Neden Olmasın?

3 Eylül 2014 03:02

4 ay boyunca özlediğimiz futbola döndük bu hafta Türkiye liglerinde. Gönül isterdi ki bu sezonda Süper Lig’de olalım ama olmadı işte. Bu sezonu PTT 1. Ligi’nde geçireceğiz. Tabii bütün temennimiz sezon sonunda Antalyaspor’umuzun hak ettiği yer olan Süper Lige geri dönmesi. Misafir olamaya geldik diyelim PTT 1. Ligi’ne…

Sezonun ilk maçında Antalyaspor’umuz deplasmanda Karşıyaka’ya konuk oldu. Antalyaspor sahaya,  İspanya’dan dünya futboluna, özellikle son yıllarda Türk takımlarının çoğunun tercih ettiği, Türk antrenörlerin oynatmaya çalıştığı, kendilerince Türk futbol yapısına uyarladıkları klasik 4-3-3 sistemiyle sahaya çıktı. Kalede Fornezzi, defansın sağında Adem Alkaşi, solunda Sakıp Aytaç, defansın ortasında Murat Sözgelmez ve Lokman Gör… Orta saha ortasında Zeki ve Janda, biraz önünde Sezer Badur… İleride ise sağ açıkta Serkan Atak, sol açıkta Emrah Başşan ve ileride Diarra…

Maça Karşıyaka etikli başladı. Saha avantajını kullanarak ama maçta görüldü ki Antalyaspor’la arasında bir gömlek fark var. Antalyaspor daha üstün bir takım olduğunu 15. dakikadan itibaren gösterdi ve Karşıyaka’nın golüne Sezer’in golüyle karşılık verdi, durumu eşitledi. Bu dakikadan sonra karşılıklı ataklar olsa da Antalyaspor maçı kendi istediği gibi götürdü. Biraz daha isteseler galip gelirlerdi fakat ilk haftanın verdiğini alışma evresi ve stres beraberliğe itti takımı, 1-1.

Genel olarak takımı beğendim. Teknik direktörün ikinci yarıda yaptığı Serkan Atak yerine giren Şahin Aygüneş, Sezer’in yerine yaptığı Hüseyin Atalay değişiklikleri yerli yerindeydi.

Maç içerisinde Emrah ve Serkan’ın yer değiştirerek oynaması ayrıca Zeki’nin çok iyi performansı, kanatlarda Adem Alkaşi ve Sakıp’ın sağlam duruşu gelecek haftalar için ümit verdi bana.

Diarra’nın çok etkili olamaması, Janda’nın, Sezer’in etkisizliğini biraz da zemine bağlıyorum. Buca Stadyumu’nda zemin çok sertti ve teknik isimlerin pas trafiğine epey zarar verdi. Bu da kopmalara neden oldu. Hatta Hüseyin Atalay girdi, normalde pas hatası çok az yapan bir isim 2-3 topu rakibin ayağına nişanladı.

Bir tek savunma yönü zayıf kaldı Antalyaspor’un. Murat ve Lokman’ın yeterli olduğunu düşünmüyorum. Eğer Janda veya Fornezzi’den feragat edilip yabancı kontenjanı üç olduğu için Boum oraya monte edilirse çok daha az pozisyon veren bir Antalyaspor izleyebiliriz.

Teknik direktörün birkaç tane daha forvet, defans ve orta sahaya, hatta kaleye alternatif oluşturacak bir kadro yapması gerektiğini düşünüyorum. Uzun maratonda bir Diarra sakatlanırsa sıkıntı olur.

Genellersek takımın kalitesi, yapısı, teknik direktörün hakimiyeti gayet iyi… Biraz da şehir hareketlenir, iyi bir sinerji ile sezon geçirilirse neden olmasın diyorum ben…

Engin Erdem