Temiz Futbol Tertemiz Antalyaspor

5 Ocak 2023 09:26

Ulaş Kalkan yazdı…

Biz temiz futbol istedikçe, tertemiz Antalyaspor’umuz ile övündükçe hem talebimizdeki ısrarımızın hem de övünç kaynağımızın ne kadar haklı olduğunu tekrar tekrar görüyoruz. Sahada birileri tarafından rakibe bir diyet ödendi. Bu diyeti öderken de kimse Antalyaspor’u önemsemedi. Yaşananlar bundan ibaret.

Öncelikle Türkiye Futbol Federasyonu yapabileceği en sansasyonel şekilde geçen haftanın sadece iki maçından VAR hakemlerini ile saha hakemlerinin ses kayıtlarını paylaştı. Kırpmaya gerek bile duyulmadığı birinin başında duyulan küfürden belli oluyordu. Federasyon dün bu kayıtları yayınlayarak hem başına çok büyük bir dert açtı hem de her fırsatta kucak kucağa olan ama sözde rekabet halinde olan üç İstanbul şımarığından birini mağdur konumuna soktu. Resmen, göz göre göre hakemlerin bu maçın skoruna müdahale etmeleri konusunda teşvik edici bir adım atan TFF bu maçın borcunu Antalyaspor’a nasıl ödeyecek acaba merakla bekliyoruz.

Pozisyon pozisyon konuşmayı, maç analizi yapmayı gerekli görmüyorum. Federasyon kendi eliyle ortaya sermiştir ki, bu ligde maçların sonuçlarına direkt etki edilmektedir. Oyunda neler olmuş, kim kaç kilometre koşmuş, kim boşta kalan topları daha çok toplamış gibi istatistiksel verilerin hiçbir kıymeti olmadığını çünkü skorların, oynayanlar tarafından belirlenmediği federasyon nezdinde de kabul edilmiştir.

İşin komik yanı maç sonunda, geçen hafta Galatasaray taraftarının yaptığı gibi Fenerbahçe taraftarının da yanlış kararları savunmak için kendilerini paralamalarıydı. Tabi bu grup bir tık daha garip bir kafa yapısına sahip olduğundan olsa gerek, bir de üstüne mağduriyet yaratmaya çalıştıklarını sosyal medyada gördük. Beni artık şaşırtmıyor veya kızdırmıyorlar, gülünç geliyorlar sadece. Yalnızca 3 gün içerisinde bir anda rolleri değiştirip birbirlerine klavye üzerinden küfürler ediyorlar. Bunu biri Ankara’dan, biri İzmir’den, biri Ağrı’dan… Ülkenin dört bir yanından yapıyorlar. Statlarına gitmedikleri, maçlarını izlemedikleri, aynı havayı solumadıkları borç batağında yüzen büyütülmüş topluluklar için birbirlerine küfür ediyorlar. Bu sizce ciddiye alınabilir bir mantalite mi?

Bize yine Tertemiz Antalyaspor’umuz ile övünmekten başka çözüm yolu bırakmıyorlar.