Yeni Yetme Direnç

31 Ocak 2024 09:00

Hakan Aydın yazdı…

Son yedi haftadır galibiyete hasret, teknik direktörünü değiştiren bir rakibe karşı sahaya çıkmıştı Antalyaspor.

Futbolda her zaman klasik bir adı konulmamış kural haline gelen, teknik adam değişikliklerinin değişiklik yapılan takıma hep olumlu yansımasıdır.

Özellikle karşılaşmanın ilk 10 dakikasında rakip Kayserispor topa daha çok sahip olan, oyunun kontrolünü elinde bulunduran taraftı. Antalyaspor ise Sergen Yalçın’ın geldiğinden bu yana en etkisiz ve makine düzeni bozulmuş bir oyun sergiliyordu. Gerçi burada hava koşulları ve saha zeminin de oldukça etkisi vardı. Bir de üstüne yeni yetme hakemlerden Direnç Tonusluoğlu denen hakem, üzerindeki siyah hakem formasını çıkarıp sarı kırmızı formayı giyseydi, bu kadar taraflı karar veremezdi. Bütün faul olan pozisyonları hatta penaltıyı tabanla faul yapıldı gibi bir uydurma ile belki VAR’dan gelecek olası bir izleme önerisinin önüne geçti.

Dakikalar ilerledikçe şuursuzca Antalyaspor’un üzerine yüklenirken oyunda dengeyi kuran, rakip savunmanın arkasına uzun ve hızlı toplarla sarkan Antalyaspor, 31. dakikada bir anda skoru kendi lehine çevirdi. Bu golden sonra kırmızı beyazlılar, hem rakibini hem rakip tribünleri hem de hakem Direnç Tonusluoğlu’nu oyundan düşürdü. Larsson’un golünün hemen hemen kopyasını yakalayan Buksa karşı karşıya pozisyonu gol yapsa maç o dakikada bitecekti.

Karşılaşmanın ikinci yarısında beklendiği gibi Kayserispor biraz daha ön alanda basarak önce skoru eşitleyip daha sonra skoru kendi lehine çevirmeyi istedi. Antalyaspor ise oyunu rölantiye alıp skor avantajını koruyarak sahadan üç puanla ayrılmanın planını yapıyordu.

Karşılaşmanın ikinci yarısı, tıpkı ilk yarının ilk 20 dakikası gibiydi. Kayserispor önde baskı yapıyor, Antalyaspor ise bu bozuk saha zemininde oyunu geriden kurup pas oyunu oynamaya çalışıyordu. Kaptırılan topta Güray ve Helton’un ortaklaşa hatasıyla bir anda skora denge geldi. O dakikadan sonra sahneye tekrar çıkan yeni yetme Direnç Tonusluoğlu vardı.

Kayserispor’un attığı golden sonra oyunda bir türlü dengeyi kuramayan Antalyaspor adına Kayserispor’un ataklarına karşı sadece müdafaa yapan, topu rakibe veren, geride bekleyen ve sonucu değiştirmek için çaba sarf etmeyen bir oyuncu grubu ile teknik ekip vardı. Sergen Yalçın, Antalya’ya en azından bir puanla dönmek için Saric’in yerine oyuna Erdal’ı alarak skoru tutma peşindeydi. Nitekim orta alandan rakibe top yaptırmadan pres yaparak kalemizden uzak tutmaya çalışan bir görüntü sergiledik. Özellikle son 15 dakikada topyekun savunmaya geçip hiç olmazsa bir puanı kurtarayım derdine düştü Antalyaspor.

Antalyaspor, Kayseri’de puan için değil de sanki bir puan için gelmişti. Sergen Yalçın geldiğinden bu yana en etkisiz ve en dağınık oyununu oynadı. Üstüne olumsuz hava koşulları ve pas oyunu oynamaya çalışan bir takım için en kötü şey olan bozuk zemin ve yeni yetme hakem Direnç Tonusluoğlu, Antalyaspor’un kötü görünmesinin en büyük sebeplerindendi.

Son sözüm Arthur Miller’dan yeni yetme hakem Direnç Tonusluoğlu’na gelsin:

“Kurbağayı koltuğa oturtsan, o yine çamura atlar.”

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.