Soğuk Hava Donuk Futbol

22 Aralık 2021 09:29

M. Okan Okuş yazdı…

Sezonun ilk yarısında içerideki son maçta rakip ligin son sırasında yer alıyordu. Hocası istifa ederek gelen, kadrosunda Yusuf Erdoğan ve Tarkan Serbest gibi etkili oyuncuları olmayan Kasımpaşa karşısında seyircilere ilk 20 dakika tamamlandığında maçın berabere biteceği havası yansıyordu.

Futbolda en büyük tehlike, maçı nasılsa kazanacağı düşüncesiyle sahada olmaktır. Geride kalan haftalarda içerideki maçlarda istekli ve oyunu rakip alana yıkan takım sahada yoktu. İlk 45 dakikada oyunsal anlamda ortaya bir şey koyamasak da 38.dakikada gelen golün tesellisi ile devre arasına girdik.

Maçın ikinci yarısındaki genel beklenti, oyuna ikinci yarıda ağırlığımızı koyacağımız düşüncesiydi. 53. dakikada Mukairu’nun kaleciyle karşı karşıya müsait pozisyonda kaçırdığı gol maçın kaderi oldu. Bundan sonraki dakikalarda gene kaleyi zorlamak yerine doldur boşalta dönünce santrforsuz yapıda golü bulmak hayale döndü.

Sevgili Bünyamin, kuşkusuz takımın saha içi ve tribünde en sevilen sempatik isimlerinden birisin. İki sene önce Göztepe maçının ikinci devresinde kaptığın formayı bırakmadın. Ümit Milli takımın sağ beki, yurt içinde ve yurt dışında birçok takımın transfer listesindesin. Ama sevgili kardeşim, senin yaşındaki futbolcu adayı için en büyük tehlike ‘Ben artık oldum’ demektir. Maç boyunca yakaladığın 12-13 tane net orta pozisyonunda tabiri caizse topu ezdin. Fredy’nin “al da at” dediği orta gitti, gol oldu. Eğer yıllarca bu seviyede kalmak istiyorsan, bindirmeler yapan bir bek olarak kanat ortalarına ve ceza alanında etkili top çıkarmalarına çok çalışmalısın.

Haftalardır takımın kenar yönetimi iyi gidiyor, nazar değmesin derken Nuri Şahin’in kulübeye yönelik çıkışları dikkatimi çekti. Umarım maç içi heyecana bağlı aksiyonlardır.

Türkiye Kupası, Katar seyahati derken takım dinlenme fırsatı bulmadan ligin ikinci yarısına başlayacak. Daha önce de yazdım, sezon başındaki takım kadrosu planlama hatalarının bedelini kayıp puanlar ve bunların getireceği maddi getiriden yoksun kalarak ödüyoruz. Son dakikada apar topar alınan Enzo Crivelli geldiği takımda sakatlığı yüzünden sezon öncesi kampına yetişememişti. İnşallah yükleme alınca patlama yapmaz demiştim. 60 gündür kasık sakatlığı nedeniyle takımda yok. Haji de 3 haftadır son dakikalarda oyuna göstermelik giriyor. Sakat olduğu rapor edilen Serdar Gürler ve transfer döneminde Köln’den gelip sakat raporu verilen ve transferi gerçekleşmeyen Anderson takımlarında oynarken, bizim  takımdaki sakat oyuncular nedense bir türlü iyileşemiyor. Sanırım kulüpte bu durumun sorgulanması gerekiyor.

Kur yüksek, kulüpte maddi sıkıntı var olabilir. Ama gerçekler de ortada. Sıkıntı yaşamak istemiyorsak gerekli takviyeler için şartlar zorlanmalıdır.