4 – 2 – 3 – 1 / Defans -Ofans Dengesi

Levent Sağlam yazdı…

4 – 2 – 3 – 1 / Defans -Ofans Dengesi
8 Ağustos 2019 08:27

Bugün burada sizlere sezon öncesi, futbol takımlarının son yıllarda Antalyaspor da dahil olmak üzere, oynadıkları sistemden bahsetmek istedim.

Takımlar daha önce oynadıkları 4 – 4 – 2 sisteminden vazgeçtiler. Daha sonra ise daha güçlü orta sahalı sistemler olan 4-3 -3 ve hatta 4-5-1 gibi sistemleri tercih ettiler. Günümüzde ise daha güvenli ve topa daha çok sahip olma anlamında daha etkili olan, aynı zamanda oyun içinde değişik taktikleri deneme şansı olan 4-2-3-1 sistemine döndüler.

Bütçesi iyi, orta halli ve düşük olan hemen hemen her takımın oynadığı bu sistemin en büyük özelliği, öncelikle gol yememek üzerine olduğu için bu sistemde en çok etkilenen tribünler oldu. Zira seyir zevki olmayan, tatsız tuzsuz, orta saha mücadelesi içinde geçen bir sistem. Bu sistemde dörtlü savunmanın önüne bazen 1 ön libero 1 defansif orta saha, 2 ön libero veya 2 defansif orta saha koyarak, içeride veya deplasmanda rakibin durumuna göre dörtlü savunmanın önüne koyduğunuz ikiliyi değiştirebilirsiniz. Hal böyleyken ortaya da orta saha mücadelesi içinde geçen, sürekli oyunun durduğu ve fizik gücünün etkili olduğu bir oyun çıkar.

Bir takımın atanı ile tutanı iyi olacak. İyi bir dörtlü savunman, iyi bir sağ açığın, sol açığın ve tabii ki de 10 numaran olacak. Kulübende bu mevkilerde oynayabilecek yönlü oyuncuların olacak. Fakat bu sistemde arkadaki dörtlüyü kanatları altına alan, gelen atakları ilk etapta karşılayan, arkadaki dörtlüye nefes aldıran, öndeki üçlüyü besleyen, takımın ağır işçisi dörtlü savunmanın önünde oynayan ikili çok önemli.

En fazla sakatlık yaşayan, taraftarın en fazla homurdandığı, teknik direktörlerin en fazla müdahale ettiği, takım içinde oyuncuların en fazla müdahale ettiği, en fazla kart gören, her şeyin beklendiği oyuncu topluluğu bu sistemde dörtlünün önünde oynayan ikilidir. Bu mevki özellikle çok alternatifli olmalıdır. Zira lig, kupa, sakatlıklar… Lig uzun maraton.

Meşin yuvarlağın dönmesine çok az bir süre kaldı. Antalyaspor’dan gidenler ve gelenler tablosuna baktığımız zaman, Aatıf çok iyi bir transfer. Ufuk Akyol ve Harun Kavaklıdere hakkında izlemeden hiçbir şey diyemem. Gidenlerden Drole için açıkçası üzüldüm. Antalyaspor’da bazı mevkilere transfer şart. Tabii ki bütçede önemli. Yönetim de hoca da bunların farkındadır ama bu saatten sonra hazır oyuncu bulmak, direkt takıma etki edecek oyuncu bulmak zor diye düşünüyorum.

Zeki olayına gelince içim buruk. Başkan açıklama yaptı, Zeki açıklama yaptı. Her iki açıklamayı okudum, hatta döndüm tekrar okudum. Su akar yatağını bulur. Sevgili kardeşim Zeki, sana başarılar diliyorum. Her şey gönlünce olsun.

Madem ASlolan Antalyaspor, ASlolan Antalyaspor’un menfaatleri, yeni sezon öncesi;
HER ŞEY GÖNLÜNCE OLSUN ANTALYASPORUM!