İşin Özeti

A+
A-
27 Aralık 2021 08:56

Levent Sağlam yazdı…

İlk yarının son maçında yani Süper Lig’in 19. haftasında Antalyaspor, Galatasaray’a konuk oldu. Konyaspor ve Kasımpaşa maçlarında geriden oyun kurmayı tercih eden Antalyaspor, Galatasaray maçında ise defanstan kanatlara ve ön tarafa uzun oynamayı tercih etti. Bu tercihte de Galatasaray’ın Antalyaspor defansı ve özellikle merkezine çok adamla yaptığı baskı etkili oldu.

Galatasaray’ın yaptığı baskılarda gerek çıkarken kaptırdığı toplar gerekse merkezinde yaptığı pas hataları sonucunda kaptırdığı toplar, Antalyaspor’un oyun kuramamasına neden oldu. Bu bölgede Fredy ve Poli gibi oyunculardan bir tanesi eksik olduğu zaman sıkıntı yaşıyoruz. Bugün yine bu bölgede Poli’nin yokluğunda Bünyamin’i kullanmak durumunda kaldık. Oysa Bünyamin bu takımın Güray ile birlikte en iyi kanat bekidir. Fakat kulübeden bu bölgeye katkı olmadığı için bu maçta zorunlu olarak Bünyamin’i oynatmak durumunda kaldık. Bu bölgede gerek sakatlıklar gerekse özellikle Milosevic gibi performansı yeterli olmayan oyunculardan yararlanamadığımız için mutlaka takviye yapmalıyız. Devre arasında oyunun her iki yönünü de iyi oynayan iki oyuncu alınmalı.

Yediğimiz her iki gol, kaptırdığımız toplarda defansın dengesiz yakalanması sonucu geldi. İlk golde sağ taraftan kaptırdığımız ve rakibin sol tarafa attığı ters top gol olurken ikincisinde ise yine sağ taraftan kaptırılan topta kaleci Boffin’in önde olması ve ceza yayına yakın bir yerden vurdurulan toptan geldi. Eğer oyun formatında bir değişiklik yapmayıp yine üç stoperle oyuna başlayacaksak bir de stoper takviyesi yapılabilir. Fakat maddiyatı ve borç yükünü de göz ardı etmemeliyiz. Sakat olan Doğukan Nelik’in dönmesi ve Bahadır Öztürk’ün de olması bu bölgeyi kurtarır diye düşünüyorum.

Her iki yediğimiz golden önce ve golden sonrada bundan önceki maçlarda da olduğu gibi rakip ceza yayı üzerinde isabetli pas yüzdesinin düşük olması ve girilen pozisyonların değerlendirilememesi dikkat çeken bir başka sorundu. Aslında Galatasaray maçında girdiğimiz pozisyonlar da vardı. Yine bu bölgede sezon başından itibaren yapılan transferlerden yararlanamadık. En çok hissettiğimiz ise bitirici bir golcümüzün olmayışıydı. Bu bölgeye Haji, Crivelli ve geçen sezon çok yararlandığımız Gökdeniz’in form düşüklüğünden ötürü mutlaka bir golcü transferi yapılmalıdır.

İŞİN ÖZETİ;

* Nuri Şahin geldikten sonra en önemli eksiklik, kulübeden giren oyuncuların katkı koyamaması oldu. Özellikle yapılan üç transferler Milosevic, Haji ve Crivelli’den yeteri kadar yararlanamadık. Mağlupken, oyun berabereyken veya öndeyken girdiğimiz pozisyonlardan yararlanamadık. Galatasaray maçında da olduğu gibi bitirici bir forvetin eksikliğini hissettik.

*Yanarım yanarım, Konyaspor ve Kasımpaşa maçlarında kaybedilen 3 puana ve kaybedilen maddiyata yanarım. Şimdi devre arasına 25 puanla girmek vardı. Eğer 25 puanla girmiş olsaydık taraftarından futbolcusuna ve yönetiminden teknik heyetine herkesin eli güçlü olacaktı. Bugün itibari ile girilen zorlu süreçte ikinci yarıda telafisi olabilen maçlar oynayacaktık. Şimdi ise 22 puanla biraz daha zorlu bir sürece girmiş olduk. İki maçta pisi pisine giden üç puanı almak için belki de 3 veya 4 maçta üstün oynamak zorunda kalacağız. Fakat bu zorlu süreci gerek devre arası transfer sezonunda yapılan takviyelerle gerekse camia olarak kenetlenerek aşacağımız kanaatindeyim.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
7 Haziran 2022 09:57
3 Mayıs 2022 09:28
18 Nisan 2022 09:58
13 Nisan 2022 11:55
22 Mart 2022 12:29
16 Mart 2022 10:28