Agresif/Güç/Teknik=Sonuç

25.12.2020
A+
A-

Levent Sağlam yazdı…

2019-2020 sezonunun ilk yarısının on birinci haftasında, iki takım arasında Rize’de oynanan maç, çok ilginç geçmişti. O dönem Bülent Korkmaz yönetimindeki Antalyaspor, İsmail Kartal yönetimindeki Rizespor’a konuk olmuştu.

26. dakikada Rize’nin kullandığı korner atışında pozisyonu seyreden Antalyaspor defansını gerilerden gelen stoper Abarhoun avlamış ve Rizespor öne geçmişti. İkinci yarı ise 54. dakikada Rizespor kalecisi Tarık kırmızı kart görerek oyun dışında kalmış, yerine kaleye Zafer girmişti. Antalyaspor, o gün Rize’de Rizespor kalesine sayısız isabetli şut atmış, pozisyon üretmiş ama kaleci Zafer’i bir türlü geçememişti. Hatta Antalyaspor o gün on tane korner kullanmıştı. O maçtan sonra Antalyaspor hocası Bülent Korkmaz’ın yerine şu an Rizespor’u çalıştıran Stjepan Tomas gelmişti. İkinci yarının 28. haftasında, Antalya’da oynanan maçı ise Tamer Hoca yönetimindeki Antalyaspor, 3-1 gibi net bir skor ile almıştı.

Son haftalarda gerek oyun planı gerekse oyun disiplini açısından, üzerine her hafta koyarak yoluna devam eden Ersun Yanal yönetimindeki Antalyaspor’un, Rize’de Stjepan Tomas yönetimindeki Rizespor’a karşı ligin on dördüncü haftasında neler yapabileceği ise merak konusuydu.

Maç kadroları açıklanınca, Ersun Hoca adeta ezber bozdu. Zira ilk on birde gördüğümüz santrfor Jahovic’i kulübede, oyuna çoğunlukla sonradan giren Eren’i ilk on birde gördük. Bir başka deyişle ise orijinal yeri santrfor olan Jahovic ve Orgill’i kulübede bekletmişti. Bunun yanında ise Podolski her ne kadar santrfor olarak görünse de aslında Antalyaspor maça atağa çıkarken 4-3-3 taktiği gibi bir taktik ile başladı. Dörtlü savunmanın önünde Nuri, Eren, Fredy vardı. Forvette ise sağda Sam, ortada Podolski, solda ise Amilton’la maça başladık. Rizespor atakta iken Podolski’yi önde bırakıp, beşli orta sahaya dönerek Rizespor’u karşıladık.

Rizespor, Antalyaspor’un geriden ayağa pasla çıktığını bildiği için adam markajı yaparak ve agresif oyun anlayışı ile Antalyaspor’un oyun sistemini bozmayı bildi. İlk yarıda 6. dakikada Boffin’in kurtardığı pozisyonun bir dakika sonrasında Antalyaspor, kalesinde yine bir duran toptan golü gördü. İlk yarıda Antalyaspor istediği oyun planını ortaya koyamadı. Tabi ki Rizespor’un fizik ve kondisyon olarak Antalyaspor’a göre daha iyi ve diri bir takım olduğunu da eklemek gerekir. Bunun yanında bu maçın özelinde gözler Jahovic’in yokluğunda önde uygulanan baskıyı da aradı. Oyunun sonlarına doğru baskı kuran Antalyaspor, ilk yarıda istediği skoru elde edemedi.

İkinci yarıda Jahovic’i oyuna alan Ersun Hoca, Eren’i oyun dışına alarak başladı. Ersun Hocanın bu hamlesine Rizespor hocası Tomas, Michalak’ın yerine Samudio’yu alarak karşılık verdi. Bir farkla mağlup olan Antalyaspor, golü düşünme adına savunma güvenliğini de kaybetti. Sonuçta 58. dakikada ani bir kontratakla ikinci golü de kalesinde gördü. Bu yarıda her iki takım da oyunu istedi. İkinci golü kalesinde gören Antalyaspor, 61. dakikada aradaki farkı bire indiren golü Podolski ile buldu. Her ne kadar ikinci yarıda topu ayağında tutan bir Antalyaspor izlesek de kapanan, ani atağa çıkan, adam markajını iyi yapan ve de agresif oynayan Rizespor takımı istediğini almasını bildi.

Günümüzde artık futbol, 1980’lerde olduğu gibi teknik oynamakla olmuyor. Agresif oynamanın ve fizik gücünün, takım savunmasının ne kadar önemli olduğunu bugün bir kez daha görmüş olduk.

Umarım haftaya Hatayspor maçı ile bu mağlubiyeti telafi ederiz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YAZARIMIZIN DİĞER YAZILARI
7 Haziran 2022
3 Mayıs 2022
18 Nisan 2022
13 Nisan 2022
22 Mart 2022
16 Mart 2022