Antalyaspor Işık Saçtı

Levent Sağlam yazdı…

Antalyaspor Işık Saçtı
18 Ekim 2021 08:28

Antalyaspor’da teknik ekip değişikliğinden sonra göreve gelen Nuri Şahin ve ekibine camia tam destek verdi. Merak edilen ise Nuri Şahin’in neler yapacağı, Nuri’nin takım üzerindeki etkisi ve oyun planı gibi konulardı. Şahsen benim beklentim Nuri Şahin’in takıma pozitif yönde bir etkisinin olacağı şeklindeydi. Zira Nuri Şahin’in oynadığı takımlar ve bu takımlarda çalıştığı hocaları belliyken Nuri Şahin’in neyi eksikti? Takımı tanıyor olması da en büyük avantajıydı.

Milli aradaki iki haftalık süreç, beklentiler ve merakımız cumartesi günü Sivasspor karşısında son buldu. Antalyaspor, Sivasspor karşısına üç stoperi ile başlarken hemen önlerinde Hakan ve Fredy’ye yer verdi. Hakan ve Fredy’nin ön tarafında ise Amilton, Güray, Doğukan ve Bünyamin’le bir dörtlü oluşturdu. Bu dörtlünün önünde Crivelli’ye yer verdi.

Antalyaspor ikinci bölgeden üçüncü bölgeye geçişlerde Hakan ve Fredy’yi kullandı. Rakibi karşılarken Güray ve Bünyamin defanstaki üç stoperin yanına geldi. Böylece beşli bir savunma anlayışı görüldü. Ortada ise dörtlü bir orta saha oluştu. Bu ofansif oyun anlayışı uzun süredir görmediğimiz fakat özlemini duyduğumuz bir oyun anlayışıydı. Elbette bu oyun anlayışının handikapları da olacak. Çünkü bu oyun anlayışında kilit oyuncular; üç stoper, Güray, Bünyamin, Hakan, Fredy ve bu oyuncuların oynadıkları mevkiler. Zira bu mevkilere müdahalede kulübenin alternatifli olması gerekir. Bu da zamanla ve devre arası yapılacak bir veya iki takviyeyle aşılır diye düşünüyorum. 

Cumartesi oynanan karşılaşmanın ilk yarısında oyunu yönlendiren bir Antalyaspor varken ikinci yarısında Sivasspor’un daha etkili olduğu bir oyun izledik. Bunda da en önemli etken ilk yarıda Sivasspor’un Antalyaspor’dan bu tip bir oyun anlayışını beklememiş olmasıydı. İlk yarıda ilk düdükle birlikte Sivasspor cephesindeki telaş gözlerden kaçmadı. Rıza Hoca oyuna ancak ikinci yarıda iki değişiklik yaparak ve oyun sistemini değiştirerek müdahale edebildi. Gerek Sivasspor’daki bu değişiklikler gerekse Antalyaspor’un ilk yarıdaki sarf ettiği fazla efordan ötürü oyunu rölantiye alması, oyunun ikinci yarısında Sivasspor’un etkili olmasına yol açtı.

Peki karşılaşmada Antalyaspor neleri iyi yaptı ve eksiklikleri nelerdi? Gelin, onlara değinelim:

  • Bu kadar kısa sürede oyun anlayışı üzerindeki değişikliği iyi uyguladı.
  • Hakan ve Fredy ile ikinci bölgeden üçüncü bölgeye geçişi iyi yaptı.
  • Attığı iki golde birbirlerine asist yapan Doğukan ve Fredy’nin katkıları iyiydi.
  • Güray ve Bünyamin’in hücumda ve savunmadaki performansları gayet başarılıydı.
  • Duran toplarda rakibin on sekizinin içine fizik gücü iyi üç stoperinin yanı sıra Amilton ile Crivelli’yi de sokarak gol araması ve ön direk organizasyonu iyi ve mantıklıydı.
  • Takımın koşu mesafesindeki beş oyuncudan Bünyamin’in 11.4 km, Hakan’ın 11 km, Güray’ın 10.7 km, Fredy’nin 10 km – Kudriashov’un 9.9 km’lik performansları oyunun kilit mevkilerinde oynayan oyuncular olmalarından ötürü gayet başarılı bir istatistikti.

Fakat ;

  •  İlk kez yan yana oynayan stoperlerin çıkarken iyi ama savunma yaparken görülen eksiklikleri ve zaman zaman yapılan takım savunmasındaki hatalar gözden kaçmadı.
  •  Rakibe duran toplarda çok rahat vurdurulması dikkat çekti.
  • Fizik ve kondisyonun biraz daha üzerine çıkılması gerektiğini düşünüyorum.

Üstte yazdığım üç eksikliği düzelttik diyelim fakat yine yetmez. Niye mi? Çünkü devreye yanlış verilen kararlar çıkacaktır da ondan. Cumartesi günü de gördük ve bir kez daha yaşadık. Antalyaspor’un yediği ikinci golde maçın hakemi Mete Kalkavan taç atışını önce Antalyaspor’a verdi. Doğal olarak Antalyaspor hücum bölgesine yönelmişken atışı Sivasspor kullandı. Mete Kalkavan bu pozisyonu kesmeyip devam ettirince Antalyaspor savunması dengesiz yakalanıp kalesinde golü gördü. Oysa Antalyaspor bu dakikada 1-0 gerideyken oyunu 1-2 getirmişti, devreye de bir farkla önde girecekti. Mete Kalkavan’ın verdiği ve vermediği kartlar, çaldığı ve çalmadığı düdükler cumartesi gününe damgasını vurdu. Olacak iş değil! Artık insanlar futbol oynamak istiyor. Bu tip işlerle kimsenin meşgul olmaya da niyeti yok.

Gerek oynadığı oyun anlayışı ve felsefesiyle gerekse takım birlik beraberliği açısından cumartesi günü Antalyaspor ilerisi için ışık saçtı.

Darısı yarınlara…