Ava Giderken Avlandık

Hakan Aydın yazdı…

Ava Giderken Avlandık
5 Ekim 2020 09:25

Tamer Tuna “kazanan takım bozulmaz” mantığı ile Denizlispor ilk on birini sahaya sürdü. Acaba bilmediğimiz futbol kuralları kitabında böyle bir madde mi var? Tamer Tuna’ya sormak isterim, bu kadroyu Denizlispor maçında denedin ve memnun olmadın ki ikinci yarıya değişiklikler yaparak başladın. Galibiyete de bu değişiklikler sonucunda ulaştın. Keza Beşiktaş maçının ikinci devresinde de öyleydi ama ne hikmetse maça yine aynı 11 ile başlayınca hoca bence kendi kendiyle çelişkiye düştü.

Yeni Malatyaspor hocası Hamza Hamzaoğlu, Antalyaspor’u iyi çözmüş ve dersine iyi çalışmış. Genelde oyuna topun arkasına geçip rakip takıma topu vererek ani ve hızlı çıkan Antalyaspor’un tuzğına düşmedi. Aksine özellikle ilk yarı topu Antalyaspor’a vererek bizi kendi silahımızla vurdu. Malatyaspor top bizdeyken stoperlere ve ön liberolarımıza baskı yaparak geriden oyun kurmamızı engelledi. Orta alanla ileri ucumuzun bağlantısını keserek kaptıkları toplarla hızlı atağa çıkıp bizi hazırlıksız yakaladılar. Hamza Hocanın bu planı daha henüz 10.dakikada etkisini gösterdi ve rakip takım öne geçti. Antalyaspor ile ilk yarıda rakip kaleye neredeyse şut bile çekmedi. İlk yarı boyunca sadece Amilton’un bulunduğu kanattan hücum denemeye çalışıp topu Jahovic ile buluşturarak sonuca gitmeye yönelik bir oyun planı uygulamaya çalıştı. Ne var ki bunda Mukairu, Fredy ve Hakan destek vermedi.

Üç haftadır ben yazmaktan yoruldum, orta alanda Hakan ile Nuri yan yana oynayamaz. İkisi de aynı özellikte oyuncular, bu tür bir orta saha çok kırılgan oluyor. Kanaatimce orta üçlüdeki stoperlerimizin önünde kesici, rakibe basan, ısıran, tıpkı geçtiğimiz sezonlarda Charles ve Chico tarzında bir oyuncu olursa üçlüde önlerinde oynayan oyuncu grubu da daha rahat pas alışveriş yapabilir. Böylece daha rahat sonuca gidebiliriz. 

Fredy gününde olmayınca Jahovic’i topla buluşturamadık. Hal böyle olunca Jahovic ilk yarı boyunca Jahovic ilk yarı boyunca çok kötü göründü. Bu oyun şablonu ile maçın ilk yarısı boyunca neredeyse rakip kaleye şut çekmeden bitirdik. İlk yarı topla oynama yüzdesi %60 Antalyaspor üstünlüğünde görünse de rakip ceza sahasında ne topla buluşabildik ne de şut çekebildik. Antalyaspor’u iyi analiz eden Hamza Hamzaoğlu ilk 45 dakika boyunca top bizde iken alan daraltıp baskı yaparak Malatyaspor kalesine Antalyaspor’u yanaştırmadılar. Bir atasözümüzde olduğu gibi, ava giderken avlandık. Bu atasözü, içine düştüğümüz durumun tam bir özeti gibiydi. 

Karşılaşmanın ikici yarısına Tamer Tuna üç değişiklik yaparak başladı. Yine ileride uçtaki Jahovic günah keçisi olarak görülmüş ki oyunda geride olmamıza rağmen oyundan alına isim oldu. Halbuki 1-0 mağlupsun, gol ve golleri bulmak için Jahovic’i çıkarmayacaksın. aksine yanına bir forvet daha ekleyeceksin. Jahovic’in yerine oyuna giren Orgill de fayda etmeyince Gökdeniz’i dahil ederek forveti ikiledi ama sonuç yine değişmedi. Gerçek olan şu ki yedek kulübesindeki kaliteli ayaklar oyuna dahil olunca rakip tedirgin oldu.

Tamer Hocayı restorandaki aşçıya benzetirsek, dolabındaki en güzel kuzu eti dururken sen pırasadan bamyadan yemek yapmaya çalışıyorsun.

Son iki haftadır sağ kanatta ilk on birde başlayan, sonradan bekleneni veremeyip oyundan alınan Mukairu sanki halı sahada turnuva maçına çıkmış gibi oynuyor. Bekine de yardım etmeyince ister istemez Bünyamin’i de bozuyor. Oyun içinde Bünyamin’i kötü gösteriyor. Mukairu’yu destekleyenler kimler bilmiyorum ama Avrupa’ya pazarlayacağız diye oyuncuyu ilk on bire koymak, Antalyaspor’a ihanettir. Geçen sezon sonuna doğru Avrupa’nın dev kulüpleri istiyor diye haber yaptırıp 15-20 milyon Euro bedelle almak isteyenler var diyenler, menajer oyunları ile Antalyaspor’u basamak olarak kullanamazlar. Mukairu sanki ikinci bir Bahadır vakası gibi duruyor. 

İlk üç haftada alınan puanlar bizi aldatmamalı. Çünkü Gençlerbirliği, Beşiktaş ve Denizlispor’un halleri ortada. Malatyaspor bile yeni transferlerini bizim maçtan önce ilk kez sahaya sürünce zorlanıp maçı kaybettik. 

Milli aradan sonra zorlu bir beş hafta bizi bekliyor. Gaziantep ile başlayan, Başakşehir, Fenerbahçe, Kasımpaşa ve Alanyaspor maçlarıyla devam eden haftalarda puan olarak zorlu haftalar işaret ediliyor. Puanlar alabilmek ve puan sıralamasında sıkıntı yaşamamak adına bir an önce yeni transferleri takıma monte etmeliyiz. Artık mili arayı değerlendirip yedek kulübesi değil sanki bir altın madeni olan oyuncu grubunu hazırlayıp sahaya sürme vakti geldi. 

Son sözüm, bir atasözümüz ile olsun:

Her taş, baş yarmaz.