Yeni Stadyum Büyük Geldi

28 Ekim 2015 09:43

Pazartesi gece bir maç oynandı Antalya’da. Belki de Antalya’nın son 15 senelik tarihinde spor alanında yapılan en büyük yatırımı; Antalya’yı geleceğe götürecek, Antalya’nın tanıtımına katkı sağlayacak yapısıydı Antalya Arena Stadyumu. Dün gece bu devasa stadyumun açışışı yapıldı. Adı üzerinde, açılış… Bir etkinlik bekledi herkes; bir konser olur, bir konuşma olur, ne bileyim biraz açılış gibi olur. Hiçbiri olmadı. Herkes girdi, sanki 10 maçtır stadyuma geliyor gibi maçını izledi. Kendi heycanlarını kendi içerisinde yaşayıp stadyumu açtılar ve gittiler. Bir de skor olarak hüsran olunca açılışın da pek bir anlamı kalmadı.

Gelelim sahaya… Bunca zamandır yapıcı konuşmayı tercih ettim fakat bu kez açık açık yazacağım. Dün Antalyaspor 11’inde çıkan Sakıp Aykaç, Ömer Kandemir, Lokman Gör, Zeki Yıldırım, bu dört oyuncu 2 lig futbolcusu sahada önlerine dahi pas veremediler. Yabancı transferler Guilerme ve Makoun sanki Antalya’ya tatile gelmiş gibiler. Hiçbir varlık gösteremediler. Daha iyi, daha kaliteli yabancı tercihleri yapılmalı. Lazareviç, Bohli, Diego ve Eto’o biraz kıpırdandılar fakat maç 11 kişi oynanıyor. 7 kişi oynamaz her orta sahadan çıkan toplar kaptırılırsa kalende beş gol de görürsün 10 da… Defansın önünde ileriye topu taşıyacak, oyunu kuracak isimler gerekli. Topu ayağına dolandıracak, bir çuval inciri berbat edecek isimler değil… Yakışmıyor.

Futbolda saha içi unsurlar sadece 11’er futbolcudan oluşmaz. Bu iki takımın karşılıklı oyunlarını belirli kurallar çercevesinde yöneten, futbola anlam katan hakemler vardır. Bizim Türk futbolunda hakem skandallarının ardı arkası kesilmez, günlerce konuşulur. Sonra çıkar MHK Başkanı hakemleri savunur, veryansın eder. Anlarım Beşiktaş’tan Antalyaspor 10 da yiyebilir 5 de. Futboldur ama bunda hakem etkili olmamalıdır. Eğer hakemin etkisi varsa artniyetten şüpe duyarım.

Yeni stadyum açılışı tribünde binlerce Antalyasporlu… Maçın başı hakem İlker Meral Beşiktaşlı oyuncuların şikayetleriyle Lokman’a ve Makoun’a iki sarı kart gösterdi. Yani sen hakemsin, yönetensin. Oynatmaya yönlendirmen gerekirken oynatmamaya odaklanıyorsun. Her ikili mücadelede anlamsız fauller, anlamsız düdükler çalarak futbolu katletti. Hem Antalya’nın biraz olsun kendine gelmesini engelledi hem de rakibin ekmeğine yağ sürdü. Bu kadar kötü hakem en son ikinci ligde Türk Telekom maçında izlemiştim. Gerçekten akşam nasıl huzurla uyudu merak ediyorum. Yazıklar olsun.

Son sözüm de o beş olunca stadyumu terk eden taraftara… Eğer Türk futbolu gelişecekse Antalyaspor’u iyi yerlerde görmek istiyorlarsa on da yese o koltukta oturacaksınız. Takıma destek vereceksiniz. Öyle arkasını dönüp kaçmak Antalyalıya yakışmıyor.

Kalbinde biraz olsun Antalyaspor sevgisi olanlara…