Yabancı Oyuncu Önemi

26 Nisan 2016 09:27

Antalyaspor’daEto’o harici gol yükünü sırtlayabilecek bir isim yok. Eto’o’nun da ekstra çabası sonucu ligde kalındı …

Türkiye’de üst düzey liglerde başarılı olabilmek için son yıllarda çıkan yabancı kuralının yönetimler tarafından çok akıllıca kullanılması gerekiyor. Bunu kullanan takımlar çok da kaliteli olmayan liglerde şampiyonluk yarışında olmasalar da hedefledikleri orta sıralarda kendilerine çok rahat yer bulabiliyorlar. Örneğin Ptt 1. Lig’e bakıldığında Adanaspor’un Türk oyuncularının kalitesi orta sıralarda yer alacak kadar bile değil ama yabancılarının harika olması ve sakatlık yaşamaması, biraz da teknik-taktik disiplinle büyük bir sükse yaparak rakipleri arasından sıyrılarak ligi şampiyon tamamladılar.

Antalyaspor artık klasik duruma gelen deplasmanda puan kayıplarına bir yenisini ekledi Osmanlıspor karşısında. Biraz da ligde kalmayı garantileyen takım rehaveti içerisinde, rahat bir oyun sergilediler. Karşılarında dirençli, kolay gol bulabilen bir takım olduğu için ve onlar kadar mücadele etmedikleri için kaybettiler. Normal bir sonuç.

Osmanlıspor, hatırlandığı üzere geçen sezon Antalyaspor ile birlikte Süper Lig’e yükselmişti. Yapılan yabancı transferlerine bakıldığında Osmanlıspor’un bu sezon korkulu rüya yaşamaması, forvet hattındaki etkili yabancı oyuncuların varlığından kaynaklanıyor.Umar Aminu, Torje, Rusescu, Webo, Ndiaye ve Delarge gibi oyuncular hücüm hattında yakaladıkları pozisyonları değerlendiriyor, gol yükünü sırtlıyor ve puan veya puanlar kazandırıyorlar. Bu sezon takımın başarılı olmasının en büyük nedeni transferdeki yabancı oyuncu tercihlerinin; özellikle hücumda iş bitiricilik yönünde nokta transfer yapmaları.

Antalyaspor’da ise Eto’o harici gol yükünü sırtlayabilecek bir isim yok. Eto’o’nun da ekstra çabası sonucu ligde kalındı. Fakat seneye özellikle güçlü, büyük takımların havasını solumamış aç isimlerin ve kaliteli ayakların Antalyaspor’a kazandırılması ve bu şekilde hedeflere ulaşılması gerek.

Kalbinizden Antalyaspor sevgisi eksik olmasın.