Veda Maçı

28 Mayıs 2024 11:00

Ulaş Kalkan yazdı…

Sezonun son maçı da geride kaldı. Bu sezon sıklıkla olduğu gibi, skandal hakem kararlarına sahne olan bu maçın birçok anlamı vardı. Benim için en öncelikli olanı, Adam Buksa’nın veda maçı olmasıydı. Veda maçında bu sezon yaptıklarına yakışır bir şekilde golünü attı, şansı da yanında olsaydı yaptığı aşırtma vuruş da ağları bulur ve biz bu maçta galibiyeti tattırırdı.

Bu sezon attığı 16 golle bize Haji Wright’ı özletmemeyi başardı, kendi kariyeri için de güzel bir geri dönüş sezonu yaşadı denebilir. Her şekilde faydalı bir sezondu iki taraf için de. Fakat sözleşmesindeki opsiyonlu bonservis bedelinin yüksekliği göz önünde bulundurulduğunda, bu maçın bir veda maçı olduğunu kabul etmek gerek. Bu bizler için epey üzücü bir gelişme, üstelik transfer yasağı varken. Sonumuz hayrolsun diyelim.

Bir diğer olası veda ise Dario Saric ile olacak gibi gözüküyor. Fakat bonservisini elinde bulunduran takım olan Palermo’nun Serie B Play Off yarı finalinde elenerek Serie A’ya çıkamamış olması, oradaki mevcut düzenin değişmeyeceğini düşündürüyor bana. Bu sebeple eğer taraflar devam etmek isterse, Saric bir ihtimal Antalyaspor’da kalabilir. Bu oyuncular, Transfermarkt rakamlarına göre, takımımızın en değerli üç oyuncusundan ikisi durumunda. Bu sebeple de vedaları epey önemli.

Maçın bir önemi var ama Antalyalı olmayanların düşündüğü gibi değil konu. “Kardeş Takım” gibi yakıştırmalar yapanlara her zaman şunu söylemişimdir: Bizimkini bir aile ilişkisi gibi göstereceksek illa, baba ile çocuk ilişkisi daha uygundur. Park yerinde duran otobüsleri taşlamayı bilen, kırmızı beyazı görünce korkuyla kaçan bir topluluğu fazla da ciddiye almak yersiz. Üzücü olan, kolluk kuvvetlerinin Antalyaspor taraftarına karşı uyguladıkları kontrolsüz kuvvet, maça geç girmelerine sebep olmak gibi hareketlerdi. Bir de araba ile çarpılıp kaçılan bir renktaşımız var, kendisine de geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

Maçı konuşmak gerekirse bir takım ilk 20 dakika oynadı, diğeri ise son 20 dakika. Maçın 6. dakikasında rakip kalecinin Adam Buksa’yı son adam olarak düşürdüğü pozisyonun direkt kırmızı kart ile cezalandırılması gerekirken, faul bile çalınmamış olması bu sezon alıştığımız hakem performanslarından biriydi. Yayıncı kuruluşun pozisyonu gösterdiği her açıdan pozisyon faul ve kırmızı kart. Buksa’nın top oynamaya istekli oluşu o pozisyonda hakemler tarafından cezalandırıldı diyebiliriz.

Bir diğer veda ise Sergen Yalçın’ın vedasıydı. Kendisiyle bu birliktelik, benim açımdan, hiç de istediğimiz gibi geçmedi ve bu vedayı, açık konuşmak gerekirse, pek de dert etmiyorum. Antalyaspor’a bakınca Sergen Yalçın’ın gidişinden çok daha büyük dertler görüyorum. Bir transfer yasağı döneminde ikinci kez yeni teknik direktör duyurmayı biraz şov olarak görüyorum. İcraatları görmeyi ise dört gözle bekliyorum.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.