Hakem Darbesi

Hakan Aydın yazdı…

Hakem Darbesi
18 Ocak 2021 09:28

Karşılaşmanın başlama düdüğü ile birlikte Antalyaspor yarı sahasına her iki takım oyuncularından yaklaşık 18 kişi yığılmıştı. 18 çizgisinin üstünde kümelenen, kendi yarı alanında rakibe alan bırakmayan, adeta duvar ören bir taktikle sahaya çıkmıştı Ersun Yanal.

Duvar tenisi gibiydi. Trabzonspor atak yapıyor, top adeta duvardan dönüp Antalyaspor yarı alanına geri gidiyordu. Rakip Trabzonspor, dinlenmiş ve diri bir takımdı. Ani kapılan toplarla özellikle Amilton ile atak şansı bırakmayan, Amilton’a önlem almış bir Trabzonspor vardı. İlk 10 dakikadaki baskı Antalyaspor’u o kadar bunalttı ki Kudriashov stoperlerin arasına giriyor, Amilton sol bek olarak tabir ettiğimiz bölgede oynuyordu.

12. dakikada yakın mesafeden çekilen şutta göğüsten ele çarpmasına penaltı verilirken, gece yarısı operasyonu ile adeta hakem darbesi yapan MHK ve Ali Palabıyık’ın bu maça neden atandığı da kendini göstermiş oldu. Boffin, bunlara rağmen penaltıyı kurtararak takımın oyundan düşmesine engel oldu. Bu dakikadan sonra yavaş yavaş ileri çıkmaya başlayan Antalyaspor, 23. dakikada galibiyet golünü buldu. Bu dakikadan sonra ise roller değişti. Saldıran taraf, Trabzonspor olurken etkili pozisyonlar bulan Antalyaspor oldu.

Yine hızlı kapılan bir topta pozisyona giren ve ceza sahasında topu eveleyip geveleyen Orgill, topu rakibe kaptırınca hızla çıkan Trabzonspor, orta alanı çok çabuk geçince ve Nuri müdahale edemeyince, cebinde kırmızı kartla gezen Ersan da Abdülkadir’i indirince fırsat kollayan Ali Palabıyık, Ersan’ı oyundan ihraç etti. Burada kızılması gereken ne Nuri ne Ersan’dır. Kızılması gereken, şımarıkça topla ne yaptığını bilmeden kaptıran Orgill’dir. 

10 kişi kalan Antalyaspor, yine geride bekleyerek Trabzonspor’a gol şansı vermedi. Aksine pozisyon bulan taraf, Antalyaspor oldu. Uzatma dakikalarında Trabzonsporlu Edgar’ın eline çarpan pozisyon es geçildi. Nasıl Ersan’ın pozisyonu penaltı ise Edgar’ın pozisyonu da penaltı idi. Ama gece yarısı hakeminin maça niye atandığı bu pozisyonda bir kez daha belli oldu. Şimdi MHK Başkanı Serdar Tatlı’ya sormak istiyorum. Fenerbahçe kupa maçından sonra Erkan Özdamar’ı ve VAR hakemlerini devre dışı bırakıp gece yarısı operasyonu ile hake ataması yapan sen, o koltukta kalmak için ne tavizler verecek, kaç takımın canını yakacaksın? Kendisi faal hakemlik döneminde de silik, beceriksiz bir hakemdi. Şimdi en başa gelince makamım altında eziliyor, o makamı taşıyamıyor. Kişiye göre makam verilmez, makama göre kişi atanır. Bilmem anlatabildim mi, Serdar Hoca.

Maçın ikinci devresine Antalyaspor yine geride alan savunması yaparak başladı. Antalyaspor’un ikinci bölgesi tamamen 18 yayının üstüne kadar geldi. Rakip Trabzonspor, doğruca Antalyaspor’un ceza sahasına inip gol pozisyonu arıyordu. Duvar yenisi bu yarı da devam etti. Yalnız Boffin bir orkestra şefi gibi takımı yönetmeye başladı. Sesi ekranlara kadar geldiği için duymuşsunuzdur, takımda kimin hangi pozisyonda olması gerektiğini bağırarak anlatmaktan neredeyse sesi kısıldı. Özellikle 2. yarı pozisyon vermeden oynadıysak bu Boffin sayesinde oldu.

Artık 70. dakikadan sonra bir kişi eksik oynamanın da getirisiyle takım yorulmaya başladı. Bu karşılaşma genelinde bu konuda Ersun Yanal ve teknik ekibi eleştirmeden geçemeyeceğim. Takım oyundan düşünce özellikle orta alanda Hakan ve Nuri yorulmuş iken takımı ayakta tutan Fredy’yi oyundan almak büyük hataydı. Eğer Amilton sakat değilse, oyundan alınmaz. Amilton, rakip için her zaman bir tehdittir. Hakan Özmert oyundan alınıp, Doğukan orta alanda takıma nefes aldırabilirdi. Orta alana yapılan Jahovic hamlesi orta alanın iyice işlevsiz hale getirdi. Bir de Ersun Hocanın Gökdeniz inadı bize 3 puana mal oldu. Gökdeniz oyundan düşüp çok yorulduğunda o kanata hiç olmazsa Imeri hamlesi yapılabilirdi. Böylece daha diri bir Imeri o pozisyonu yakalasa ya gole çevirir ya da topu köşeye kadar taşıyarak son dakikayı geçiştirirdi. Gökdeniz’in ikinci büyük hatası da Nwakaeme son saniyede topu ceza sahasına gönderirken rakipten korkup, rakibe sırtını dönmesi oldu. Bu da bize üç puana mal oldu. Bir de Gökdeniz’in şutunda auta çıkan topu hızlıca Trabzonspor kalecisi Uğurcan’a veren top toplayıcı altyapı oyuncusuna iyi bir ceza verilmeli ki, yaptığı hatayı anlamalı.

Maçın sonuna 7 dakika ekleyen Ali Palabıyık, zaten maçın başında niyetini belli etmişti. Gece yarısı ataması ile bu maçta olması, görevini yerine getirmenin huzuru ile maçın sonunda gayet mutluydu.