Antalyaspor ve Sosyal Medya

Yazının fikir aşamasından başlayarak, anlatacağım tüm olaylarda emeği geçen çok sayıda kahramanın ağzından yazıyorum …

Antalyaspor ve Sosyal Medya
6 Eylül 2017 09:53

Bu yazıyı ben kaleme alıyorum, ancak aslında yazının fikir aşamasından başlayarak, anlatacağım tüm olaylarda emeği geçen çok sayıda kahramanın ağzından yazıyorum. Antalyaspor ile çalışmamızın hikayesi ile başlamak istedim. Sevgili dostum, ortağım Berkun Meral’in firması iquee.m yıllardır Antalyaspor’un web sitesi sponsoruydu. Şirketlerimiz Markör ve iquee.m, sosyal medya, markalaşma, strateji ve dijital pazarlama konularında müşterilere hizmet veriyordu. Madem bu imkanlara sahibiz, neden bunu Antalyaspor’a da sponsor olarak sunmayalım dedik. Hatırı sayılır bir çalışma sonunda yapabileceklerimizi ve projelerimizi hazırladık, bir dosya haline getirdik ve sunduk. Uzun bir bekleme süreci sonunda ses çıkmadı, biz de olsun diye çaba harcadık. O günlerde Sevgili Emin Altıner Ağabey’le tanıştık ve birlikte uğraşmaya başladık. Tam o sırada şans yüzümüze güldü ve Sayın Ali Şafak Öztürk Başkan oldu. Başkanımız, göreve başlamasının ilk haftasında Yönetim Kurulu ile birlikte bizimle görüştü ve projeleri çok beğendi, birlikte çalışmaya başladık.

İlk dönemler, herkesin de hatırlayacağı gibi, yeni yönetimin gelişi ve kulübün genel işleri ile geçti. Bu arada biz, üstümüze düşeni yapmaya çalışıp, olanaklar çerçevesinde sosyal medya hesaplarında yenilikler, yeni web sitesi ve strateji çalışmalarımızı yürütüyor, Başkanımız Sayın Ali Şafak Öztürk’e raporlar ve öneriler üretiyorduk. O dönemi düşünürseniz, her zaman şehrinin takımının arkasında olan taraftarlarımız hariç herkes puan durumuyla ilgileniyordu, ligin sonuncusu olmamız konuşuluyordu. Ancak o hummalı çalışmaları gören bizler, ligin sonunda büyük bir başarıya imza atılacağından zerre şüphe etmiyorduk.

O dönemde, Başkanımız Sayın Ali Şafak Öztürk ve Genel Menajer Sayın Servet Çavuşoğlu’nun fikir, üretim ve uygulama konularında destekleri ve yardımları sürekli arkamızdaydı, bunun için çok teşekkür ederiz. Sosyal medya hesaplarında görsel değişikliklerle işe başladık, daha kurumsal hale getirmek için çalıştık. Sosyal medya hesaplarını yönetmesi için işe bir arkadaşımızı aldık. Sevgili Cengiz Altay en zorlu şartlarda bile muhteşem fotoğraflarını bizlerle paylaşarak gücümüze güç kattı. İlk olarak, tüm sosyal medya mecralarından maçları canlı olarak anlatmaya başladık. Takipçiler arasında çok ilgi gördü. Antrenmanlardan paylaşımlar, sporcularımızın videoları ile maça davetler, hepimizin çok sevdiği #BizAntalyasporuz sloganımızın videoları, sahamızda oynadığımız tüm maçlarda billboard tasarımları ile devam etti. 50. Yılımız olması sebebiyle 50. Yıl logosu çalışmaları yaptık, 50. Yıl bayrakları tasarladık, bastık ve dağıttık.

Rıza Hocamızı anmadan geçmek olmaz, göreve yeni geldiği günlerdi, takım kampta, biz de projelerle ilgili kendisiyle görüşmek istiyoruz. Otele gelin görüşelim dedi, gittik, tüm gün oradayız. Rıza Hocamız inanılmaz kalabalık, başını kaşıyacak zamanı yok. Saat akşam 9 gibi bir haber geldi, sizi bekletiyoruz kusura bakmayın ama Rıza Hocamız bugün mutlaka sizlerle görüşecek dendi. Gerçekten, o günün bütün yorgunluğuna rağmen gecenin ilerleyen saatlerinde Rıza Hocamız geldi, bizden projelerimizi dinledi ve Antalyaspor atkısı ile fotoğrafını çekip sosyal medyada paylaştık.

Alim’i bilmeyenimiz yoktur sanıyorum. Antalyaspor’un kahramanı. Bir gün sabah uyandık, twitter’da karşımızda şöyle bir mesaj! “Dün ki maçta oğlumun en sevdiği oyuncak minion bebeği Stadyum da kalmış lütfen onu bulursanız iletişime geçin önemli.

Hemen iletişime geçtik, arayıp Minion’u bulduk, herkesten fikirler geldi, Minion’u Eto’o versin, Rıza Hoca versin, video çekelim, hediye verelim ve daha niceleri. Alim ve ailesini antrenmana davet ettik ve bir oyuncak hikayesi isimli serimiz böyle hayata geçti. Twitter’da hikaye olarak paylaştık ve viral etki ile çok sayıda etkileşim aldı. Aynı gün tüm internet basınında ve televizyonlarda, ertesi gün basılı tüm mecralarda Alim ve Oyuncak Hikayesi vardı.

Sayın Oya Ayçetin’in Genel Koordinatör olarak göreve gelmesiyle birlikte, kurumsallaşma hızlandı ve yeni kurumsal kimlik çalışmaları tamamlandı. Kulübün kurumsal kimlik öğeleri yeniden tasarlandı ve yeni halleriyle basıldı. Pazarlama, sosyal medya, basın ve halkla ilişkilere kurumsal anlamda ağırlık verilmeye başlandı. Bizim Antalyaspor sosyal medya yönetimi için birlikte çalışmaya başladığımız arkadaşımızı da Antalyaspor’a transfer ettik ? Sevgili Melis Köse Metin, Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu olarak kulübümüze katıldı. Artık profesyonel bir ekip görev başındaydı.

23 Nisan gelip çatmıştı, 22 Nisan’da da Trabzonspor maçı var, gene havada fikirler uçuşuyor, herkes fikir üstüne fikir ekliyordu. Bir anda ortaya, takım kadromuzu, futbolcularımızın çocukluk fotoğrafları ile paylaşalım fikri çıktı. Hazırlıklar yapıldı, tasarım hazırlandı ve yayınlandı. Bir anda yine Antalyaspor’umuz herkesin konuştuğu bir paylaşım yapmıştı. Gerçekten çok büyük bir takım çalışmasıydı her anlamda.

Fırsatını yakalamışken, 1 yılımızı doldurduğumuz çalışmalarımızda her zaman bize desteklerini esirgemeyen başta Başkanımız Sayın Ali Şafak Öztürk’e ve Yönetim Kurulu’muza, Genel Menajerimiz Sayın Servet Çavuşoğlu’na, Genel Müdürümüz Sayın Adem Kart ve Yardımcısı Sayın Serkan Daldal’a, Genel Koordinatörümüz Sayın Oya Ayçetin’e, her fırsatta takımının yanında olan muhteşem Antalyaspor taraftarına ve Antalyaspor için kalbi atan herkese teşekkür etmek istiyorum.

Şimdi kulübümüzde profesyonel bir ekip, gece gündüz demeden, bu işler için çalışıyor ve bizler de iquee.m ve Markör ekibi olarak, danışman sıfatıyla destek veriyoruz.

Son söz olarak, #BizAntalyasporuz diyorum!

ÖZEL OYTUN TÜRKOĞLU

MARKÖR GRUP KURUCUSU