Elimizden Kaydı Gitti

Fahrettin Kayan yazdı…

Elimizden Kaydı Gitti
9 Mart 2021 08:59

Maça iyi başladık. İlk yarı boyunca son haftalarda düşünmediğimiz kadar oyunun hücum yönünü oynadık. Ne olduysa devreyi önde kapatmamızın ardından bambaşka bir ikinci yarıya sahne oldu.

Üstünlüğü koruma adına gereğinden fazla geriye çekildik. Rakip üstümüzdeki baskıyı arttırdıkça, hata yapma oranımız yükselmeye başladı. Maç boyu oyunu geriden kurarken yaptığımız pas hataları başımızı yakacak derken, hiç umulmadık anda Hakan’ın çıkarken kaptırdığı top kalemizde gol oldu. Golde oyuncu Ferhat’la karşı karşıya kalmadan Ferhat’ın düşmesi de rakibin işini kolaylaştırdı.

Frikikten bulduğumuz enfes golün ve ilk yarıda oynadığımızın oyunun hakkını vermek için ikinci yarıdaki oyuna hiç gerek yoktu. Yaptığımız oyuncu değişiklikleri de takımın toparlanması yerine tam tersi bir negatif etki yarattı. Özellikle  Podolski konusunda artık ısrarcı olmanın hiç anlamı yok. Bu oyun sisteminde Podolski’den faydalanmak imkansız. Zaten kapanıp sadece hızlı hücum düşünürken, Podolski’nin ağır oyun tarzı takımı hızlı hücumlarda zayıflatıyor. Set oyunu oynadığımız ya da forvet arkasında oynatılıp defans arkasına uzun top atabileceği oyunlarda tamam ama bu kontra oyun anlayışında olmuyor.

Kısacası ilk yarıdaki oyundan vazgeçip, ikinci yarı tercih edilen oyunla maç elimizden kaydı gitti.

Geçen haftaki iddiamı hala devam ettiriyorum. Biz istemedikçe, biz konsantremizi bozmadıkça bizi kimse yenemez. Yine bu maçta Hakan’ın anlık kaptırdığı top ve Ferhat’ın düşmesi olmasa kazanabilirdik. Anlık konsantrasyon kaybı elimizdeki maçı beraberliğe getirdi.

Değişikliklerin olumsuz etki ettiği aşikar ama bunun en büyük etkeni Ersun Hocanın elindeki rotasyon ve kenardan katkı verecek oyuncu azlığı… Kenardan gelen oyuncularımız hiç hazır değil. Bu da takımın elini zayıflatıyor.

Şimdi haftaya Akdeniz derbisinde Alanyaspor deplasmanı var. Antalya’nın topu rakibe vererek sahasında kabul ettiği oyun tarzına karşı Alanyaspor’un topla oynamayı seven, rakip alanda oynamaya çalıştığı oyunla iki takım tam birbirinin oyun anlamında tamamlayıcısı duruyor. Oyunun daha çok Antalyaspor sahasında olduğu ama kontrataklarla tehlikeli pozisyonlar bulabileceğimiz bir maç bizi bekliyor. Alanya’nın yapacağı fazlaca baskıya karşı üst düzey konsantrasyon ve disiplin gerekiyor. Bu maçtaki gibi defanstan çıkarken yapılacak pas hataları, bizi çok zor duruma sokar.

Hafta sonu oynanacak lig maçından ziyade iki takımında aklının öncelikli olarak lig maçı, ardından oynanacak kupa maçında olacağını düşünüyorum.

Olayların olmadığı, keyifli ve bol pozisyonlu bir maç olması dileğiyle…