En Büyük Sıkıntı Girip de Atamamak

22.11.2021
A+
A-

Levent Sağlam yazdı…

Ligin 13. haftasında Hatayspor’a konuk olan Antalyaspor, iki santrforu Haji ve Crivelli’nin yanı sıra bu maçta orta sahada Hakan ve Ufuk’tan da yoksundu. Sakatlıktan dönen Poli ise takımdaki yerini aldı.

İlk yarıda maçın ilk düdüğüyle birlikte önde Doğukan, Mukairu ve Amilton ile baskı kuran Antalyaspor bu üçlünün hemen arkasında Fredy ve Poli ile rakipten dönen topları hem kesip hem de pozisyon hazırlayarak Hatayspor karşısında pozisyonlar üretti. Özellikle bu pozisyonlarda Fredy’nin katkısı büyüktü. Hemen hemen her pozisyonun içinde Fredy’yi görmek mümkündü.

İlk yarı boyunca Antalyaspor önce Mukairu sonra Bünyamin ile bulduğu iki net pozisyonun yanı sıra Amilton ile rakip ceza sahasının içinde iki net şut pozisyonu buldu. İlk yarı özelinde Hatayspor’un en büyük sorunu haline gelen oyuncu Fredy idi. Bu kadar pozisyon üreten Antalyaspor’un en büyük sıkıntısı ise pozisyona girip atamamasıydı. Antalyaspor oynadığı bu oyun şablonunda çok pozisyon üretir fakat çok da pozisyon verir. Fakat Hatayspor’un attığı gole kadar pozisyona girememesi de dikkat çekici bir unsurdu.

Dakikalar 45+1. dakikayı gösterirken Hatayspor’un golü geldi. Bu dakikada kendi yarı alanından Fredy ile çıkan Antalyaspor’un kaptırdığı top, Antalyaspor’un sağ tarafından Bünyamin ve Veysel’in bulunduğu alandan gole sebebiyet verdi. Naldo’nun müdahalesi ise sonuçsuz kaldı. Golden hemen sonra dakikalar 45+3’ü gösterirken Fredy ile Amilton’un paslaşmasında Fredy’nin direkten dönen topunu tamamlayan Mukairu, Antalyaspor’un beraberlik golünü attı. Bu golün beraberlik golü olması Antalyaspor’un deplasmanda gösterdiği direnç açısından önemliydi.

Oyunun ikinci yarısında Antalyaspor’da gözle görünür bir şekilde düşüş göründü. Bunda ilk yarıda Antalyaspor’un orta sahadaki üstünlüğünü ele geçirmek adına Hatayspor’un orta sahasını kalabalıklaştırması etkili olsa da aslında sakatlıktan dönen Poli’nin oyundan çıkması etkili oldu diyebiliriz. Zira Antalyaspor’da sonradan oyuna giren oyuncuların hala hem fizik hem de zihinsel olarak hazır olmadıklarını söyleyebiliriz.  Oyunu tutmak adına oyun şablonu üzerinde değişiklik yapılabilir miydi, teknik ekibin takdirine kalmış bir şeydi. Örneğin dörtlü savunmaya dönüp Floranus’u sağ beke alarak, göbekte Fredy ve Bünyamin ikilisi denenebilirdi.

Orta sahayı eline geçiren Hatayspor’un dakika 63’teki ikinci gol denemesini çizgiden Veysel çıkardı. Hemen akabinde dakikalar 69’u gösterirken Hatayspor ikinci golü buldu. Bu pozisyon çok ilginç bir goldü. Antalyaspor rakip sahada korner kullanırken rakip ceza sahası içine üç stoperinin dışında Amilton ve Gökdeniz’i sokarken diğer oyuncularını da rakip ceza sahası üstünde konuşlandırdı. Bünyamin, rakipten dönen topta kendisine yapılan baskıda topu kalecisine verdi fakat top kısa düştü. Bünyamin bu topu rakip ceza sahası içine doldurabilir veya taca atabilirdi. Sonuç olarak kalemizde ikinci golü gördük. Bu bir hata mıdır? Evet, hatadır. Fakat 21 yaşındaki bir gencin hata yapma lüksü var mıdır? Tabii ki vardır. Zira oyuncu gelişimi kolay olmuyor. Ayrıca şunu da göz önünde bulundurmak gerek. Milli araya girilmiş, bütün takım arkadaşları 4 gün izin yapmış. Bünyamin ise iki milli maç oynamış ve tekrar takım arkadaşlarına katılmış. Akabinde de lig maçına ilk on birde çıkmış.

Bir şey dikkatinizi çekti mi, bilmiyorum. Hem girdiğimiz pozisyonlarda hem atamadıklarımızda hem çizgiden çıkardığımızda hem attığımız golde hem de yediğimiz ilk iki golde hep aynı oyuncuların ismi geçiyor. Yani atınca iyi, sebep olunca kötü. Böyle bir şey olmamalı bence.

Penaltıdan yediğimiz üçüncü gol bence çok basit ve ucuz bir goldü. Bir insan topa yükselirken mutlaka abartmadan ellerini açar. Bu pozisyonda Kudriashov topa yükseliyor fakat rakibin elleri ve yükselişi Kudriashov’a göre daha orantısız. Sonuçta bu bir ikili mücadele ve topun elle bir teması olsa bile bu tip birçok pozisyonda penaltı çalınmadığını çok kez gördük. Dediğim gibi çok basit ve ucuz bir penaltıydı.

Artık bu oyuncu grubu ve teknik kadro ile camia olarak önümüze bakmalıyız. Sırasıyla Alanyaspor, Kayserispor ve Trabzonspor maçlarını en iyi şekilde geride bırakıp, bu maçları en iyi şekilde oynamalıyız. Biz camia olarak sizlere güveniyor ve inanıyoruz. Sizler de bize inanın. Her zaman itici bir güç olarak arkanızdayız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YAZARIMIZIN DİĞER YAZILARI