Mantaliter Bozukluklar

30 Aralık 2014 10:00

Geçen hafta sahasında konuk ettiği ve 2-0 kazandığı Kayserispor maçının on birini değiştirmeyerek çıktı Antalyaspor’umuz, sahasında konuk ettiği Adanaspor karşısına. Yalnız 11’deki isimler değişmese de büyük bir farklılık vardı. Mantalite farkı… Geçen hafta Kayserispor maçında koşan, ileride basan, rakibine top göstermeyen, iştahlı ve arzulu Antalyaspor yerine bu hafta al gülüm ver gülüm oynayan (defansta Sakıb Aytaç’ı ayrı tutuyorum) bir Antalyaspor vardı maçın başından sonuna kadar. Ne kaleye şut çekmeye cesareti olan ne de pozisyona girme iştahı olan bir Antalya izledik Adanaspor karşısında. Sonucunda da Adanaspor girdiği iki pozisyondan bir tanesini gole çevirerek Antalya’dan altın değerinde üç puanı alarak evine döndü.

Mantalite, Türk futbolunda özümsenmeyecek derecede. Bu mental ayarını eğer takımında iyi tutturamazsan, bir yerlere gelebilmene imkân yok. Çünkü her maç üç puan… Geçen hafta Kayseri’yi yenip bu hafta Adana’yı yenemezsen bu iş olmaz. Aynı on birin iki hafta içerisinde bu derece değişmesi başlı başına teknik direktör suçudur. Türkiye’de her maça ayrı ayrı bakılmalı ve ayrı ayrı o maçlara göre mental düşüncenin takıma kazandırılması lazım.

Adanaspor karşısına Antalyaspor’umuz sanki ligin birinci sırasında, ikinci sıradaki rakibinden 10 puan önde oynayan, ligi şampiyon tamamlamış bir takım gibi çıktı sahaya. Halbuki bir gün önce yukarıdaki en büyük rakibi Osmanlıspor, Adana Demirspor deplasmanında mağlup ayrılmış. Adana maçından alınan üç puan hem seni lider yapabilecek hem de büyük bir avantaj sağlayacakken, mental açıdan takımı iyi hazırlayamamanın verdiği sonuçla liderlik hayallerinin ötesinde pozisyon bile yakalayamadan bitirilen bir maç oldu Antalyaspor adına.

Hami Mandıralı bazı şeyleri yanlış yapıyor. Dün takımın gole en çok ihtiyacı olan zamanda neden kanatların ortaya inmesini istemez? Daha da açılarak oynamalıydı Gökhan ve Emrah. En azından çizgide beklemeliydiler çünkü Adana ortayı çok iyi kapattı. Ayrıca Kayserispor maçında mont fırlatan Hami Mandıralı, sus pus maçı izledi 90 dakika boyunca. Önce kendi mantalitesini ayarlayacak teknik direktör, sonra takıma bakacak. Geçen haftaki prensi Berk İsmail Ünsal neden bu hafta kadroda yok? Tam takımın doldur-boşalt yapmaya başlamışken… Ayrıca bu takımda Seddar var, forvet. Yedekte forvet yok. Gerçekten iyi idare edilmeyen bir Antalyaspor izliyoruz.

Ben buradan futbolcuları mağlubiyet sonunda yanına çağıran ve utandıran taraftara teşekkür etmek istiyorum. İyi ki varlar. Bu takımı Süper Lig’e çıkartacak isimler taraftarlar ve futbolculardır. Ne teknik direktör ne de yönetim…

Umarım 2015 Mayısında şampiyonluk kutlarız.

Kalbi Antalyaspor için çarpan herkese…