Atan Galip

Levent Sağlam yazdı…

Atan Galip
29 Eylül 2020 09:28

Bir hafta önceki Beşiktaş maçının kadrosundan tek eksik olan oyuncu, Doğukan Sinik idi.

Antalyaspor, Denizlispor maçına Doğukan Sinik’in yerine sağ kanatta Paul Mukairu ile başladı. Yine saha içi dizilişi de aynıydı. Ta ki ikinci yarı oyuncu değişiklikleriyle başlayan ve oyuncuların oyun içindeki pozisyonlarının değişmesine kadar…

Antalyaspor’un gerek oyuncu değişiklikleri gerekse oyuncu değişikliklerindeki süreleri artık belli. Beşiktaş ve Denizlispor maçlarında Nuri-Ufuk değişikliğinin 77. dakikada olmasının tesadüf olduğuna inanıyorum. Bu maç haricinde topu rakibe teslim edip önde basarak rakibin çıkmasının engellenmesi ve yine top kaybedildiği zaman on bir kişi ile savunmaya dönülmesi de rakipler tarafından çözülmüş durumda. Rakiplerin bildiği en önemli şey ise Antalyaspor’a karşı geriye düştüğünüz zaman işinizin zor olduğu gerçeği. Baktığınız zaman bir başka özelliğimizin de ofansının çok zengin olması olduğu görülüyor. Giren ve çıkan oyuncular çok özel ve yetenekliler.

Bugünkü maça gelirsek, ben Denizlispor’un bu kadar abartılı şekilde kapanacağını hiç beklemiyordum. Hele hele beşli defans kurgusu ile oyuna başlayacağını ise hiç beklemiyordum. Eğer elinizde Hugo Rodallega gibi bir oyuncu varsa ondan yararlanmanız gerekir.

Gerçi Denizlispor, Hugo Rodallega’dan yararlanamıyor da Antalyaspor, Adis Jahovic’ten yararlanabiliyor mu diye sorası geliyor insanın kendine. Eğer bir takımda sezonda 14 veya üstü gol atan santrfor var ise, o santrfor iyi bir santrfordur. Adis Jahovic nedense Antalyaspor’a geldikten sonra resmen suskun ayak oldu. Bunun da çözümü santrforu yani Jahovic’i beslemenin gerekmesidir.

Bu geceki maçta ilk yarısı tatsız, tuzsuz, pozisyon üretmekte zorlanan bir Antalyaspor izledik. Dağınık bir görüntü izledik. Belki ilk yarıda biraz daha orta sahaya yakın oynayabilseydik daha verimli olabilirdik. Her iki takım da kanat organizasyonlarını genel anlamda rakibinin sağından yapmaya çalıştı. Bunda Antalyaspor biraz etkili oldu ama Denizlispor ise varla yok arasıydı.

İkinci yarıda Antalyaspor klasik değişikliklerini yaparak oyuna başladı. Katı savunma yapan Denizlispor’a karşı da üretkenlik adına çok da başarılı olamadık. İnsan bu kadar ofansif özelliği olan bir takımdan daha da çok şeyler bekliyor.

Antalyaspor son üç haftada bir gol yedi, dört gol attı ve yedi puan topladı. İyi midir? Gayet iyidir. Önümüzdeki haftalarda eksiklerimizi düzelterek ve üzerine koyarak gideceğimize eminim.

Darısı haftaya…

ETİKETLER: ,