Golü Düşünmezsek Mağlubiyeti Düşünürüz

Sadece bu maç için değil önümüzdeki maçlarda golü düşünmediğimiz sürece mağlubiyeti düşünmeye ve yaşamaya mecbur kalırız….

Golü Düşünmezsek Mağlubiyeti Düşünürüz
10 Ekim 2018 08:26

Ligde yakaladığımız güzel bir serinin ardından sahamızda Galatasaray’ı konuk ettik. Galibiyet halinde diğer maçların skorlarına göre liderliğe bile yükselebileceğimiz karşılaşma için haliyle beklentiler de yükselmişti. Maç günü öncesinde şehri hareketlendirme çabaları, Antalyaspor ruhunu Antalya’ya yayma girişimleri, forma sponsorluğunda 07 Gençlik’in yer alması maçın önemini gittikçe arttıran unsurlar oldu.

Beklentiler yüksek olsa da maç boyunca büyük bir hayal kırıklığı yaşadık. Önceki maçlarda ortaya koyduğumuz mücadele bu maçta sadece yarı sahamızı korumaya yönelikti. Golü yediğimiz 87. dakikaya kadar gol atmayı düşünmedik. Kazandığımız tüm topları en çabuk şekilde rakibe teslim ettik. Ama 87’den sonra gördük ki kalan birkaç dakikada bile isteseydik golü bulabilirdik. Özellikle sezon başından beri sorunlu defans hattıyla gündemde olan rakibi biraz olsun zorlamak iç sahada taraftarımıza göstermemiz gereken taktiksel anlayış olmalıydı.

Bülent Hoca maç sonunda konu hakkında yaptığı açıklamada ‘hücum anlamında hamle şanslarının olmaması’ nı eksi yönleri olarak belirtti. Bu noktada şöyle bir karşılaştırma yapmak gerekebilir:

Deplasmanda 3-2 kazanılan Beşiktaş maçının ilk 11’i şu şekildeydi; “Boffin, Nazım, Bahadır, Diego, Celustka, Vainqueur, Yekta, Hakan, Harun, Doğukan, Doukara”

Sahamızda 1-0 kaybedilen Galatasaray maçının ilk 11’i ise şu şekildeydi; “Boffin, Nazım, Celustka, Diego, Cissokho, Chico, Yekta, Hakan, Maicon, Doğukan, Doukara”

İki kadro arasındaki hücum anlamındaki tek değişiklik Harun-Maicon ikilisi olarak görünüyor. Yedek kulübesinde ise hücum oyuncusu olarak Beşiktaş maçında Drole ve Danilo, Galatasaray maçında  ise sadece Danilo yer alıyordu.

Zaten dar olan kadrosu sakatlık ve cezalar ile daha da daralan Antalyaspor’un durumunun farkındayız. Tüm sıkıntılara rağmen haftalardır gösterilen mücadele için teşekkür ediyoruz. Şimdi de daha iyi günlere hep beraber gidebilmek adına söylememiz lazım; Beşiktaş maçında sahadaki istek ve arzunun, ortaya konan oyunun Galatasaray maçında sahada olmaması çok açık görünüyordu. Maç boyunca hücumu düşünmedik. Sahada beraberliğe razı bir Antalyaspor, sadece gol yememek için uğraşan bir Antalyaspor görmek bir taraftar olarak beni üzdü.

Rakip takımın hocası bile gol atmak için değişik varyasyonlar deneyip, defans oyuncusu ile golü bulabiliyorsa bizim hücum anlamında hamle şansımız yoktu dememiz ne kadar mantıklıdır dönüp bakmamız lazım. Sadece bu maç için değil önümüzdeki maçlarda golü düşünmediğimiz sürece mağlubiyeti düşünmeye ve yaşamaya mecbur kalırız.