Doğukan – Fredy A.Ş.

02.11.2021
A+
A-

Levent Sağlam yazdı…

Süper Lig’in 11. haftasında oynanan Giresunspor – Antalyaspor maçı, hem Giresunspor hem de Antalyaspor için kırılma maçıydı. Bir başka deyişle ilk golü atanın kazanacağı, golü kalesinde görenin ise bütün riskleri alacağı bir maçtı diyebiliriz. Zira her iki takım da dokuz puanlı olup ligin alt sıralarından kurtulmak için mücadele veriyordu.

Antalyaspor’da maç öncesinde sakatlanan Hakan ve ikinci yarıda oyuna dahil olan Haji’nin oyuna girdikten 50 saniye sonra sakatlanması büyük şanssızlıktı. Haji’nin olduğu bölgeyi tamamlayabilirsiniz fakat oyunun kilit noktası olan ve bu dizilişte önemli rol oynayan orta sahada Hakan’ın yerini doldurmak zordu. Ufuk’a haksızlık etmek istemem ama ikisi aynı meziyette oyuncular değil. Özellikle orta sahadan topu ön tarafa taşıyan ikili Hakan ve Fredy idi. Antalyaspor oyunun bu bölgesinde aksayınca Giresunspor takımı oyunun ilk dakikalarında daha üstün olan taraftı. Giresunspor takımının ataklarını önleyen ise kaleci Boffin oldu.

Kendi yarı alanından çıkmakta güçlük çeken Antalyaspor’un imdadına ise Doğukan – Fredy işbirliği yetişti. Hem birinci golde hem de ikinci golde bu iki oyuncunun katkıları önemliydi. İlk golde iki oyuncu baskı yaparak topu aldı, Fredy gole çevirdi. İkinci golde ise Doğukan’ın Bünyamin’e attığı ters top Fredy’e asist oldu.

Nuri Şahin göreve geldikten sonra Hakan, Fredy ve özellikle Doğukan üzerindeki değişimi göz ardı edemeyiz. Bu maçta Doğukan, Fredy’e daha yakın oynadı. Orta sahadan ön tarafa Fredy ile birlikte Antalyaspor’u taşıyan oyunculardı. Diğer oyuncuların da hakkını yememek gerekir. Daha önceki maçlarda olduğu gibi fazla takım savunması hatası yapmadılar. İyi mücadele ettiler. Rakibe fazla pozisyon vermediler. Ama defansta araya atılan toplarda daha dikkatli olunması gerektiğini düşünüyorum.

Nuri Şahin’le çıkılan üç maçın özelinde konuşursak eğer; ben Başakşehir maçını dikkate almıyorum. Zira kabul edelim ki Başakşehir’in kadro derinliği, Antalyaspor’dan daha iyi. Ama Giresunspor maçında Sivasspor maçının ikinci yarısındaki düşüş yaşanmadı. Antalyaspor oyunu doksan dakikaya yaymayı başardı. Burada sahada oynayan oyuncuların yanı sıra Nuri Şahin’in de artık rakip takımın durumuna göre pozisyon almaya başladığını görmek en önemlisiydi.

Bugünün özelinde dikkatimi çeken ise kulübeden oyuna giren iyi işler beklediğimiz oyuncular. Gençsiniz, elinize geçen fırsatları iyi değerlendiriniz. Her zaman hazırlıklı olunuz .Formanın ne zaman verileceği belli olmaz. Doğukan ve Bünyamin size örnek olmalıdır.

Futbolda atanın ve tutanın iyi olacak demişler. Boffin benim beğendiğim bir kalecidir. Giresunspor maçında çıkardığı pozisyonlar ve oyuna katkısını görmezden gelemeyiz. Fakat son dakikada yaptığını Boffin gibi bir profesyonele yakıştıramadım. Sadece penaltı ve sarı kartla bu pozisyonu atlattığımıza sevinmedim desem yalan olmaz. Ama ben Boffin’in gereksiz hareketini son dakikadaki adrenaline bağlıyorum. Yoksa Boffin gibi bir kalecinin bu şekilde bir hareket yapacağına inanmam.

Bugün deplasmanda alınan üç puan iyi ama önümüzdeki hafta oynayacağımız Altay maçına odaklanmalıyız. Zira Altay maçından sonra milli araya giriyoruz. Zira milli ara bizim daha da iyi olmamız için bir fırsat olacak. 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YAZARIMIZIN DİĞER YAZILARI