Göçmen Kuşlar Gibi

13 Nisan 2022 11:54

Semra Kuzucu yazdı…

Spor Toto Süper Lig Ahmet Çalık Sezonunda 32. hafta geride kalırken Fraport TAV Antalyaspor evinde Hatayspor’u ağırladı. Oynadığı son 9 maçı kaybetmeyen kırmızı beyazlı takım, yenilmezlik serisini 4-1’lik skorla 10 maça çıkardı.

İlk dakikadan itibaren oyunda ipleri elinde tutan Antalyaspor arka arkaya attığı gollerle rakibi demoralize ederek maçı önce fiziksel olarak sonra psikolojik olarak kazanmış oldu. Hatayspor, Antalyaspor’un hücum oyununa çalışarak gelmiş fakat Antalyaspor’un motivasyonunu hesaba katmamış.

Oyun genelinde futbolcuların birbirlerini tamamlayan oyunu, izleyenlerden tam puan aldı. Birbirini tamamlayan oyun anlayışını V şeklinde uçan göçmen kuşların taktiğine benzetiyorum. Kaz, ördek gibi göçmen kuşlar uçarken simetrik olarak V şeklinde uçarlar ve bu sayede seyahatleri esnasında iletişimi ve uyumu kolaylıkla sağlarken enerji tüketimini de en az seviyeye indirirler.

Antalyaspor’un son zamanlarda oyun anlayışı göçmen kuşlar gibi. Futbolcuların birbirlerini tamamlayan oyunları, topu ayaklarında fazladan 1 saniye bile tutmayıp tam zamanında paslaşmalarıyla tam bir takım oyunu izliyoruz.

Önceki dönemlerde yüksek sesle söylenmese de herkesin canını sıkan bir durum vardı. Futbolcuların oyun esnasında topu ayağında uzun süre tutması, kendi takım arkadaşına pas vermemesi, sırf golü atan isim olmak için kaleye isabetsiz vuruşlar yapması gibi tatsız görüntülere tanıklık ediyorduk. Fakat Nuri Şahin ve teknik ekibinden sonra takım olmayı başarmış bir Antalyaspor izlemeye başladık.

Nuri Şahin futbol sorumlusu olarak açıklandığında birçok taraftar destek olmak yerine köstek olmuşlardı. Hatta Antalyaspor’un bir staj yeri olmadığını, bu yapılan hamlenin yanlış olduğunu söylemişlerdi. Şimdi size sorarım; eğer Aziz Çetin ve yönetimi Nuri Şahin hamlesini yapmasaydı Antalyaspor Avrupa hedefi ile oynayabilir miydi?

Hep söylediğim ve söylemekten asla bıkmayacağım en önemli şeylerden biri de kirletilmiş Türk futbolunda Antalyaspor’un bir yıldız gibi parladığıdır. Özellikle maç sonunda Antalyaspor Medya ekibinin yaptığı “Bugün biz, yarın siz. Eninde sonunda Türk futbolu kazanacak!” paylaşımı herkesin kalbini fethetti. Temennim Türk futbolunda böyle güzelliklerin artmasıdır.

Antalya’ya ve Antalyaspor’a bahar gelmişken lütfen durgun suları bulandırmayın. Statta yersiz tezahüratlar, sosyal medyada can sıkan paylaşımlar yapmayın. Arkanıza yaslanın ve güneşli güzel günlerin tadını çıkarın.

Bu arada pasaport hazırlıklarını unutmayın. Belki Avrupa’ya gideriz, kim bilir…