Yolun Sonu Karanlık

19 Ocak 2016 10:24

İki sene öncenin yanlışları kaldığı yerden devam ediyor. Senaryo aynı, puan aynı ve gidişat cidden çok kötü …

Sene başından beri ısrarla olabildiğince çabuk kırk puana ulaşmamız gerektiğini söylüyorum. Zira ligin ikinci yarısının başlamasıyla beraber aşağılarda hareketlenmeler başladı. Alttaki takımların aldığı her ekstra puan Antalyaspor’un düşme korkusunu ensesinde bir kat daha fazla hissetmesine sebep oluyor.

Antalyaspor peki neleri yanlış yapıyor? Bunları nedenleriyle sıralayalım :

1-Oyun sistemi çok riskli ve mevcut kadroyla bu sistemin başarıya ulaşması imkansız gibi.
2-Transferler yetersiz.
3-Transfer edilmesi düşünülen bölgeler yanlış.
4-Morais ülke futbolundan bihaber.

1- Antalyaspor’un veya daha açık şekilde Eto’o’nun uygulamak istediği sistem, Türkiye Ligi için çok uygun bir sistem değil. Takımların açık futbol oynadığı Hollanda Ligi’nde bu sistemi uygulayan bir takım başarılı olabilir ama Türkiye gibi çift ön libero ile oynayan, deplasmanda kontralarla sonuca gitme planı olan takımlara karşı bu sistem, eldeki yetersiz kadroyla iflas ediyor. Her geçen hafta puan kayıpları çoğalıyor ve bu yanlıştan dönülmekte geç kalınıyor.

2- Mevcut transferler içerisinde ilk 11 kesin oynar diyebileceğimiz isim sayısı sadece iki. Biri Motta diğeri Inkoom. Ama kadroya baktığımızda minimum dört tane daha yeni ismin ilk 11 için transfer edilmesi gerektiğinin gerekliliğini görüyoruz.

3- Transfer dedikodularında devamlı forvet isimleri geçiyor. Eto’o ve Mbilla ikilisi ileride tutmuş durumda. Yedekte hazırda bekleyen bir Diarra var.O zaman hala neden forvet peşindeyiz?

Orta saha Kadir-Makoun-Sezer üçlüsüne emanet. PTT 1. Ligi için iyi bir orta saha. Süper Lig için ise resmen felaket. Belki de ligin en zayıf orta sahası maalesef bizde. Rakip hücuma kalkarken baskı yapan yok. Sezer ve Makoun yumuşak oyuncular. Kadir, onların bir tık üzerinde. O zaman bu kadroda mücadeleci yapısıyla Zeki oynar. Devamlı eleştiriyor olmama rağmen eldeki en iyi isim o. Ya da artık Chico’yu ön liberoda oynatacaksın bunun lamı cimi yok. Bu mevkiye bir tanesi iyi bir önlibero olmak şartıyla en az iki tane isim lazım.

4- Morais, Başakşehir maçından sonra oyundan ve girilen bolca pozisyondan memnun olduğunu söylüyor. Ben mi yanlış izledim acaba diyorum. Hangi oyun? Oynanan bir oyun varsa onu da Başakşehir oynadı çünkü. Çok pozisyona girdik dediklerinin üç katını Başakşehir kaçırmışken bunu söylemek cidden saçma. Başakşehir azıcık daha akıllı oynasa bugün ağır bir hezimetin üstüne bu yazıyı yazıyor olurdum.

İşin özü ; iki sene öncenin yanlışları kaldığı yerden devam ediyor. Senaryo aynı, puan aynı ve gidişat cidden çok kötü. Tek artımız Samuel Eto’o ve onun kazandıracağı ekstra puanlar. Ona bir şey olmaması için dua edip, şapkadan tavşan çıkarmasını beklemekten başka bir şey elden gelmiyor gibi şu anda.

Allah sonumuzu hayır etsin diyorum.