Atan Galip

Levent Sağlam yazdı…

Atan Galip
14 Eylül 2021 08:57

Antalyaspor, iki haftalık milli aranın ardından Süper Lig’in dördüncü haftasında deplasmanda Gaziantep’e konuk oldu. Ligin ilk üç haftasında ileri uçtaki üçlü üzerinde değişiklikler yaparak o bölgede istediğini almak isteyen Ersun Hoca, bu maçta Çaykur Rizespor maçındaki kazanan kadroyu bozmadı. Transferin son günlerinde Medipol Başakşehir’den transfer edilen Crivelli’nin yanı sıra, uzun süredir kadroda olmayan Kudriashov ve Eren de kadrodaydı. 

Karşılaşmanın ilk yarısında topa daha çok sahip olan bir Antalyaspor izledik. Nuri ve iki stoperi ile oyunu kuran Antalyaspor, orta sahadan sağlıklı bir şekilde ileri uçla bağlantıyı kurup istediğini almaya çalışsa da bunda başarılı olamadı. Bunun yanında savunma güvenliğini elinden bırakmayan bir Gaziantep FK vardı. Özellikle Djilobodji, Caulker ve Kitsiou üçlüsünün organizasyonlarında hem defans güvenliğini sağlayıp hem de pas bağlantılarında önemli rol oynadılar.

Karşılaşmanın ilk yarısı tatsız tuzsuz bir şekilde geçti. Bunda da bir puanlı Gaziantep’in mutlak üç puana ihtiyacı olması ve kapalı oyun oynaması da etkendi. İlk yarı boyunca Antalyaspor’un orta sahadaki pas trafiğini engellemeyi başardılar. İkinci yarının başında penaltı atışıyla öne geçerek oyunu da istediği kıvama getirdiler.

54. dakikaya dek atanın galip geleceği bir maç izledik. Eğer ilk golü Antalyaspor bulsa, oyunun şekli şemali değişecekti. O zaman da bütün savunma güvenliğini bırakıp ileri çıkan bir Gaziantep izleyecektik. Bunun yanında ise daha net pozisyonlara giren, daha aktif pozisyon üreten bir Antalyaspor izleyebilirdik. Buna rağmen yaptığı değişikliklerle oyunda baskıyı kuran Antalyaspor, bir farkla önde olan Gaziantep’e karşı etkili olamadı.

Yediğimiz golden sonra en net pozisyonu Haji ile yakaladık. Dakika altmış beşte kaleciyle karşı karşıya kaldığı pozisyonu gole çevirmiş olsaydı oyun bambaşka bir hal alabilirdi. Tabii ki Doğukan’ın direkten dönen topunu da unutmamak gerekir.

Bu maçın özelinde en dikkat çekici olan, Antalyaspor’un çift santrforunun oyunda olmasıydı. Haji ve Crivelli ikilisi, oyunun önemli dakikalarında sahada birlikte mücadele ettiler. Antalyaspor uzun süredir çift santrforlu bir kadroya sahip değildi. Bu sezon on üç yeni futbolcu transferi yapıldı. Kadro derinliği bu tip maçlarda çift santrforlu sistemi kaldıracak kadar iyi.

Süper Lig’de geride kalan dört hafta, iki hafta da milli ara dersek etti altı hafta. Artık güzel şeyler beklemek de hakkımız.

ETİKETLER: ,