Atatürk Stadyumu’na Veda Vakti

Antalya Atatürk Stadyumu, yıkımına başlanmasıyla birlikte şehre veda etmeye başladı…

Atatürk Stadyumu’na Veda Vakti
3 Şubat 2016 15:56

Antalyaspor’a ve Antalyaspor taraftarlarına yıllarca ev sahipliği yapan Antalya Atatürk Stadyumu, yıkımına başlanmasıyla birlikte şehre veda etmeye başladı.

2010 yılında TFF’nin maç oynanamaz raporunun ardından kapatılan stadyumun yıkımına başlandı. Yıkımın ardından stadın olduğu bölge, Büyükşehir Belediyesi’nce ‘Karaalioğlu Parkı ve Çevresi Kent Tasarım Projesi’ kapsamında gösteri alanı olarak düzenlenecek.

Antalya’da Fransız mimar Furet Turn tarafından tasarlanan ve 1964’te atılan temelin ardından 1 yıl içinde tamamlanarak hizmete açılan Atatürk Stadyumu’nun yıkımı kapsamında,  seyirci kapasitesi 12 bin 453’e kadar çıkan stadyumun koltukları söküldü. Demir profilleri kesilmeye başlanan stadyumun yıkımının iki ay içinde tamamlanması bekleniyor.

Hem sevincin hem de hüznün adresi olan stadyumda Antalyaspor camiası şampiyonluklar yaşamanın yanında küme düşme üzüntüleri de yaşadı. 2010 yılında stadın taşıyıcı kolonlarındaki çürüme nedeniyle TFF’den izin alınamadı ve ‘maç oynanamaz’ raporuyla stadyum kapatıldı.

Stadyumun kapatılmasını ardından Antalyaspor için Mardan Stadı ve Akdeniz Üniversitesi Stadyumu yılları başladı. Uzun yıllar kendi evinde deplasman yaşayan Antalyaspor, 2015 yılında yeni mabedi Antalya Arena’ya geçti. Gençlik ve Spor Bakanlığı, 1 Haziran 2015 tarihinde stadyum alanını 49 yıllığına Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis etti. İki kurum arasında imzalanan protokol hükümleri uyarınca stadyum yıkılarak Karaalioğlu Parkı ve Çevresi Kent Tasarım Projesi’ kapsamında park, otopark ve gösteri alanı olarak düzenlenecek. Toplam 28 bin 905 metrekare genişliğe sahip alanda otopark dahil yapılacak ticari ünitelerde Bakanlık elde edilecek gelirin yarısına ortak olacak.