Ya Tarih Yazacağız Ya Tarih Olacağız

7 Ekim 2021 09:00

Semra Kuzucu yazdı…

Milli aranın başlamasıyla herkes Ersun Yanal’ın gönderilmesini bekliyordu ve beklenen oldu. Fraport TAV Antalyaspor, Ersun Yanal ile yollarını ayırdı.

Ersun Yanal, Antalyaspor’da 46 resmi maça çıktı ve bunlar 14 galibiyet, 16 beraberlik ve 16 mağlubiyetle sonuçlandı. Kazandığımız 14 maçta ise kıl payı kazanıp, yüreğimiz ağzımızda izledik. Ersun Yanal kariyerinde başarılı bir hoca olsa dahi bu başarıyı Antalyaspor’da gösteremedi. Nitekim kaçınılmaz son yaşandı.

Ersun Yanal ile yollar ayrıldıktan sonra Antalyaspor birçok isimle görüştü. Bazı isimlerle fiyatta, bazılarıyla da prensipte anlaşamadılar. Cesur bir hamleyle takımın mevcut oyuncusu Nuri Şahin,  futbol sorumlusu olarak göreve başladı.

Almanya’da yetişen Nuri Şahin, Antalyaspor’a geçen sezon transfer olmuştu. Milli takımda da forma giyen Nuri Şahin, aynı zamanda Harvard İşletme Okulundan mezun. Başarılarla dolu futbol kariyeri, eğitim hayatı, bildiği yabancı diller (İngilizce, Almanca, İspanyolca ve Felemenkçe), katıldığı sosyal sorumluluk projeleri ve genç yeteneklere desteği ile alıştığımız tipik futbolculardan farklı bir profil çiziyor.

2019 yılında Twitter üzerinden yaptığı bir floodda; araştırıp, öğrenmenin, sağlıklı beslenmenin, yabancı dilin, başarılı kişilerin hayatından ilham almanın ve alanında uzman isimlerden faydalanıp, saha içinde performans gösterirken markasını, iletişimini ve sportif kariyerini yönetecek bir ekip kurmanın öneminden bahsetmişti. Tüm bunlar Nuri Şahin’in eğitimli, vizyon sahibi ve hırslı olduğunun ispatı denebilir.

Takımda hali hazırda oynayan ve her maç ilk 11 çıkan kaptan bir anda hoca olunca takımda nasıl otorite sağlar, futbol kariyeri nasıl devam eder ya da takımdaki eksikliği nasıl giderilir gibi birçok soru ortaya çıktı. Şu an 33 yaşında olan Nuri Şahin, aslında 3-4 yıl daha aktif futbol hayatına devam edebilirdi. Fakat profesyonel futbol hayatına erken başladığı gibi teknik direktörlük kariyerine de erken başlamış oldu. Futbol kariyeri devam ederken aynı zamanda kendi ekibini de kuruyordu. Nuri Şahin’in yardımcılarının Almanya’dan geleceği biliniyor.

Attığı her adımı önceden planlayan, çevresiyle olumlu ilişkiler kuran ve kendini başarıya endekslemiş Nuri Şahin’in başarılı olacağını düşünüyorum. Nitekim başarılı olamazsa da küme düşmesek bize yeter. Antalyaspor camiası her sezonu yüreği ağzında puan hesabı yaparak bitiriyor.

Bundan sonraki süreçte Nuri Hocamızın oynamayı bırakıp, kenardan takımı yönetmesi daha sağlıklı olur. 2020 yılına kadar Bundesliga’da en genç forma giyen oyuncu unvanına sahip Nuri Şahin’in profesyonel futbol kariyerinde edindiği tecrübeleri özellikle genç oyuncularımıza aktarması elzemdir. Bildiği yabancı diller sayesinde özellikle oyun esnasında oyuncularla kuracağı iletişimi bize fayda sağlayacaktır.

Velhasıl futbol kariyeri başarılarla dolu Nuri Şahin’in futbol sorumlumuz olarak elinden gelenin fazlasını yapacağına ve başarılı olacağına inanıyorum.

 Ne diyordu Polat Alemdar “Ya tarih yazacağız ya da tarih olacağız.