Gelgitler İle Nereye Kadar

8 Mart 2023 12:00

M. Okan Okuş yazdı…

Son bir hafta içindeki ikinci İstanbul seferinde rakip Kasımpaşa idi. Kasımpaşa maçı, kapanan ara transfer sonrası kalan ve giden oyuncularla artık önümüze bakacağız dediğimiz bir maçtı.

Maçın başlangıcı ile beraber oyunu rakip ceza alana yıkmaya çalışan, ara paslarla takıma yeni katılan Bertuğ’u topla buluşturma isteği, Bertuğ golle buluşamasa da birçok pozisyonda etkili olmasını sağladı. İlk 45 dakika boyunca pozisyonu olmayan rakibe 2 gol hediye ettik. Son dakika gelen penaltı golü, bizi ikinci yarıya maçı çevirebileceğimiz umudu ile başlattı. Ama hata ötesi saçmalık, üçüncü golü yedirdi. Maçın geride kalan kısmında farkı kapamaya uğraşsak da top ağlarla buluşmadı.

Geçen seneyi hatırladığımızda dominant oynayan, kolay gole giden takımın yerini aynı kadroya rağmen pozisyon bulamayan, defansta intihar derecesinde hatalar yapan takım aldı. Türk futbolunda bir sorun var, bu durum sadece Antalyaspor’a mahsus değil. Maalesef çok başarılı geçen sezon arkasındaki takımlar ikinci seneyi sıkıntılı geçiriyor. Yaşadıkları şampiyonluk sonrası Şenol Güneş, Sergen Yalçın, Abdullah Avcı da aynı sorunların içinde kaldı. Günümüz futbolu 20 sene öncesinin futbolu değil. Futbolcuların artan kazanç olayları ve UEFA ve FIFA nezdinde artan hakların korunma duvarı, aidiyet duygusu yoksa sıkıntıyı büyütüyor. Buna hocanın tavrı da eklenince kaos ve ayrılıklar kaçınılmaz oluyor.

Nuri Şahin hocalığa gelişinden bu yana mutlu olduğum ve takımda başarılı olmasını istediğim bir isim. Sezon sonu ayrılacak bile olsa kazasız belasız bu sezonu bizde tamamlamasını isterim. Ama sanki hoca bu sezon şehirden köye gelmiş gibi garip tavırlar içinde. Takıma asla katkı vermeyeceği belli olan Sinan ısrarı, kadro eksikliğinde tamam ama kadroda onca isim varken Mehmedi ile başlamak, 3-1 geride iken oyuna alacağın Ndao ve Haji Wright varken stoper Emrecan’ı oyuna katmak anlamsız hareketlerdendi.

Üzücü deprem olayı sonrası Hatayspor ve Gaziantepspor’dan çok sayıda yabancı oyuncu Türk statüsünde oynamak üzere transfer yaptı. Djilobodji’nin bile rakip defansta neler yaptığını gördük. Takımını ayakta tutan isimdi. Çok sayıda kaliteli isim boşta kalmışken bu fırsatı kaçırdık.

Sözleri dolambaçlı yollara sokmadan söylemek lazım. Maalesef yukarıdan aşağıya camiada mental bir tükenmişlik var. Başta Başkan Aziz Çetin ve yönetimi önümüzdeki sezon devam edip etmeyeceklerine karar verip sezon sonu gelmeden ya güven tazelemeye gitmeli ya da yerlerini başka isimlere bırakmalıdır. Önümüzdeki sezon erken başlayacak ve büyük ihtimalle elimizde mevcut kadrodan kimse kalmayacak. Yaz ayında kaybedilecek bir gün bile yok.