Geri Çekilme Psikolojisi

Engin Erdem yazdı…

Geri Çekilme Psikolojisi
2 Mart 2020 10:56

Maç günü öğle saatlerinde Zeytinköy spor sahalarında Antalya DSİ Spor ve Manavgat Belediyespor arasındaki U19 maçını izledim. Maçı izleme sürecinde değerli bir hocam ile pozisyon ve oyuna göre futbol sohbetleri gerçekleştirdik. Maçı 1-0 önde götüren oyuncularda görülen geri çekilme psikolojisi hakkında konuştuk. Bu durumun oyun düzenini etkilediği; baskı, kademe ve denge oyununda aksaklıklara sebep olduğu konusunda hemfikir olduk. Maçı DSİ Spor 1-0 kazanmayı başardı. Fakat Antalyaspor, aynı günün akşamında aynı başarıyı sağlayamadı.

İlk yarıyı geçiyorum; 2-1 öne geçtiğin 57. dakikadan 90. dakikaya dek ne kadar doğru işler yapıldıysa, uzatma gösterilen son beş dakikada bir o kadar kötü bir Antalyaspor izledik. Son beş dakikayı iyi yönetemeyen, panik yapan ve belki de havaya erken girmiş Antalyaspor, son saniye golüyle galibiyetten oldu. Kudryashov’un topu yanlış uzaklaştırması, Boffin’in pas ile başlamak yerine autları direkt ileriye vurması ve en önemlisi önde baskıya gitmeyip psikolojik geri çekilme olgusu, beraberlik golünü kalemizde görmemize neden oldu. Son beş dakikadaki yanlışlıklar maçın başında sevineceğimiz beraberliğe maalesef bizi üzdü.

Umarım kalan haftalarda daha dik duran, son düdüğe kadar mücadele eden bir Antalyaspor görür ve kabus yaşamayız. İlk yarıdaki maçta galibiyetinin getirdiği rehaveti belki bu beraberlik getirmeyecektir.