Tehlike Çanları Çalmakta

19 Ocak 2016 10:29

8000 civarı seyirci vardı stadyumda. Hava berbattı ama gelebilen gelmişti. Tribün elinden geleni yaptı ama Antalyaspor yine bir şeyleri kursaklarda bıraktı …

Öncelikle Başakşehir maçı başlamadan önceki istatistiklerden bahsedeyim biraz. Sonra zaten birşeyleri hep beraber göreceğiz:

Evimizde oynadığımız son yedi lig maçında sadece bir galibiyet almıştık, şimdi son sekiz maçta bir galibiyet oldu. İnanılmaz kötü bir durum bu. Durumun kötülüğü kendisini niçin belli etmiyor biliyor musunuz? Ligde Eskişehirspor ve Mersin İY gibi sezon başından beri inanılmaz kötü performans sergileyen iki takım olduğu için. Yoksa çoktan bu performansla dibi görmüştük. Müthiş kötü bir performans bu. İç karartıcı yani.

Rakip Başakşehir takımı, ligde sadece üç deplasman maçında gol atamamıştı. Bu üç maçın deplasman olduğuna bakmayın, yalancı deplasmanlar o maçlar; Kasımpaşa, Beşiktaş ve Fenerbahçe maçları.

Başakşehir, ligin kornerden en fazla gol atan takımı. Durun bitmedi, ligin kornerden en fazla gol yiyen takımı kim sizce? Evet bingo; Antalyaspor.

Antalyaspor ligin en fazla top kapma ile oynayan takımıyken rakip Başakşehir bu konuda üçüncü. sırada. Bu demek oluyor ki orta alanda müthiş bir savaş olacaktı. Kazanılan toplar tabii ki kanatlara inecek. Bu rakip için pek zorlu bir durum olmayacaktı. Yani bize nazaran. Zira biz üçlü defans anlayışını benimsediğimiz için savunma kanatlarımız berbat durumda. Zaten defans oyuncularımız bu lig için yetersizler. Yani dörtlü defans oynarken bile biz tribünde gerim gerim geriliyorduk. Şimdi üçlü defans olunca her maç hatim indirmeye başladık.

Bakın çok önemli bir istatistik daha; Antalyaspor, Mersin İdman Yurdu takımından sonra ligde kalesinde en fazla şut gören takım. Rakip Başakşehir ise ligde kalesinde en az şut gören takım.

Yukarıyı okuyan birisi bu yenilginin niye geldiğini o kadar kolay anlar ki… Yani çok iyi futbol bilmek gerekmiyor bunu anlamak için.

Peki ne yapabilirdik? Bir kere şu üçlü defans işinden şu saniyede vazgeçmemiz gerekli. Yoksa sadece bu maçı kaybetmiş olmayacağız. Bakın bu iş ciddileşmeye başladı. Şaka gibi ama düşme potası ile aramızda bir şey kalmadı. Bu hafta Gençlerbirliği ile deplasmanda maçımız. Yani bizim deplasmanda beş yediğimiz Rizespor’u yine aynı sahada üç gol ile yenen Gençlerbirliği ile. Son oynanan maçlara bakıyorum da biz kendimize çeki düzen vermezsek işimiz çok zor. Gençlerbirliği maçından sonra zaten Fenerbahçe gelecek ki gerçekten işi sıkı tutmamız gereken bir dönemdeyiz.

Üçlü defans mağlup duruma düştüğümüzde kesinlikle galip gelmemiz gereken durumlarda kabul edilebilir. Ama artık bu sistem ile sahaya çıkmak intihar oluyor. Rakipler çok kolay çözdü bizi. Açık konuşayım biz Barcelona değiliz arkadaşım.

Şimdi bakıyorum, Beşiktaş-Mersin İY maçı kar yağışından dolayı iptal oldu. Bize ne? Evet bize ne doğru. Ama futbolcular okur diye yazdım bunu. Meslektaşlarınız eksi bilmem kaç derecede antrenman, maç yapıyor görün. Antalya’nın değerini bilin.

8000 civarı seyirci vardı stadyumda. Hava berbattı ama gelebilen gelmişti. Tribün elinden geleni yaptı ama Antalyaspor yine bir şeyleri kursaklarda bıraktı.