Buna Mağlubiyete Kılıf Uydurmak Denir

Levent Sağlam yazdı…

Buna Mağlubiyete Kılıf Uydurmak Denir
26 Ekim 2020 08:29

Başakşehir maçından sonra Tamer Hocanın açıklamaları, bana çok ilginç geldi.

İki haftadır görülen kırmızı kartlara atıfta bulunan Tamer Hoca, tecrübeli futbolcuların genç futbolculara rol model olması gerektiğinden söz etti ve Amilton’un geçmişte de aynı hataları yaptığından bahsetti. Oyun içerisinde ön bölgede rakibiyle baş başa kalmış Amilton, yaptığı bir hamle sonucunda rakibinin ayağına bastı. Bence bu hareket, Amilton’un atılmak için kasten yaptığı bir hareketten ziyade oyun içinde olabilecek bir hareketti. Zira geçen hafta Sam’in gördüğü kırmızı kartta bu şekilde bir karttı. Hocam, yoksa siz oyuncularınıza mücadele etmemelerini mi söylüyorsunuz? Her oyuncunun hangi mevkide oynayacağını siz belirlemiyor musunuz?  

Geçen sezon takımda en çok kart gören oyuncu, Hakan Özmert’ti. Hakan’ı dörtlü savunmanın önünde tek ön libero olarak oynatmadınız mı? O bölgede Hakan’ın kart görmesi normal değil mi? Tecrübeli bir oyuncunun kart görmesi ile rol-model olmasının gördüğü kartlarla ilgisi nedir? 

Tamer Hoca, açıklamasının bir bölümünde kulübün hedeflerini nasıl sağlayabildiğini düşündüğünde böyle skorlar ortaya çıktığını dile getirirken, yine açıklamasında kadro planlamasının geleceğe yönelik ve mevcut bütçeyle yapıldığında böyle şeyler olabileceği söyledi. Hocam, sezon öncesi bu takımın hocası siz değil miydiniz? Transferler yapılırken ya da geç yapılmışken neden müdahale etmediniz de Başakşehir maçının ardından bu açıklamayı yapma gereği duydunuz?

Geçen hafta bir farkla öndeyken dokuz kişi kalmış Gaziantep’ten gol yemiş ve üzerine bir gol atamamış Antalyaspor’u izledik. Cumartesi günü bize karşı dokuz kişi kalan Gaziantep’in gösterdiği direnci Başakşehir’e karşı gösteremeyen bir Antalyaspor izledik. Başakşehir takımı, elbette iyi bir takım. Antalyaspor’un eksikleri de fazla. Ama suçu Amilton’a yüklerken Amilton’un atıldığı dakikaya dek geçen sürede Başakşehir’in 4-1 üstünlüğünün olduğunu da unutmayalım.

Geçen hafta zorlu bir sürecin başladığını aktarmıştım. Lig, uzun bir maraton. Bunun kupası da var. Takımın kadro derinliğinin bir an evvel gözden geçirilmesi ve oyun planı üzerinde gerekli değişikliklerin yapılması gerektiğini düşünüyorum. Eldeki futbolculardan nasıl yararlanılabileceğinin de tekrar gözden geçirilmesi gerekiyor. Yoksa Tamer hocanın maç sonunda yaptığı açıklamaları mağlubiyete kılıf uydurmak olarak algılarım.