48 Saatlik İşkence

21 Ocak 2022 09:59

M. Okan Okuş yazdı…

Maçın değerlendirmesine girmeden, TFF’nin klasik planlama hatasından başlayalım.

Sene olmuş 2022, bilimden faydalanmak istersen sana hangi bölgeye ne yağacak ve ne kadar yağış düşecek gibi bilgilerin yanında hava durumu bilgisi de veriliyor. Zaten verilmeyen devre arası ve her takım için saatli bomba gibi pusuda bekleyen Covid-19 riski derken takımlar mental olarak diken üstünde gidiyor. Alt sıraları ilgilendiren Gaziantep FK – Yeni Malatyaspor maçını erteliyorsun, Rizespor-Antalyaspor maçını belirsiz şekilde bekletiyorsun. Antalyaspor, deplasmanda arka arkaya 2 gün maç oynamış olarak gelecek, 48 saat sonra da sahaya çıkacak. Gaziantep ise evinde beklemenin rahatlığı ile rahat bir yolculukla 96 saat aradan sonra maça çıkacak. Gel de bunda adalet olduğunu söyle!

Maça gelirsek eğer çarşamba günü olduğu gibi perşembe günü de maça iyi başladık. Kalecinin ikramı ile öne geçmesini bildik. Artık ilk yarı bitti derken ceza alanı içinde Fredy’nin arkası dönük oyuncuya anlamsızca müdahalesi ile aklında maça dair belki de en ufak umudu olmayan rakibi oyunun içine aldık. Ardından anlamsız bir şekilde klasik bir şekilde yan topta kalemizde golü gördük. Son 35 dakikada Veysel, Gökdeniz ve Crivelli yakaladığı net pozisyonları değerlendiremedi. Üstüne haklı itirazları sonucunda Güray’ı belki de en az iki maç kaybettik.

Maçın hakemi zaten camia olarak hazzetmediğimiz bir isim. Gözünün önünde olan pozisyona o an penaltı vermiyorsan neden iki dakika sonra VAR’dan gelen uyarıyı dikkate alıyorsun? Pozisyon görüşün kapalı değil, penaltı vermeyerek de gerekli yorumu yapmışsın. Maç içinde baskı yaptığımız anlarda çaldığın ters faullerle de takımın sinir uçlarını felç ettin.

Duygusallık da bir yere kadar. Fredy sempatisini kolayca harcıyor. yerine biri alınacak olursa hazır talipleri varken gereği yapılmalıdır. Düşecek bir kadroya sahip değiliz ama hem takım içi disiplin hem hakem kararlarına yönelik sert tavır alınmalı.

Son olarak yönetime… Yaptığınız iş zor, sürekli para aramak ve kaynak bulmak kolay değil. Sezon başında Ersun Efendi’nin istemediği, imzaya kadar gelen Pesic gol krallığını önde götürüyor. Üstüne hafta içi 4 milyon Euro gibi bir transfer teklifi aldı. Hatalardan ders almak erdemdir. Para olmasa da takıma katkı sağlayacak isimler, maliyetli de olsa en az bir santrfor, bir hızlı kanat santrfor ve savunma için şartlar zorlanmalıdır.