Stajyer Hoca

1 Mayıs 2023 10:30

M. Okan Okuş yazdı…

Geçen haftaki Sivasspor yenilgisi sonrası sosyal medyada hiçbir şey yazmayıp sadece yazılanları okudum. Maalesef galibiyetlerde takımın hakkı yeterince verilmediği gibi her yenilgide olduğu gibi ortalık yangın yerine dönmüştü.

Futbol, kimilerine göre 22 kişinin bir topun peşinden deli gibi koştuğu bir oyun, kimine göre sahada canlı insanlarla oynanan ve oynatanın zekasına bağlı satranç. Bireysel hataları kenara koyarsak sonuç, takımı oynatan hocanın yeteneğine bağlı oluyor. Türkiye’de her takım taraftarında olduğu gibi galibiyetlerde ortalık güllük gülistanlık ama yenilgilerde iş hemen hocayı kovmaya gidiyor.

Taraftarı olduğunuz takımın maç yorumlarını skora bağımlı yaptığınız zaman galibiyetlerdeki sevinçleriniz yenilgilerde hayal kırıklığına dönüyor. Çok geriye gitmeden harika oynadığımız 4*0’lık Kayserispor maçı sonrası bireysel hatalarla Adana Demirspor’a yenildik. Maç 0-0 iken Haji’nin kafasına inen tekmeye penaltı çalınsa belki maçın hikayesi farklı olacaktı. Geldik, Alanya’yı yendik. Ardından çıkış yapan İstanbulspor’la deplasmanda berabere kaldık. Bireysel bir hata ile Sivasspor maçında geri düştük, daha sonra iyi oynayıp çok çabalasak da olmadı. Bu maçta da ligin en iyi takımlarından Karagümrük’ü evinde tek pozisyonda tutup galibiyetle döndük ve büyük ihtimalle tehlikeli bölge ile işimiz kalmadı.

Ülkece insan eleştirmeyi çok severiz. Deprem olur, deprem profesörüne sosyal medyada akıl verilir. Covid salgını olur, doktora akıl verilir. Milletçe haddimizi bilmemeyi seviyoruz. Ama eleştiriler hakarete dayanıyor. Nuri Şahin’in sahip olduğu futbol bilgisinin kimseye ispata ihtiyacı yok. Bu maçta gördük, çok iyi analiz ettiği rakibi iyi kilitledi. Geçen hafta yazdığımın arkasındayım, eğer sene sonu Nuri Şahin’le yolları ayırırsak önümüzdeki seneyi 3-4 hoca ile bitiririz. Bu sene sabredip yola devam etmeliyiz.

Giren çıkan her oyuncunun görevini eksiksiz yaptığı bir maç oynadık. Haji gol atması kadar asist yapmasının da kendine değer kattığını bilmeli.

Geçen hafta yazdığım gibi bu yaz Antalyaspor için hareketli geçecek. Türkiye seçime odaklandı. Ülke ekonomisi, spor kulüplerini kuşkusuz direkt etkiliyor. Mevcut başkan ve yönetim önümüzdeki sezon için ne düşündüklerine karar vermeli. Bu şartlarda kulüplere başkan ve yönetici bulmak kolay olmayacak çünkü şartlar maddi ve cezai açıdan çok zorlayıcı.

Hafta içi Antalyaspor Kulübü Derneği’nin tüzük değişikliği oldu.  Bu arada keşke tüzük genel kurulu hafta içi değil pazar günü daha geniş katılımla yapılsaydı. Kuşkusuz sonuç değişmeyecekti ama fikrini söylemek isteyen eski üyeler olabilirdi. Tüzük değişikliğinin yaratacağı olası sıkıntılı durumlar daha geniş şekilde tartışılıp camiaya anlatılabilirdi.

Sözlerimi tamamlamadan önce değinmek istediğim bir konu var. Antalyaspor Kulübünde bir şekilde yönetime girip çıksanız bile isminiz Ali yada Veli de olsa yaptığınız iş ne olursa olsun şehirde dolaştığınızda insanlar size “Bak bu Antalyaspor’da yönetici” gözü ile bakıyor. Davranışlarınıza biraz dikkat lütfen.