Sorumluluk Almak

30 Aralık 2014 10:00

Alanyaspor, Birinci Lige çıktıktan sonra doğal olarak daha fazla gündemde yer almaya başladı. Bununla birlikte stadyumun yolunu dahi bilmeyenler, küçük fotoğraflar üzerinden bilgisi olmadan eleştirmek için eleştirmeye başladı. Normal seyirci bir kenara; eli kalem tutan, basında söz sahibi olanlar da buna çanak tuttuğu zaman görev yapan insanların heveslerini kırabiliyor. Bu yüzden toplumu yönlendiren insanlar yaptıkları yorumlarında kişiselliği bir kenara bırakıp bir şehrin vitrinini temsil eden bir kurumun olduğunu unutmamalı.

Kişiler üzerinden kurum yıpratılmaya kalkıldığı zaman benim gibi sorumluluk alanlara büyük iş düşer. Biz bugüne kadar çizgimizde kişilere bağlı kalmayarak, kurumların devamlılığı ve geleceğini düşündük. Eğer sağduyulu insanlar meydanı boş bırakırsa, bu camianın geçmişini bilmeyenler popülist yaklaşımla bu takım için “Alanya’nın her imkânı seferber oldu” da der veya başka şeyler de der. Sonra konunun muhatapları bir araya gelir çay içer. Oldum olası bu ikiyüzlülüğü hiç sevemedim.

Alanyaspor’u saha sonuçları üzerinden eleştirenler balık hafızalı olduğu için bazı hatırlatmalar yapmak gerekir. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlar ve “Bu takıma tüm imkânlar verildi.” diyenler burasını iyi okusun. Çünkü o dönemlerde şimdi ahkâm kesenler, bırakın takımla ilgilenmeyi, Alanyaspor’dan bihaberdi. Takımın dibe vurduğu dönemlerde bir grup yürekli insan çıkış yolu ararken, bazıları da kapalı kapılar ardında takımı amatöre düşürmek için planlar yapıyordu. Yine takımın dibe vurduğu, futbolcuların kulübü mahkemeye verdiği, kırkın üzerinde alacak dosyalarının olduğu dönemde bizlere bu takımı kurtarmak için her gün arayarak iyi niyetli davrananların, bugünlerde o günleri unutmaması gerekir.

Kişiler üzerinden kurumları yıpratmaya çalışmak hiçbirimize yakışmadığı gibi kurumların işleyişine karışmamak da en sağlıklı olandır. Geçmişte bir grup insanın mücadelesi böyle bir sayfaya yazılacak kadar az değildir. Alanyaspor’da bu kötü günlerde kimin liderlik yaptığını, kimlerin bayrağı devralarak neler yaptığını unutursak en büyük vefasızlığı yapmış oluruz. Alanyaspor’un bu süreçlerini yaşayan birisi olarak ben üstüme düşen sorumluluk gereği yazılarımda bunlara hep vurgu yapıyorum. Sorumlu insanlar büyük fotoğrafı değerlendirir. Alanya’ya bugüne kadar sahip çıkanlar da bellidir çıkmayanlar da. Öyle basında çıkan her destek sözleri yerine gelseydi, bugün Süper Ligde olurduk.

Sonuç olarak, bu camiaya pozitif yönde katkısı olmayan, saha sonuçları üzerinden farklı manevralara girenlerin insaflı olmalarını ve dünü unutmamalarını bekliyorum. Elbette eleştiri yapılır, biz de alınan kararlar üzerine zaman zaman bunu yapıyoruz. Fakat kurumların işleyişine karışmıyoruz, normal taraftar gibi davranıp sadece oynanan futbol ve sonuçları üzerine yorumlar yapmıyoruz. Bugün belki bu duruşumuzu eleştiren olabilir ama tarihte de hep böyle olmuştur. Zaman bizi hep haklı çıkardı, yine çıkaracaktır. Umarım hepimizin ortak amacı ve çıkış noktası sadece Alanyaspor olur.