Passolig’den Kaçış Yok

23 Eylül 2014 21:30

Türkiye genelinde sezon devam ederken stadyumlar boş olmasına rağmen TFF Passolig konusunda geri adım atmayacağını ve bu uygulamanın devam edeceğini, protestoların ve diğer etkenlerin uygulamayı durdurmayacağını bir kez daha tekrar etti. Süper Lig ve PTT 1.Ligde 36 takımı kapsayan bu uygulama devam edeceğine göre bizler de Passolig konusunda birey olarak her ayrıntıyı bilmemiz gerekir.

Passolig konusunda ilk günden beri uygulamaya sıcak bakıyordum ama geçtiğimiz hafta yaşananlardan sonra şiddeti önlemek adına olsa da şiddeti yapanın yanına kâr kaldığı bu futbol dünyasında Passolig gereksiz bir uygulamadır. TTF bu konuda kararlı olduğuna göre Alanya’da futbola gönül verenler ve takımı desteklemek isteyenler maç izlemek istiyorlarsa Passolig şartlarını yerine getirmek zorundadır. Bu hafta köşe yazısı formatı dışına çıkarak taraftarın yapması gerekenleri maddeler hâlinde duyurmak istiyorum. Haftalardır anlatılmasına rağmen taraftarımız hâlen bilinçli değil. O yüzden maddeler hâlinde yazacağım konuları iyi okuyup sıkıntı yaşamamak için sorumluluğu yerine getirmek gerekir. Bu konuda, Samsun maçında gereksiz yere bu konuyu bilmeden yönetime tepki olmuştur. Elbette yönetim kurulunun pratik çözümleri olacaktır ama Buca maçında sorumluluklarını yerine getirmeyen kim olursa olsun tepki koymaya hakkı yoktur. Yapmamız gerekenlere gelecek olursak;

   1.Passolig kartı almadan hiç kimse stadyuma giremeyecektir. 12 yaş üstü herkes bu kartı almak zorundadır. Passolig kartı, maça giriş kartı veya kombine değildir. Sadece bir yıl boyunca maça gireceğimiz kimlik kartıdır.

   2.Passolig’i olanlar stadyum bilet gişelerinden bilet aldığı zaman her istediği tribüne giremez. Gişe görevlisine hangi tribünden istediğini söylemeli ve o kapıdan giriş yapmalıdır. Görevlinin verdiği evrakta gireceği tribün yazsa da sorması karışıklığı önler. Samsun maçında onlarca insan verilen kâğıda bakmak yerine en yakın kapıya gitti ve kargaşalar yaşandı.

   3.Maç günleri stadyum gişelerinde beklemek istemeyenler, karta para yüklemek yerine her hafta başı kulüp tesislerinden veya internetten haftalık maç bileti yükletmesi kuyrukta beklemesini önleyecektir. Haftalık maç bileti alanlar direk hangi tribünden almış ise o kapıya gidecektir. Karta maç bileti değil de para yükletenler yine gişelere giderek yüklettiği paradan maç bileti alması gerekmektedir.

   4.Maç günü gelmeden, hafta içi Passolig’ine haftalık maç yükleten veya sezonluk kombinesi olanlar hangi tribünden maç bileti almış ise o kapıdan direk giriş yapacağı için maç bileti yükletirken hangi tribünden istediğini görevliye söylemeli ve o tribünün kapısından giriş yapmalıdır.

   5.”Ben bunlarla uğraşmak istemiyorum” diyen taraftarımızın en güzel ve sorunsuz yolu ise yıllık kombine almasıdır. Maddi olarak da kombine en uygun olan giriş sistemidir. Sporsever, Passolig kartına girmek istediği tribünü söyleyerek her maç aynı kapıdan girmek suretiyle rahat bir sezon geçirecektir.

Sonuç olarak, yönetimler ne kadar önlem alırsa alsın yukarıda yazdıklarımı uygulamayanlar her maç sıkıntı yaşayacaktır. Kısa ve anlaşılır şekilde halk diliyle yapılması gerekenleri anlatmaya çalıştım. Yazım geniş çevrelere ulaşacağı için bunları uygulamayanlar yarınlarda kimseyi suçlamasın. Artık Türkiye liglerinin iki numaralı organizasyonundayız ve hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

Veysel Okşar