Yeni Dönem

1 Aralık 2014 17:38

Epey çalkantılı bir milli maç arası sonunda sahasında Ezeli düşman ebedi komşusu Denizlispor’u ağırladı Antalyaspor’umuz. Başarılı bir dönem geçiren Engin Korukır Altınordu mağlubiyeti sonunda görevinden alındı. Yerine futbolculuk kariyerinde adından sıkça söz ettiren Hami Mandıralı göreve geldi.

Hami Mandıralı Engin Hocadan aldığı oturmuş, ince elenmiş sık dokunmuş kadroyu sadece oyun sisteminde daha ofansif bir görüntü sergileme düşüncesiyle 4-3-3 sistemini 4-2-4 sistemiyle değiştirdi. Forvet hattında Şahin Aygüneş, Diarra, Emrah Başsan ve Gökhan Karadeniz ileri dörtlüsüyle sahaya çıktı. İlk dakikada bulduğu golle ve ilk yarıdaki sayısız gol fırsatıyla mantalitesinin ne olacağı izlenimini, Antalyaspor’u nasıl oynatacağı görüntüsünü vermiş oldu bir nevi bizlere. Fakat orta sahanın sadece Janda ve Zeki’ye kalması, ayrıca 60’dan sonra bu sezon klasikleşen kondisyon sorunu boy gösterdi. Sonucunca ilk yarıyı 2-0 önde kapatan Antalyaspor, zar zor da olsa Denizlispor’a puan vermeyerek biraz da şansının yardımıyla 2-1’lik skorla komşu şehri evine yollamayı bildi.

Futbolda “birinci bölge” diye tabir edilen defans kaleci bölgesine biraz değinirsek… Ben kalede Fornezzi’nin oynamaması gerektiğini düşünüyorum. Kalenin biraz tecrübe kazanması için ve gelecek senelere Antalya’ya, Türk futboluna hizmet verebilmesi için Evrim’e bırakılması konusunda ısrar edilmesi taraftarıyım. Hem yabancı kontenjanından hem de bir kaleci kazandırılması açısından takımımıza faydalı olacağını daha önceki yazılarımda söylemiştim.

Defans kanatlarına gelirsek eğer solda Sakıp ve sağda Adem bu takımın vazgeçilmezleri ama Sakıp sakatlanıp çıktı bu maçta, umarım önemli bir sıkıntısı yoktur. Adem’i ise hücum aşkını biraz bastırmaya, “önce savunma” düşüncesinde futbolunu oynamaya davet ediyorum.

Biraz da savunma ortasına değinirsek, Mehmet Sedef inanılmaz hatalar yapıyor. Ne topu oyuna sokabiliyor ne güzel markaj yapabiliyor ne de kaptanlık yapabiliyor. Kesinlikle defansta Boum- Lokman oynamalı. Hem hırsları hem de güçlü yapılarıyla rakip hücumlarının korkulu rüyası olabilir bu ikili.

Denizlispor eski gücünden uzak, şaşalı günlerini geride bırakmış, amaçsız bir takım görüntüsünde çıktı Antalyaspor karşısına. Ekonomik problemler, yanlış transferler her takımda olduğu gibi bir zamanlar fırtına gibi esen horozları şimdi sıradan bir takim hâline getirmiş. Umarım biz bu duruma düşmeyiz.

Genel olarak toparlarsak Trabzonlular Antalya’ya hep şans başarı getirmiştir. Daha önce de Teknik direktörlük yıllarının başında Şenol Güneş’in, futbolculuk yılları başında Hüseyin Cimşir’in yolunun Antalya’dan geçtiğini hatırlıyorum. Umarım Hami Mandıralı’nın da başarılarında Antalyaspor bir başlangıç olur, hem o gelişir hem Antalyaspor kazanır. Bu yeni dönemde geçmişi unutup yeni başarılara yelken açmanın tam zamanı…

Kalbinde biraz olsun Antalyaspor sevgisi olanlara…

Engin Erdem