Yeni Sayfa

14 Ağustos 2023 09:30

Ulaş Kalkan yazdı…

Hem kulüp olarak hem lig olarak hem de bizler yeni bir sayfa açtık bu hafta. Ligin isim sponsoru, kulübün isim sponsoru, golcümüz, yıldızımız, antrenörlerimiz…. Ne çok şey değişti kısacık zamanda gerçekten.

Bu hafta transferlere değinmek istiyorum. Gidenlerden özellikle Fernando ve Haji Wright, gittiğini görmeyi asla istemeyeceğim oyunculardı. Çok güzel anlar yaşattılar bizlere, ikisinin de kariyerinde başarılar dilerim. Haji her ne kadar Antalyaspor tarihinin en yüksek bonservis gelirini getirmiş olsa da gittiğini bilmek insanın ağzında acı bir tat bırakıyor. Bu şartlar altında Adam Buksa’ya da daha çok iş düşüyor. Fernando ise çok yüksek bir bonservis de getirmedi fakat Fernando benim gözümde hep kalmak istediği için kalan, gitmek isterse de gidecek bir futbolcuydu; demek ki gitmek istedi, yolu açık olsun. Öte yandan Shoya Nakajima ve Gökdeniz Bayrakdar da vadettiğini hiç yapamadan gittikleri için gönlüm biraz buruk. Gelenler hakkında yorum yapabilmek için tek bir maçtan çok daha fazlasını görmek gerekir. Fakat ilk izlenimlerimi belirtmem gerekirse;

Bytyqi hem ligi biliyor hem de çok kuvvetli bir oyuncu, epey faydalı olacağını düşünüyorum.

Erdoğan yorulmak bilmeyen bir futbolcu, ligden de iyi tanıdığımız bir isim fakat daha önceden de fark ettiğim, bu maçta da gördüğüm kadarıyla hücum organizasyonları konusunda fazla verimli olamıyor. Rakip kaleden daha uzak bir pozisyonda görev alırsa daha verimli olabilir kanaatindeyim.

Buksa, en az yorum yapabileceğim oyuncu sanırım. Fizik olarak Haji’yi andırsa da bu maçta bana biraz hantal gözüktü. Umuyorum ki alışma süreciyle alakalıdır.

Kaluzinski’yi beğendim. Her ne kadar Fernando etkisi yapmasa da –ki yapacağını da beklemiyordum– yaşı ve enerjisi sebebiyle verim alınabilecek ve değerini yükseltebilecek bir oyuncu izlenimi verdi.

Assombalonga aldığı sürede pek fazla şey gösteremese de Adana Demirspor döneminde ligimizde iz bırakmıştı. Fizik ve kondisyon durumu iyi ise bazı maçlarda kilidi çözebilecek oyuncu olur.

Holtmann ise yeni transferlerden en çok dikkatimi çeken oyuncu oldu. Boş alanlara yaptığı koşular, çalışkanlığı, sürati ile özellikle bizimki gibi oyunun daha ağır oynandığı bir ligde çok şeyi değiştirebilir. Umuyorum ki öyle de olur.

Tek tek yazınca fazla transfer yapmışız gibi geldi fakat buna rağmen ilk maç ile ilgili söyleyebileceğim şey kesinlikle transfere ihtiyacımız olduğu. Ömer her ne kadar derli toplu ve elit bir stoper gibi oynasa da yanında ona ayak uydurabilecek, ligin seviyesine uyum sağlayabilecek bir stopere ihtiyacı var. Erdal ve Kaluzinski çok benzer becerilere sahip oyuncular gibi göründü bana. O bölgeye daha kreatif bir alternatif çok ciddi bir ihtiyaç. Buksa ile de sezon geçmez gibi görünüyor. En azından bir yedeğinin olması gerekiyor. Geçen sezon Haji’nin sakatlık döneminde yaşadıklarımızı hepimiz hatırlıyoruz.

Gördüğüm kadarıyla Nuri Hoca da yeni transferleri bekliyor. Toplamda sadece üç değişiklik yapmış olması, oyuna alınacak seviyede yedek oyuncusu olmadığını düşünmesinden diye yorumladım. Yoksa 80 küsur dakika 1-0 mağlup giden maçta gol bulmak için varını yoğunu ortaya koyardı diye düşünüyorum. Varı yoğu eğer buysa, elden daha fazlası gelmiyor demek ki.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.