Futbol Önce Kafada Kazanılır

24 Ekim 2022 08:59

Semra Kuzucu yazdı…

Spor Toto Süper Lig’de 11. hafta geride kalırken Fraport TAV Antalyaspor, Corendon Airlines Park’ta Süper Lig’e bu sene yükselen İstanbulspor’u ağırladı.

Geçtiğimiz hafta oynanan maçın ilk 11’ine göre bu maç ilk 11’de cezadan ve sakatlıktan dönen futbolcular vardı. Maalesef bu değişiklikler belirsizlikler yarattı. Örneğin 3 haftadır kalede olan Alperen her geçen gün kendini kanıtlama mücadelesinde üstüne koyarak giderken, geçen hafta son dakikalarda oyuna dahil edilen ve asist yapan Mustafa Erdilman neden yedeklerde dahi yer almadı?

Antalyaspor’dan Fenerbahçe’ye gidip geri dönen Sinan Gümüş ise yerinde sayıyor, skora katkısı olmadığı gibi oyuna ne denli etki ediyor, muamma. İlk 11’de Ghacha ile başlamak varken Sinan Gümüş’le başlamak hayal kırıklığı yarattı. Zira Sinan – Ghacha değişiminden sonra oyunun yönünün değişmesi bunu ispatladı. Oyuna Ghacha ile başlanıp, Ghacha yorulduktan sonra Sinan değişikliği yapılsaydı şu an farklı bir skoru konuşuyor olurduk.

Bu sezon transfer edilen ve kariyerinde ilk kırmızı kartı Antalyaspor’da gören Japonya asıllı Shoya Nakajima, saha içinde hızlı hareket ederken bize avantaj sağlıyor ama Süper Lig’e göre oynadığı futbol naif kalıyor. Belki de çok büyük bir sakatlık geçirdiği için çekimser kalıyordur. Zamanla bunu daha net göreceğiz.

Oyunun ilk dakikalarında İstanbulspor, Antalyaspor’un ceza sahasına oyun kurmaya çalıştı. Antalyaspor ilk yarı defalarca gol pozisyonuna girdi fakat asla kaleyi denk getiremedi. Geçtiğimiz sezon tüm futbolcular gole adını yazdırmak için pas vermeden direkt kaleye topu gönderirlerdi, bu sezon ise paslaşmaktan kaleye top atamıyorlar. Kaleye topu atmaya mı korkuyorlar yoksa kaleyi mi denk getiremiyorlar, tartışma konusu.

Oyun geneline bakıldığında Antalyaspor’un oyun kurmakta zorlandığını izledik. Defalarca golle sonuçlanmasını beklediğimiz pozisyonlar hayal kırıklığı ile sonuçlandı. Zira ilk golü İstanbulspor attıktan sonra rakip takıma gelen özgüven Antalyaspor’da yaşanan motivasyon düşüklüğü gözlerden kaçmadı.

Antalyaspor ilk golü yedikten sonra taraftar gerilmeye başlıyor çünkü Antalyaspor ilk golü attığında oyun hakimiyetini koruyabiliyor. Nuri Şahin geldikten sonra takıma taç antrenörü ve uyku koçu geldi. Bundan sonraki adımın spor psikoloğu olması gerektiğine inanıyorum çünkü takımın psikolojik olarak bu kadar kolay düşmesi bizi başarısızlığa sürükler. Unutmayınız ki, futbol önce kafada kazanılır.

Antalyaspor ilk yarının son dakikalarında gol atıp beraberliği yakalamış olarak soyunma odasına gitti. İkinci yarı sahada beraberlik varken İstanbulspor’dan Rroca kırmızı kart gördü ve rakip takım on kişiye düştü. Fakat Antalyaspor 10 kişi oynayan rakibe karşı gol atma sıkıntısı çekti. Elbette kaybetmek yerine beraberlikte bir başarı fakat 10 kişi kalmış İstanbulspor’a gol atma problemi yaşıyorsak takım dersine iyi çalışmıyor demektir. Son dakikalarda Veysel ve Luyindama’nın işbirliği golle sonuçlandı. Son dakikada attığımız golle aldığımız üç puan rahat bir nefes aldırdı.

İstanbulspor’da oynayan 24 numaralı oyuncu Muammer’in son dakikalarda beraberlik skorunu korumak için sakatlanmış gibi kendini yere atması; sağlık ekibi sahaya sedyeyle girdikten sonra yürüyerek çıkması ve tekrar oyuna dahil olup tekrar kendini sakatlanmış gibi yere atması ise oyun esnasında aslında skoru korumak için yapılan çok kurnazca bir hareketti. Ne kadar etik tartışılır fakat Antalyaspor’da bunu yapacak bir tane futbolcu bulamazsınız çünkü futbolcular uğradıkları haksızlıklara tepki göstermekten bile aciz durumdalarken skoru korumak için oyunu soğutmalarını beklemek anlamsız olur.

Geçtiğimiz hafta Alanyaspor’la oynadığımız maçta Luyindama, Alperen’in dengesini bozarak Alperen’in de hatasıyla bir gol yememize sebep olmuştu. Fiziksel olarak bakıldığında ortalamanın üstünde vücut yapısına sahip olan Luyindama bu maçta da yine Alperen’in dengesini bozuyordu. Maalesef bu küçük bir sorun olarak görülse de sonuçları skoru etkileyebilecek büyük bir bireysel hata özellikle Alperen’in performansını yeni keşfetmeye başladığımız bu dönemde yediğimiz her gol Alperen’in hanesine yazar.

Nuri Şahin 6 haftadır Antalyaspor’da galibiyet yüzü göremezken taraftarın tepkilerinden ötürü olsa gerek maç bitiminde kazanılan 3 puanı taraftarlarla kutlamak yerine suratını asarak içeri girip yöneticilerle kutlamayı tercih etti. Şimdi Nuri Şahin’e sormak istiyorum; bu taraftar seni alkışlarken tribünleri tek tek gezip 3 puan sevincini yaşarken neden haftalar sonra gelen galibiyette bunu yapmadın? Neden taraftara tepki gösterdin ya da düşersek de Nuri Şahin’le düşelim, bize Nuri Şahin gibi adam lazım dediklerinde taraftarı severken; neden şimdi taraftara tepkilisin? Maalesef Süper Lig’de 6 hafta hiçbir takım hiçbir hocaya tolerans göstermiyor. Umarım Nuri Şahin bunun farkına varır. Taraftara tepkili olmasının kendi aleyhine olduğunu anlar.

Nuri Şahin’e inanıyor ve güveniyorum. Sadece son yaşananlar taraftarın şevkini kırıyor ve gereksiz bir kırgınlığa sürüklüyor. Unutmayalım ki, taraftar, hoca, futbolcu, yönetici; kocaman bir aileyiz. Unutmayalım ki BİZ ANTALYASPORUZ!