Kardeşlik

5 Aralık 2014 17:38

Geçtiğimiz sezon Antalyaspor’umuzun Süper Ligden düşmesi kesinleştiğinde hepimiz çok üzülmüştük. Sezona Avrupa Ligi hayalleriyle lige başlamıştık. Ne yazık ki hayal kâbusa dönüştü, sonucunda kendimizi PTT Liginde bulduk. Ligden düştüğümüz günlerin ardından Spor Toto ikinci liginde play off maçları oynanmaya başladı ve güzide ilçemizin güzide temsilcisi Alanyaspor Hatayspor’u penaltılar sonucunda eleyerek Spor Toto ikinci ligden PTT 1.Lige yükselme başarısı gösterdi. Böylece tam 21 yıl aradan sonra bu iki takım aynı ligde, aynı kupa için mücadele edecek.

21 yıl önce 28.11.1993 tarihinde en son resmi olarak Alanyaspor’un sahasında karşılaşmıştı bu iki takım. Sonuç 2-2’lik beraberlikle sonuçlanmıştı. Bu karşılaşma o zamanın yine ikinci liginde, yani şimdiki PTT Ligi statüsündeki ligde oynanmıştı. O oynanan maçtan 21 yıl sonra bu cumartesi günü saat 19.30’da, aynı şehrin iki takımı bir kez daha karşı karşıya gelecekler. Ben derbi demek istemiyorum. Tamam derbi, aynı şehrin takımları arasında oynanan maçlar olarak adlandırılıyor fakat Alanyaspor ve Antalyaspor iki kardeş takım. Ben bunu kardeşlerin maçı olarak nitelendiriyorum. Bu kardeşlerin maçında centilmenlik ve sportmenliğin ön planda olmasını, diğer herkese örnek olunması kanaatindeyim.

Bu kardeşlerin mücadelesinde ilk resmi maç 3 Mart 1990 tarihinde Türkiye ikinci Futbol Ligi B grubunda Antalyaspor’umuzun sahasında oynanmış, karşılaşmadan Antalyaspor’umuz 1-0 üstünlükle ayrılmıştı. Bu iki kardeş takım daha sonra biri Türkiye kupası olmak üzere toplam 10 kez karşılaşmış ve bunların hepsi 90-93 senelerinde oynanmış. Bu karşılaşmalardan beş maçı Antalyaspor’umuz kazanmış, üç maç beraber bitmiş ve ikisi de Alanyaspor’umuzun galibiyetiyle sonuçlanmış. İki takım arasında en farklı maç 1991 senesinde, Antalyaspor’un evinde Alanyaspor’u 5-1’lik skorla yenmesiyle futbol tarihi sayfalarında yerini almış.

21 yıl sonra bu cumartesi oynanacak kardeşlerin mücadelesinde her iki takımın da puana ihtiyacı var. Antalyaspor’umuzun geçtiğimiz hafta son dakikada Giresun’dan beraberlikle dönmesi, Alanyaspor’umuzun kendi evinde Adanaspor’a yenilmesi ve ardından teknik direktörünün gönderilmesi iki takımın da üç puan için savaşacağının göstergesi. Güzel bir maç olacağını, maçın kıran kırana geçeceğini düşünüyorum. Umarım hak eden kazanır. Kardeşlik kazanır.

Kalbinde biraz olsun Antalya sevgisi olanlara…

Engin Erdem