Top ve Pas 10, Fizik 5 Puan

22.12.2020
A+
A-

Levent Sağlam yazdı…

Ligin on üçüncü haftasında Antalyaspor’un konuğu, Süper Lig tarihinde on iki kez konuk ettiği ve sekiz galibiyet ile dört beraberlik aldığı Kayserispor’du.

Kayserispor maçı alt grupta bulunan takımlardan puan olarak uzaklaşmak ve üst grupta bulunan takımlardan puan olarak kopmamak için önem taşıyordu. Geçen hafta Sivasspor’la oynanan karşılaşmanın ikinci yarısında izlediğimiz Antalyaspor’un oyun anlayışını geliştirdiğini görmek de bir başka beklentimizdi. Zira hem Antalyaspor ‘un ilk on biri ile hem de sakat oyuncuların dönmesiyle kulübenin de daha yeterli olacağı düşüncesindeydim. Öyle de oldu.

Oyunun başlaması ile Kayserispor topun arkasına geçerek, kontrataklarla gol arama anlayışına geçti. Kayserispor’dan da beklenen buydu. Antalyaspor’dan beklenen ise kaleden stoperlerle başlayan oyun kurma isteği, gerek beklerin öne çıkması gerekse Fredy, Nuri ve Sam ile zaman zaman Podolski üçgeniyle oyun kurmaya çalışmasıydı. Özellikle ilk yarım saatte Naldo ile başlayan oyun kurgusu, sol tarafta Kudryashov’u pozisyona sokmak üzerineydi. Daha sonra bu oyun kurgusu Naldo, Veysel ve Bünyamin üzerinden devam etti.

Antalyaspor’un ayağa top yapma isteğindeki önemli kilit oyuncularını ise Boffin, Naldo, Nuri, Fredy, Sam ve Podolski olarak gözlemledim. Özellikle Sam’in iki ayağını iyi kullanması, kendisi adına önemli rol oynadı. Sam ne zaman Fredy’ye yaklaşsa; Podolski, Sam’in yerine sağ kanada geçti. Podolski ne zaman Fredy’ye yaklaşsa; Sam, Podolski’nin yerine geçti. Fredy ise defans ve forvet hattı bağlantısını iyi yapan oyuncu olarak göze çarptı.

Neticede dakikalar otuz yediyi gösterirken, çıkmaya çalışan Kayserispor’un kaptırdığı topta Podolski, Jahovic ve Amilton üçgeni meyvesini verdi. Ardından dakikalar kırkı gösterirken yine Podolski, Bünyamin ve Fredy ile Antalyaspor iki farklı öne geçmesini bildi.

İkinci yarıya Kayserispor oyuncu değişiklikleri yaparak başladı. Dakika altmıştan sonra Antalyaspor’da fizik olarak düşüş baş göstermeye başladı. Bu dakikadan sonra Kayserispor’un oyunu zorladığını ve iki golünün de VAR’dan döndüğünü gördük.

Ersun Hoca dakika altmış beşte Jahovic’in yerine Orgill’i, dakika seksen birde ise Podolski ve Sam’in yerine Hakan ve Eren’i oyuna aldı. Bu dakikadan sonra Eren, Sam’in yerine sağ kanada geçti. Hakan ise Nuri’nin yanına, Nuri’nin yanında oynayan Fredy ise Podolski’nin yerine geçti. Daha sonra yapılan Gökdeniz ve Amilton değişikliğinin ardından Gökdeniz sağa, Eren sola geçti.

Ersun Hocanın elindeki kadro yapılanmasından bugün gözlemlediğim, bu kadrodan en iyi nasıl yararlanabileceği düşüncesiydi. Fizik gücü bu kadar düşük bir futbolcu topluluğu sebebiyle fizik gücünden yararlanmak değil de topu koşturmayı düşünüyordu. Bu ülkede bu işin akademik kariyerini yapmış üç hoca biliyorum. Birisi Ersun Hoca, diğeri Ersun Hoca’nın yardımcısı merhum Tevfik Lav, bir diğeri ise Yılmaz Vural. Ben işin mürekkep yalayanının yanındayım.

Bugünkü galibiyetin üzerine koyarak devam etme temennisi ile…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YAZARIMIZIN DİĞER YAZILARI
7 Haziran 2022
3 Mayıs 2022
18 Nisan 2022
13 Nisan 2022
22 Mart 2022
16 Mart 2022