Biraz Ciddiyet Beyler Ciddiyet

Levent Sağlam yazdı…

Biraz Ciddiyet Beyler Ciddiyet
30 Kasım 2020 09:57

Ligin onuncu haftasında, deplasmanda kazanamayan Antalyaspor’un rakibi yine kendi evinde kazanamayan Erzurumspor’du.

Hakan’ın yokluğunda, Nuri’nin yanında Ufuk ile oyuna başlayan Ersun Hoca, sağ kanatta Fredy’ye sağ bekte Veysel’e yer verdi. Dolayısıyla Ersan da stoperde oyuna başladı. Bu saydıklarım haricindeki diğer oyuncularda ise bir değişiklik yoktu.

İlk yarıda daha fazla net pozisyon bulan taraf Erzurumspor’du. Dakika yirmi dokuzda yediğimiz gole kadar Erzurumspor’un bulduğu pozisyonlarda defansta yapılan kademe hataları ve kalabalık defans bloğu arasında Erzurumsporlu futbolculara topa vurma şansı veren bir Antalyaspor izledik. Maçın yirmi dokuzuncu dakikasında ise çıkarken kaptırılan bir top ile defansta dengesiz yakalandık ve kalemizde golü gördük. Bunun yanında ilk yarıda göze çarpan, Antalyasporlu futbolcuların son vuruşlarda ve saha içerisinde ciddiyetten uzak halleriydi.

Maçın ikinci yarısına ilk yarıdaki kadrosu ile başlayan Antalyaspor’a dakikalar elli üçü gösterirken Ersun Hoca tarafından müdahale geldi. Ersan ve Ufuk’u oyundan alan Ersun Yanal, Gökdeniz’i ve Eren’i oyuna aldı. Bu yapılan oyuncu değişiklikleri ile sağ tarafta oynayan Fredy, Nuri’nin yanına geçerken, sağ açığa Gökdeniz, sol bek Kudryashov stopere, Eren de sol beke geçti. Bu dakikadan sonra oyunda daha fazla atak bulan Antalyaspor önce altmışıncı dakikada beraberliği yakaladı sonra dakika altmış beşte bir farkla öne geçti.

Dakika doksanda saha içinde tam bir fiyasko yaşandı. Erzurumspor atağında yapılan ortaya yan hakem ofsayt kaldırdı. Pozisyonu kesmeyen orta hakem oyunu devam ettirdi ki olması gereken buydu. Pozisyonun devamı ise golle sonuçlandı. Hakem Ali Şansalan, VAR uyarısıyla pozisyonu izlemek için oyunu bekletti. Pozisyonu izleyen orta hakem, yayıncı kuruluşun görüntüsüne göre ofsayt olan pozisyonu gol olarak değerlendirdi ve de müsabaka 2-2 beraberliğe geldi.

Bu maçta dört şeye dikkat çekeceğim:

  •  Bu pozisyon net bir şekilde ofsayt.
  • Bu kadar art niyetli bir hakeme rağmen topu yumruklaması gereken bir kaleci, topu niye tutmaya çalışır da yumruklamaz?
  • Naldo’ya sözüm yok. Zira ilk sarı kartta teknik faul yaptı, ikincisinde de top göğsünden eline geldi.
  • Doksan artı yedide Erzurumspor kalecisini de çalımlayan Podolski’nin atamadığı gole ne diyelim!

Onuncu haftada Antalyaspor için Erzurumspor deplasmanında alınan bir puan, büyük bir kayıptır. Erzurumspor maçından sonra Antalyaspor beş hafta boyunca fikstür gereği kendi rakipleri ile oynayacak. Bu rakipler sırası ile Ankaragücü, Sivasspor, Kayserispor, Hatayspor ve Rizespor. Bunun yanında da sıkıştırılmış fikstür gereği önce Kayserispor, Hatayspor ve Rizespor; sonrasında Galatasaray, Karagümrük ve Göztepe ile her üç günde bir maça çıkacağını düşünürsek, insan uyarmadan da geçemiyor.

Biraz ciddiyet beyler, ciddiyet!