Gidişat İyi

Deplasmanlarda almış olduğumuz beklenilmeyen galibiyetleri, iç sahadaki galibiyetlerle harmanlayarak puan tablosundaki bugünkü duruma geldik.

Gidişat İyi
31 Ekim 2018 08:29

Geçtiğimiz hafta Alanya deplasmanından alınan 3 puanın kredisini bu hafta tükettik. Deplasmanlarda alınan galibiyetler, evimizde kazanamadığımız müsabakalar için kredi üretiyor ama tabi burada kendi evimizde oynadığımız müsabakalarda yenilmemek de önemli.

Deplasmanlarda almış olduğumuz beklenilmeyen galibiyetleri, iç sahadaki galibiyetlerle harmanlayarak puan tablosundaki bugünkü duruma geldik. Bunu çoğu müsabakada rakipten daha kötü oynayarak, teknik heyetin motivasyon katkısıyla azim, mücadele ve hırs üçgeninde başardık. Ayrıca taraftarında vermiş olduğu destek ve oyuncularında ricada bulunarak tekrardan göreve davet ettikleri Başkan ve yeni Yönetim Kurulu ile artan moral ve motivasyon neticesinde Süper Lig’de 10. hafta sonunda, 5. sırada olan bir Antalyaspor var.

Keyifli ve karşılıklı bol pozisyonlu geçen 90 dakikada, Trabzonspor müsabakasına gayet iyi ve hırslı başladık. Son maçlarla birlikte artık bunu her maç yapıyoruz. İlk 15-20 dakika içerisinde baskılı ve ofansif bir yapıya bürünmüş bir şekilde gol için yükleniyor, pozisyonlar buluyoruz. Golün geldiği 15. dakikaya kadar olan sürede Doukara, Doğukan, Maicon ve Nazım ile net 4 pozisyondan yararlanamadık.

Doukara’nın ceza sahasının dışından çekmiş olduğu şutla bulduğumuz golle oyundaki üstünlüğümüzü skora taşıdık. Uzaktan şut ile atılan golleri gerçekten özlemiştik. Bu şekilde gol bularak ayrıca keyiflendik.

Skor üstünlüğünü elde ettikten sonra Trabzonspor’un oyuna ortak olmasına müsaade ettik, rakibe çok net pozisyon da verdik. Diego’nun hatasını değerlendiren Rodallega’nın şutu, kale direğine takıldı. Ardından ceza sahası içerisinde kalemize sırtı dönük bir pozisyonda olan Burak Yılmaz’a, Cissokho’nun yapmış olduğu gereksiz müdahale ile penaltı neticesinde kalemizde golü gördük. Daha sonra ilk devrenin sonuna kadar hiçbir şekilde rakip yarı alanda yer alıp, pozisyona giremedik. Kalemizde vermiş olduğumuz iki pozisyonda da kalecimiz Boffin ile golü engelledik.

Müsabakanın devre arasına 1-1’lik eşitlikle girmemiz, maçı tekrar skor olarak eşit bir şekilde başlatmamız anlamına geliyordu.

Müsabakanın ikinci yarısına iyi başladık. Sezon başından bu yana en çok skor ürettiğimiz pozisyon olan, duran top organizasyonunda Diego’nun bomboş pozisyonda vurduğu kafa ile gole çok yaklaştık. Hemen ardından Maicon ile karşı karşıya net bir pozisyonu daha harcayıp ikinci golü bulamayarak, Trabzonspor’un oyunda kalmasına olanak sağladık. Bu arada Burak ile rakibe de çok net pozisyon verdik.

Doğukan’ın uzaktan şutunu kaleci Onur son anda kurtararak, genç Doğukan’ın gol sevinci yaşamasına engel olması, Doğukan’ı üzdüğü kadar tribünlerde bizleri de üzdü. Doğukan gol sevinci yaşamayı diğer müsabakalara bıraktı. Tecrübeli eldiven Onur Kıvrak, Doukara ile bir pozisyonda daha karşı karşıya kaldı ve gole geçit vermeyerek, iyi oynadığımız ikinci devrede skor üstünlüğünü elde etmemize müsaade etmedi.

Müsabakanın son 10 dakikasında takımımızın artık gol atmaktan ziyade gol yememek düşüncesi ile savunma yapması, bize pahalıya mal olabilirdi.

Rakibin bulmuş olduğu bir gol, VAR sistemine takılıp ofsayt sebebi ile iptal edilirken, penaltı beklediği bir başka pozisyonda VAR sistemi ile penaltı kararı verilmeyerek biz taraftarların stadyumdan üzgün ayrılması engellemiş oldu. Pozisyonların tekrarını izlediğimizde, VAR aracılığı ile verilen hakem kararlarının yanlış olduğunun ortaya çıkması belki de özellikle müsabakanın ilk yarısında hakem üzerinde tribünlerin kurmuş olduğu yoğun baskının neticesinde oldu. Ayrıca Hakem Yaşar Kemal Uğurlu bu atmosferdeki bir maçı kaldıramayarak her iki takım için yanlış kararlar verdi. Bariz bir şekilde etki altında kaldı, bu çok net göründü. Bu noktada yönetim kurulumuzun müsabaka öncesinde kamuoyuna yapmış olduğu açıklamayı da unutmamak lazım.

Salı günkü kupa mesaisini kazasız atlatıp, cumartesi günü sıralamadaki rakiplerimizden birisi olan Kasımpaşa’ya karşı, İstanbul deplasmanından puanla dönmemiz durumunda artık üst sıralardaki yerimizi sağlamlaştırmış olacağız.