69. Dakikadan Daha Fazlası

29.11.2021
A+
A-

Levent Sağlam yazdı…

Daha bir hafta önce Hatayspor maçının 69. dakikasında Antalyaspor’un yediği ikinci gole sebebiyet veren Bünyamin’i hocası Nuri Şahin bir baba şefkatiyle teselli etmişti. O anı görünce gerçekten duygulanmamak elde değildi. Bu hafta oynadığımız Alanyaspor maçında aynı Bünyamin hem ilk golü attı hem de Mukairu’nun attığı ikinci gole asist yaptı. Attığı ilk golden sonra hocası Nuri Şahin’e koşan Bünyamin hocasına öyle bir sarıldı ki, adeta Nuri Şahin’in ayaklarını yerden kesti. Alanyaspor maçında yaşanan bu enstantane bir hafta önce 69. dakikada yaşanan talihsiz olaydan daha fazlası idi. Nuri Şahin bugün yine korner atışlarında Bünyamin’i kaleye en yakın oyuncu olarak kullandı. Yetmedi, oyunun sonlarına doğru Bünyamin’i merkeze çekti. Bu çok farklı bir şey. Bu bir dokunuş, bu bir kazanımdı.

Alanyaspor maçında atılan diğer iki golü de atan oyuncular Mukairu ve Floranus’un da Bünyamin gibi genç oyuncular olması ayrı bir sevinç kaynağıydı. Hatta bu oyunculara sahada basmadık yer bırakmayan Doğukan ve üçüncü golde defanstan uzun oynayarak gole katkı koyan Bahadır’ı da eklersek Antalyaspor’un geleceği emin ellerde diyebiliriz. Zira Antalyaspor’un havuzunda kendisinden çok şey beklediğimiz Gökdeniz, Ghacha gibi genç oyuncular mevcut. Önemli olan bu oyuncuları kazanmak olmalı. Bu anlamda iyi yolda olduğumuz kanaatindeyim. Zira Nuri Şahin’in göreve geldikten sonra bu oyuncuları kazanmak adına koyduğu katkı sahaya da yansıdı. Teşekkürler Nuri Şahin.

Karşılaşmaya dönersek, bugün üç golle üç puan almamıza rağmen Nuri Şahin geldikten sonra en az pozisyona girilen karşılaşmaydı. Bu karşılaşmada bundan öncekilerde yapamadığımızı yaptık. Yani girdiğimiz pozisyonları gole çevirdik. Oyunun bu kadar kısır geçmesinin en büyük nedeni ise özellikle ilk yarı adına Alanyaspor’un oyunu orta sahada Antalyaspor’un merkezi sayılan bölgede yani Fredy ve Poli’nin etkin olduğu yerde kalabalık tutmasıydı. Bu bölgede Poli gerek pozisyon kesmede gerekse ikili mücadelelerde gerekeni yapsa da Alanyaspor iki üç kişiyle Fredy’nin rahat oyun kurmasını engelledi. Yani ilk yarıda Alanyaspor’un oyunu belli bir metrekarede oynama çabası ve Antalyaspor defansının arkasına attığı toplarla gol arayışı tercihi, ilk yarının kısır geçmesinin en büyük nedeni oldu.

Oyunu geniş alanda oynamak isteyen ve önde baskı uygulayan bir Antalyaspor vardı. İlk yarıda oyunun başında Doğukan’ın çizgiden içeri çevirdiği ve Amilton’un kornerden gelen topa vuramadığı pozisyon haricinde net bir pozisyonumuz yoktu. Ta ki dakika 41’de gelen gole kadar… Bu dakikada sol taraftan inen Kudriashov, Poli’yi gördü. Poli’nin Bünyamin’e yaptığı asist Antalyaspor adına golle sonuçlandı.

Oyunun ikinci yarısında Alanyaspor’un erken oyuncu değişiklikleri ile oyunu daha geniş alanda oynama isteği, oyuna biraz daha hareket getirdi. Bu dakikalarda gerek takım savunması gerekse oyun disiplini anlamında oyundan kopmayan bir Antalyaspor vardı.

Alanyaspor dakika 64’te on kişi kalınca rakibin boşluklarını iyi değerlendiren ve oyunu istediği gibi yönlendiren bir Antalyaspor izledik. Dakika 68’de Bünyamin’in attığı uzun topta Mukairu’nun yaptığı baskıda Alanyaspor defans oyuncusunun topu kaybetmesi neticesinde Mukairu ile ikinci golünü bulduk.

Antalyaspor ilk oyuncu değişikliğini Hakan-Poli değişikliği ile dakika 70’te yaptı. Nuri Şahin, daha sonrasında dakika 83’te Kudriashov-Bahadır ve Fredy-Floranus değişikliklerine yer verdi. Bu dakikadan itibaren Floranus sağa geçerken Bünyamin de Hakan’ın yanına merkeze geçti. Dakika 90’da Bahadır’ın attığı uzun topta Mukairu topu Güray ile buluşturdu. Güray’ın yaptığı ortayı gole çeviren ise Floranus oldu.

Antalyaspor 14. haftada Alanyaspor’dan 3 golle 3 puan alarak puanını 18 yaptı. Antalyaspor’un bundan sonra yapması gereken ilk şey, ilk yarı sonuna kadar toplayabildiği kadar puanlar toplayıp devre arasına rahat bir şekilde girmek olmalıdır. Bunu da bu oyuncu grubu ve teknik ekip yapar ve yapabilecek kaliteye de sahipler.

Darısı haftaya… Hedef Kayserispor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YAZARIMIZIN DİĞER YAZILARI
10 Ocak 2022