilir? Aksine oynadığımız oyunun tempo ayarlaması ve hücum – savunma dengesi bu sezonun en iyilerindendi. İstediğimiz an tempoyu yükselttiğimiz, istediğimiz anlarda tempoyu düşürdüğümüz, kısacası oyunun kontrolünü elinde bulundurduğumuz bir maç çıkardık.

Adana Demirspor hocası Montella’nın maç sonu yaptığı “Bu kadara sevindiler, demek ki bizden korkuyorlar” açıklaması son derece talihsiz bir açıklama oldu. Orada Adana Demirspor’dan alınan bir puandan ziyade üst üste kazanmanın ardından kaybetmemek ve alt sıralardan biraz daha sıyrılmanın rahatlaması ve sevinci vardı. Hatta Luiz Adriano biraz gününde olsa galibiyet işten bile değildi. Kaçırdığı gollerin yanında kendini fizik olarak çok hızlı toplaması ise son derece sevindirici gelişmeydi. Bu hızla kendini topladıkça ilerleyen haftalarda katkısı daha büyük olacaktır.

Ndao ise gerçekten hiç hazır durumda değil. Özellikle bu tip sürat ve fizik oyunu oynayan oyuncular hazır olmadığında çok eksik gözüküyorlar. Ancak yerine tercih edilebilecek Ghacha’nın da son haftalarda aşırı formsuz olması, Ndao’nun mutlak tercih sebebi oluyor. İki futbolcunun da bir an önce toparlanması gerekiyor ki tek kanattan verimli hücuma mahkum kalmayalım.

Savunmada Veysel Sarı’nın çizgiden çıkardığı topla geldiği günden itibaren kaçıncı kez bu hayati müdahaleyi yapıyor, artık sayamıyorum. Geldiği günden itibaren defansta çizgiden çıkardıkları ve hayati müdahaleleriyle yaptığı katkıyla takıma gelip giden birçok forvetten daha fazla katkı sağlamıştır.

Maalesef hiç istemesem de yine hakeme değinmeden geçemeyeceğim bir hafta oldu. Verdiği ve vermediği fauller ile çok tartışılır ama ikinci yarı Mehmedi’ye yapılan pozisyon tartışmasız penaltıydı. Rakibin topla uzaktan yakından ilgisi yok. Omuz omuza mücadele diyemezsin çünkü darbe direk kalçadan geliyor. Önüne geçti diyemezsin, Mehmedi son hamleyle bir adım önünden koşuyor. Kısacası tartışmasız, net şekilde penaltımız hem hakemden hem VAR hakeminden yine GÜME GİTTİ.

Şimdi kupa müsabakasında Trabzon deplasmanı var. Rakip bu sezonki tek yenilgisini bizden almış olmanın ve son haftalarda iyice yükselen form grafiğiyle maça oldukça iddialı çıkacak. Bizim içinse her zaman yaptığımızı tekrar yapabileceğimizin sınavı olacak. Eğer bu hafta sonu olduğu gibi kontrollü ve dengenin elimizde olduğu bir maç çıkarabilirsek her türlü sonuca açık bir maç olacak.

Bizim için şu an önemli olan her hafta daha rahat nefes aldığımız lig sıralamasında bir an önce rahat noktaya ulaşabilmek olmalıdır. Çünkü lig bu sezon o kadar enteresan ki, kimin kimi nasıl yeneceğini artık kimse kestiremiyor. Üç hafta kazanıp rahatladım diyen takım iki hafta sonra kendini tehlikede bulabiliyor.

Bütün dileğim sakatlığın olmadığı ve hem fizikken hem psikolojik olarak bizi yıpratmayacak bir maç olması…