Nefes Aldık Ama…

12 Aralık 2014 09:30

Alanyaspor geçtiğimiz hafta hareketli günler geçirdi. Arka arkaya alınan mağlubiyetlerden sonra Alanyaspor yönetimi Mehmet Hocanın istifasını kabul etti. Mehmet Altıparmak hocamıza bugüne kadar verdiği hizmetler ve yaşattığı sevinçler için teşekkür ederiz. Bu zor günlerde takımı Antalya maçına hazırlayan Mustafa Camunak ve Mehmet Altundal hocalarımıza da teşekkür ederiz.

Yazı başlığımda dediğim gibi nefes aldık ama sadece bir maç kazanarak üzerimizdeki ölü toprağını attık. Taraftar her zaman abartabilir ama maçın genelini iyi analiz ederek hatalarımızdan ders almak zorundayız. Eğer skora göre günü kurtarmak için yorumlar yapılırsa yarınlarımız kötü olur.

Alanyaspor, Antalyaspor maçında uzun bir aradan sonra ideal on birine yakın futbolcularla maça başladı. Tomas Borek hariç, dizilişte bir farklılık göremedik. Sadece Emre’nin Ayite’ye yakın oynaması akıllıca idi. Ağır, sahada oynanması gerektiği gibi oynadık. Disiplinli, akıllı, hırslı ve savaşarak oynadık. Topu kazandığımız zaman boş alanlara topu taşıyarak rakibin dengesini iyi bozduk. Daha önce önde baskı yapan takım, bugün daha çok birinci ve ikinci bölgenin arasında on kişiyle topun arkasına geçerek sabırlı ve kademeli oyun anlayışı ile iyi kapattı. Saha çok ağırlaşmadan önce rakibe verdiğimiz pozisyonlarında unutmamalıyız ve tedbirlerini almalıyız. Maç bir anda ters dönebilirdi. Tabii ki bu pozisyonlarda, özellikle Sercan’ın ters kanat kademelere iyi ve zamanında gelerek, havadan ve yerden yaptığı yerinde müdahaleleri, kalecimiz Haydar’ın yerinde çıkış ve kurtarışlarının büyük rolü olduğunu unutmamalıyız. Ofansif oyunda da Sinan’ın istekli ve akıllı oyunu, Efe Can’ın sahanın her iki kanadını, ortadan yaptığı dripling ve koşuların hakkını vermeliyiz. Ayite attığı iki gol ile zaten görevini yaptı. Santrafor gol atacak o da bunu yaptı. Yeri gelmişken, Ayite’yi bu takıma kazandıran eski futbolcumuz Erol Tırpan’a ayrıca teşekkür ediyorum. Sezon sonunu beklemeden devre arası muhakkak sözleşmesi uzatılmalıdır.

Kısacası zor bir maçı deplasmanda kazanıp moral kazanarak altın değerinde bir üç puan aldık. Hak edenin kazandığı bir maç oldu. Bu maçta takım istekli, hırslı oyununu dört gol ve üç puan ile süslemesini bildi. Bütün emeği geçen teknik heyet ve oyuncuları kutlarız. Genelde bir takımda hoca değişikliği olduğu zaman bu tip çıkışlar yaşanır. Umarım bu uzun soluklu olur. Eğer bu maçı kazanırken yapılan hataların farkındaysak ve de bunları iyi analiz edebilirsek gerçek kazanım bu olur. Yoksa galibiyetlerin örttüğü hataların farkına varamazsak, asıl kayıplar o zaman yaşanır ki bu da hiç istemediğimiz bir durum ortaya çıkmasına neden olur. Ayrıca yönetim kurulunun teknik heyet konusunu bu hafta başında çözeceğini umuyorum.

Antalyaspor’a hiç değinmedim. Sanki bizi çok küçümsemiş bir havada gibiydiler. Havanın durumu, şaha şartları oyunu etkiledi. Antalyaspor’un ligin geneline bakıldığı zaman 55-60. dakikalardan itibaren oyundan çabuk düştüğünü zaten biliyorduk. Yine aynısı oldu. Umarım bundan sonraki maçlarda bu soruna neşter vururlar. Eğer hafta içinde taraftar, futbolcu, yönetim sorunlarına el atılmazsa korkarım deplasmandaki Bolu maçı herkesi üzebilir.

Veysel Okşar