Futbol Üçten Büyüktür

A+
A-
21 Şubat 2022 09:57

Semra Kuzucu yazdı…

Spor Toto Süper Lig Ahmet Çalık Sezonunda 26. hafta geride kalırken Fraport TAV Antalyaspor deplasmanda Öznur Kablo Yeni Malatyaspor’a konuk oldu. Deplasmandan üç puanla dönen kırmızı beyazlı takım fikstürde yükselerek rahat bir nefes aldı.

Kırmızı beyazlı takımın ilk 11’inde yeni transferlerin 3’ü yer alıyordu. Oynanan oyun umut vadetmesine rağmen daha iyisi olabilirdi. Özellikle Yeni Malatyaspor’un çizdiği başarısız grafik çok daha iyi değerlendirilebilirdi.

Yeni Malatyaspor’un kendi içinde yaşadığı krizler sahada futbolcuların performansına yansıdı desek doğru olur. Maça 20 saniyelik duraklamayla başlayan Malatyasporlu futbolcular sahada da tepkilerini göstermiş oldular.

İki golle üç puanın sahibi olan kırmızı beyazlı takımın golleri ara transfer döneminde kadroya dahil edilen Luiz Adriano ve Fernando Lucas Martins tarafından geldi. Böylece yeni transferlerin fikstürde bizi rahatlatacağını görmüş olduk. Bir sağlıkçı olarak ilk yardım eğitimlerinde kullanılan ve çok sevdiğim bir söz var. Doğru müdahale hayat kurtarır.

Pazar günü Radyospor’un Üçleme programına konuk olan Başkan Aziz Çetin’in yeni transferlerle alakalı “En uygun maliyetle maksimum fayda sağlayacak futbolcuları transfer ettik” sözleri; bundan sonraki transfer dönemlerinde mottomuz olmalıdır.

Maç sonu açıklamalarında Alfons Groenendijk’in sonuç memnun edici fakat oyun yeterli değil tarzındaki söylemleri de teknik ekibin tek derdinin üç puan olmadığını gösteriyor. Ayrıca teknik ekibin çizdiği profesyonel tutum alkışı hak ediyor. Türk futbolunu ele geçirmiş laubali insanlara örnek olmalarını temenni ediyorum.

Son günlerde sosyal medyada gündemde olan bir konu var. Spor yorumcularının televizyon programlarında ya da sosyal medya üzerinde Anadolu takımlarına karşı yaptıkları abes yorumlar. Bu sezon üç büyükler adı verilen ve yıllardır ligde Ali kıran baş kesen olan takımların çizdiği başarısız grafikler spor yorumcularını rahatsız ediyor. Açıkçası bunu art niyetli buluyorum. Anadolu takımları güzel başarılar elde ediyor fakat bunu takdir etmek yerine eleştirmek, samimiyetsiz başarılar dilemek taraftarların spor yorumcularına düşman olmasına neden oluyor.

Yaşadığı şehrin takımını tutmak sadece gerçekten sevenlerin gösterebileceği bir hünerdir. Bu ülkede istediğimiz futbolu izleyemiyor oluşumuzun nedeni; para ve güç üzerine kurulu futboldur. Futbol birleştirici bir güç olması gerekirken ayrıştırıcı bir güç haline geldi. Lütfen Anadolu takımlarını ve teknik adamlarını eleştirirken ön yargılarınızı bir köşede bırakarak sadece futbolu konuşun; çünkü futbol üçten büyüktür!

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
7 Haziran 2022 09:58
23 Mayıs 2022 08:55
17 Mayıs 2022 09:56
11 Mayıs 2022 09:55
26 Nisan 2022 08:55