Akıl Akıl Gel Peşime Takıl

Fahrettin Kayan yazdı…

Akıl Akıl Gel Peşime Takıl
25 Ekim 2021 09:13

Yapılan teknik adam değişikliği sonrası en büyük handikabımızın Nuri’nin artık oynamayacak olması olduğunu söylemiştik. Üstüne Poli’nin de sakat olması da eklenince bu durum orta sahada ve oyun kurgusunda büyük bir boşluk yaratıyor.

Orta sahan güçlü ve oyun kurma anlamında tamamlayıcı olmadığı zaman takım tam olarak ne oynadığını bilmez vaziyette…

Bireysel hatadan da olsa geriye düşmemiz ile beraber, geçen haftanın aksine reaksiyon vermek bir tarafa resmen oyundan düştük. Takım bir anda ipi boşalmışçasına ne oynadığını bilmez hale geldi. Bu orta saha kurgusuyla ne oyun kurabiliriz ne verimli atak üretebiliriz. Üstüne Doğukan ve Naldo hariç takımdaki birçok oyuncunun kötü gününde olması nedeniyle bir türlü tehlikeli olamadık.

Geçen sene takımı sırtlayanlardan Gökdeniz ve Amilton neredeyse yokları oynuyorlar. Hoca ile sıkıntıları bir yana değişimden sonra bile hiçbir toparlanma yok. Hadi Amilton alışkın olmadığı kanatta oynadı desek bile ne süratini konuşturdu ne adam geçme özelliğini. Ha keza Crivelli’nin geçmiş sezonlarını bilmesek şu anki performansının Gustavo Blanco’dan farksız olduğunu söyleyebiliriz.

Futbol artık sadece koşmak ile oynanmıyor. Akıl, teknik, yetenek ve saha içi uyum sizi sonuca götürüyor. Kimse kusura bakmasın, bu kadroda Nuri ve Poli olmadığı sürece yaratıcılık ve teknik kayboluyor. Bunun en güzel örneğini Başakşehir gösterdi. Maçta attıkları goller harici pozisyonları yok ama akıl dolu iki ara pas ile birbirinin kopyası gollerle sonuca gittiler. Maçın bütün geri kalanında bizim silahlarımızı kitleme ve oyunu rahatlatmayla akıllı oyun oynadılar.

Futbol sorumlumuz Nuri Şahin ile takım iştaha kavuştu. Futbolcular sahada kendini daha rahat hissediyor ama mutlaka oyunu kurma üstüne çalışmak ve takımın beyni olacak oyuncuyu bulmak gerekiyor.

Geçen hafta Nuri hocanın takımı tanıma özelliklerine vurgu yapsak da bu hafta ikinci yarı yapılan değişiklikler geç kaldı. Devre arası nokta değişiklikler yerindeydi. Diğer müdahaleler ise gol yemeden önce gelmeliydi. Bu takımın ne fizik ne oyun olarak 90 dakikayı üst düzey mücadele ile tamamlama ihtimali yok. Maalesef takım sezon başından beri bu şekilde hazırlanmamış.

Kısacası futbol artık akıl oyunu, sahada mutlaka hücum ve savunma akıllarının bulunması ve oyunun bu anlayışa göre kurulması gerekiyor. Nuri nasıl sahadayken takımın organizasyonunu sağlıyorsa, kulübeye geçtikten sonra da yerini dolduracak oyuncuyu ya da oyun yapısını bulmak zorundadır.

Son olarak geçen hafta sorduğum;

  • Kariyerinde hiç antrenörlük deneyimi olmayan Nuri Şahin ile futbol sorumluluğu anlaşmasının 5 yıl yapılmasının mantığı ve nedeni nedir?
  • Takımın oyunculuktan kulübeye ilk geçişi olan bir hocaya emanetinde yönetimin görev süresinden bile uzun sözleşme yapılmasının sebebi nedir?
  • Sözleşmede herhangi bir tazminat maddesi var mıdır?

sorularına Başkan Aziz Çetin Radyospor’da katıldığı Üçleme programında  “Ben avukatım, boşa sözleşme yapmam” şeklinde cevap verdi. Ama bu soruların net olarak cevaplanması ve hukuken değil herkesin anlayacağı şekilde cevap verilmesi gerekiyor.

Maç sonu sizlere ve Nuri hocaya güvendiği için takımı bozmak yerine alkışlayan tribünlere karşı bu soruların cevaplanması şart.