Olağan Dışından Alışılagelmişe Dönüş

17 Aralık 2022 14:57

Ulaş Kalkan yazdı…

Kışın Dünya Kupası, kasım başında tatil olan Süper Lig, hazırlık maçları, Dünya Kupası’na giden santrforumuz… Her şeyin olağan durumların, alışılagelmişin oldukça dışında olduğu bir buçuk aylık aradan sonra geri dönüyoruz. İnsanlar herhangi bir tercihinde ya en sevdiğinden başlar ya da en sevdiğini sona saklar; ben bu yazımda en sevdiğimden başlamak istiyorum.

Haji Wright. Amerika’nın turnuvada kaydettiği 3 golden en güzelini atan, hak ettiği şans daha çok verilse, daha az bencil bir ekiple oynasa çok daha şaşalı işlere imza atacağını düşündüğüm Haji Wright. 137 dakika değil de 360 dakika süre almış olsaydı neler olacağını kim bilebilir ki? Sezonun araya kadar olan kısmında da Antalyaspor’un da gol umudu olan Haji Wright bence Dünya Kupası’nda da yüzümüzü kara çıkarmadı. Dünyanın en pahalı ve en komple savunmacılarından biri olan Virgil van Dijk’ın yanından yaptığı yetenek soslu beceri vuruşu gerçekten beni oturduğum koltuktan ayağa kaldırdı.

Tabii böyle bir performans ve bu tarz spekülatif bir gol sonrası hakkında transfer söylentileri çıkmasını doğal karşılamak gerekiyor. Haji Wright’ın bonservisinin alınmasında performansının yanı sıra yatırım değeri taşıması, Dünya Kupası’nda forma giyme ihtimali sebebiyle transfer piyasasındaki değerini bir anda yükseltebilme ihtimali de her zaman hesaba katılmıştı. Güncel kurlarla ve mevcut gelirleriyle Antalyaspor için yüksek sayılabilecek bir bonservis bedeliyle alınmasında bu yatırım değerinin önemi çok büyüktü. Şu anda hakkında konuşulan bonservis ücretleri de hem bu yatırımın karşılığını bulduğunu gösterir hem de ciddiye alınması, reaksiyon alması gereken meblağlardır diye düşünüyorum.

Peki Antalyaspor Haji Wright’ı satarsa? Konuşulan meblağları reddetmek bu ülkede herhangi bir için çok zor. Fakat Antalyaspor yönetim ve teknik kadrosunun Haji Wright’ın bonservisini alırken kendisinin “yatırımlık” bir oyuncu olduğu konusunda mutabık olup olası gidişi durumunda bir planı olduğunu hatta ekstra bir B planı olduğunu düşünmek istiyorum. Çünkü yatırımlar ancak elde edilen gelirle yeni yatırımlara sebebiyet verdikçe büyüme sağlar. İşleyen bir sistemin kıymetli bir parçasını çıkardığınızda yerini muadili ile doldurmak normal, daha iyisi, daha çok vaadi olan ile ile doldurmak ise planlı olmaktır. Dediğim gibi, Antalyaspor’un umuyorum ki plan hatta planları mevcuttur.

Öte yandan biraz da takımımızdan bahsetmek lazım. Haji’nin yokluğunda oynadığımız hazırlık maçlarında goller de bulduk goller de yedik. Her üç maçta da attığımızın bir fazlasını yedik. Hazırlık maçı deyip skorları ciddiye almamak gerekse de hazırlık maçı terimi adı üstünde takımı hazırlamak ve eksikleri görmek adına bir testtir. Bu testte, benim kanaatimce 3 sorun çok bariz bir şekilde öne çıktı; ilk ikisi eskilerin tabiri ile “Atanın ve tutanın iyi olacak” sonucuna varıyor. Bizim Haji olmadan bir gol planımızın, en azından işleyen bir gol planının olduğunu düşünmüyorum. İzlerken bunu göremiyorum. Yine futbolu bırakacağı söylenen Ruud Boffin’in yerinin dolmamış olduğunu üzülerek görüyorum. İzleyebildiğim tek maç olan Napoli maçında yediği hatalı golden ziyade kalede bana güven vermeyen bir kalecinin en azından forma için bir rakibe ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.

Benim gözlemleyebildiğim üçüncü eksik ise kulübe. Kadromuzda skora direkt etki edebilecek, girdiğinde dinamizm katacak ve fark yaratacak birkaç yedek oyuncuya ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Burada beklentiler ve ekonomi gibi etkenler önemli rol oynayacaktır. Yönetim takımdan ne istiyor? Eğer orta sıralarda bitirmek gibi bir hedefsiz beklenti var ise, takviyeler gereksiz masraftan başka bir şey değil. Fakat biz geçen senenin de üstüne geçmeyi, her sene aşama kaydetmeyi düşünüyorsak, inandığımız şey bu süreklilikse elden gelen imkanlarla, oluşturulacak bütçelerle yeni potansiyeller, yeni yatırımlar için ciddi bir ön hazırlık ve yoğun bir transfer döneminde çok çalışmaya ihtiyacımız var.

Sezonun sıkışık fikstürlü ikinci yarısı Antalyasporumuz için hayırlı olsun. Antalyaspor’un hayrına olan her şey bizim yaşamımızı güzelleştirir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.