Kusursuz Galibiyet

2 Kasım 2022 10:05

M. Okan Okuş yazdı…

Geçen hafta 98 dakika boyunca gerginliği üstünde taşıyan takım, son dakika golü ile adeta üstündeki stresi ve gerginliği olduğu gibi çimlere gömmüştü. Bu hafta Sivasspor maçı öncesi rakibin Avrupa dönüşü olması, ayrıca Sivas’ın grubunu ikinci sırada tamamlarsa ekstra bir maç daha oynayacak durumda olmasından ötürü geniş rotasyon beklentisi vardı. Ancak Rıza Çalımbay rotasyonsuz çıkardığı takımında hatalar erken gelince ilk 45 dakikayı 4 değişiklikle tamamladı.

Rakibin kendi içindeki hatalarını ilk 45 dakikada iyi değerlendirdik. 5-4-1 gibi yayıldığımız sahada orta alanda Sam Larsson ve Shoya Nakajima’nın canlı ve istekli oyunu, rakibin orta sahasını ilk yarıda imha etti. Arka arkaya gelen iki gole Haji Wright’ın ilk yarıda kaçırdıklarını da eklersek fişi ilk yarıda çekebilirdik. Haji Wright, Antalyaspor’un ciddi maddi yatırım yaptığı ve dolayısı ile büyük beklentisi olan bir isim. Dünya Kupası’nda nihai kadroların oluşacağı bu günlerde iki haftada kaçırdığı net goller, onu Türkiye Ligi gol krallığı yarışında öne geçip kendi milli takım hocalarına “Ben sizin için en iyi santrafor adayıyım” demesini de engelliyor.

Takıma ve maça dönecek olursak; sahada görev yapan, oyuna giren, oyundan çıkan herkes görevini eksiksiz yaptı. Luyindama defansta deneyimi ve tecrübesi ile ağır görünümüne rağmen hep olması gereken yerdeydi. Bu maçta uzun zaman sonra formasına kavuşan Fedor hiç küsmeden çalışmış ve kendini hazır tutmuş. Sakatlığı kronik hale gelen, bundan sonra ne verim alacağımız şüpheli hale gelen Ömer Toprak’ın yokluğunda Veysel, Fedor ve Luyindama üçlüsü, kalecimize deplasmanda neredeyse yere yatırtmadan maçı tamamlattı.

Bu sene Dünya Kupası’nın ilk yarı ortasına gelmesinden ötürü birçok takımın dalgalanma yaşaması normal. Bu aşamada takımların kondisyonerlerin becerisi ve yeteneği, taktik analizler kadar maçlara damga vuracak. Kazandığımız Sivas maçı 120 km ile sanırım bu sezon en fazla koştuğumuz maç oldu. Kondisyonerimiz Martins bu konuda bizim ciddi şansımız.

Arka arkaya 2 maç kazanıp özgüvenimizi kazanmak kadar takımdaki futbolcuların hocalarını ne kadar sevdiği ve sahiplendiğini son 2 maçtaki azimleri ve kusursuz taktik anlayışlarını sahaya yansıtmaları ile gördük. Nuri Şahin bu şehir ve takım için büyük bir şans, kazandığı her maç aslında geleceğimize konan sağlam bir tuğla.