Bünyamin’in Değil Takımın Golü

Engin Erdem yazdı…

Bünyamin’in Değil Takımın Golü
22 Mart 2021 07:56

Top kaleci Ferhat’ta iken, 69. dakikada kenardan “Bekle, bekle” diye bir ses geldi. Bu ses neydi? Antalyaspor, Erzurumsporlu oyuncuları baskıya zorlamak, üzerine çekmek ve pasla geçişi sağlamak için böyle bir talimatı uyguladı. Bu uyarı, atağın başlangıcında, henüz 1. bölgede yapıldı. 

Ferhat’ın önündeki Erzurumsporlu oyuncu, kenarlara açılan iki stoperimizden biri olan Veysel’e top gelmemesi için onun tarafını kapatarak baskı yapıyordu. Diğer Erzurumlu oyuncu ise Fedor’a atılacak bir topu kesme amacındaydı. Ama burada hocanın asıl planı, Nuri’nin önde alan yaratmasından ibaretti.

Önde alan yaratan Nuri, Ferhat’ın pasında topla buluştu ve geride kalan iki Erzurumlu oyuncu pasif duruma düştü. Nuri Şahin, oyuna genişlik kazandırmak adına artık müsait durumdaki Veysel’e topu aktardı.

Veysel’e gelen topta tüm takımın birlikte öne çıktığını, yani Antalyaspor’un takım halinde beraber hareket ettiğini gördük. İkinci bölgeye geçiş sırasında en kritik koşuyu Fredy yaparken, orta saha da Veysel’in pas açısına doğru koşarak mavi yuvarlaktaki oyuncuyu beraberinde çekti ve arkasındaki alanın boş konuma gelmesini sağladı. Kısacası, bu hamleyle Fredy’nin 2. bölgede arkada alan yarattığını görebiliyoruz. Bünyamin’in de çizgiye basarak derinlik kazandırdığını da burada es geçmemek gerekir.

Fredy’nin alan yaratması sonrasında Veysel’in Hakan’a aktardığı topta, Hakan’ın Fredy’nin boşalttığı orta alana topu birebirde kurtararak çekmesini ve Bünyamin’in koşu yoluna ters ayakla muazzam güzellikteki pasını görebiliyoruz. Hakan Özmert, Bünyamin’in hücum desteği kadar altın değerinde bir pas atıyor.

Bu müthiş pastan sonra, yani “geçiş” dediğimiz ikinci bölgeden üçüncü bölgeye geçildikten sonra Bünyamin’in çizgiye değil de henüz yerleşmemiş olan Erzurumspor savunmasının üzerine gittiğini görüyoruz. Bu tamamen özgüven ve daha önce çalışılmış bir pozisyondur. Çerçevede, arkadan desteğe gelen Antalyasporlu oyuncular bulunuyor. Bu durum, zaten 50-60 metre koşmuş ve hamle hatası yapmaya müsait Erzurumsporlu oyuncular için büyük bir tehdit oluşturuyordu. 

Bir saniye sonrasında Bünyamin’in 3-4 tane alternatifi olduğu görülüyor. Bu da ayrıca önemli ve değerli. Ama en önemlisi, Bünyamin’in ısrarla topu merkeze götürme isteği ve sakinliği… Vuracak gibi yapıp topu merkeze götürmesi de son vuruşu kadar altın değerinde bir hamle.

Merkez alan, bir şutun kaleyi bulma ihtimalinin en yüksek olduğunu yerdir. Bünyamin’in açıyı yaratması ve sol ayağıyla muazzam güven dolu vuruşunu burada görebiliyoruz. Antalyaspor’un üçüncü ve seyrine doyum olmayan golü, bu şekildeydi. Söylemeden de geçmeyelim, Bünyamin’in şutu çektiği sırada görselin en solunda hala hücuma destek olmak için koşan Antalyasporlu oyuncuyu görüyoruz. Takımımızın bugünkü Erzurumspor karşısında oyun iştahı, alkışlanacak cinstendi.

Ve son… Golü oyuncu atmaz, takım atar. Golü atan önemlidir fakat oluşturan oyuncu daha önemlidir. Ersun Yanal’ın Hakan Özmert’i kutlaması, keyif veren cinstendi.

Bu zamana kadar takım savunması doğru uygulayan Antalyaspor’un takım hücumunu da yavaş yavaş iyi uygulayan bir takım haline dönüştüğünü görüyoruz.

Gelecek, aydınlık ve güzel olacak. Bunu ben söylemiyorum, analizler söylüyor.