Transfer Karmaşası

5 Nisan 2016 09:27

Kadrodan çıkartılabilecek üç dört tane 11 varken Akhisar maçında seksen dakika Samuel Eto’o sağ açığa mahkum edilerek oynatılıyor …

PTT 1. Lig’den Süper Lig’e çıkan takımların ilk sezonlarına bakıldığında hem yayın haklarından hem de federasyondan gelen bütçelerin artması sonucu epeyce transferde adlarından söz ettirdikleri görülmüştür. Antalyaspor, Süper Lig’e yükseldiğinden bu yana yani Haziran 2015’ten 2016 Şubat başına kadar tam tamına otuz futbolcuya imza attırmış. Neresinden bakılırsa bakılsın hem kulubü futbolcu menajerlerinin sarıp sarmalaması hem de medyada ses getirme düşüncesiyle transfer yapmak için transfer yapıldığı görülüyor şu duruma bakıldığında. Otuz oyuncu transferi, kırktan fazla sözleşmeli oyuncu havuzu…

Sakatlıkları ve cezalı oyuncuları bir kenara bırakıyorum. Kadrodan çıkartılabilecek üç dört tane 11 varken Akhisar maçında seksen dakika Dünya futboluna damga vurmuş bir isim; Samuel Eto’o sağ açığa mahkum edilerek oynatılıyor. Bana kimse anlatmasın şov için transfer yapılmasını, yapmak için transfer yapılmasını. Boşu boşuna, plansızca programsızca akıtılan paralarla futbolcu menajerlerinin cebini doldurmaktan başka bir şey değil bu. Eğer Antalyaspor bu kadar transferin ardından bir sağ açık bulamıyorsa, formsuz ve kendini beğenmiş Emrah Başsan’a güveniyorsa, sürekli sakatlanan Lazarevic’e bel bağlıyorsa bu işi adamakıllı yapsınlar. Yoksa sonuçları maddi ve sportif anlamda kötü olur.

Bu sene ligde kalındı gözüküyor fakat gelecek sezon işler daha zor olabilir. Yeni stadyum bana göre bu sezon Antalyaspor’u ligde bıraktı. Taraftarın coşkusu, takımı sahiplenmesi ve ileri ittirmesi çoğu puanın kazanılmasını sağladı. Eğer bu sezonki karmaşa Akdeniz Üniversitesi Stadyumu’nda oynamayla birleşseydi o zaman işlerin bu kadar yolunda gideceği düşünülemezdi.

Yönetimin, özellikle de başkanın gelecek sezon için transfer konusunda çok dikkatli olması gerekiyor. Güzel bir planlama ve yapılanma ile her mevkiye en az iki oyuncu olacak şekilde, Sürekliliği olan takımı bir tık yukarıya taşıyabilecek isimlerin takıma kazandırılması lazım. Şımaran, sakatlanan, cezalı duruma düşen isimlerin değil bu şehri sırtına alıp götürebilecek isimlerin takıma kazandırılması ve takıma monte edilmesi lazım.

Kalbi Antalyaspor sevgisiyle çarpanlara…