Kazanç mı Kayıp mı

4 Aralık 2023 12:00

Hakan Aydın yazdı…

14. haftanın açılış karşılaşmasında rakip Hatayspor olsa da Mersin’de karşı karşıya gelmişti iki takım. Teknik kadro, sakatlıklardan ötürü ideal on birinden iki eksikle ve geçen haftaki olağanüstü formsuzluğundan ötürü Safuri’yi kulübeye çekip Van de Streek ile oyuna başlayarak topa daha çok sahip olup rakip kaleye daha çabuk, daha hızlı inmeyi düşünmüştü.

Ne yazık ki ilk düdükle beraber rakip Hatayspor hem ön alanda baskı yaparak hem de topun sahibi olup Antalyaspor’un topla oynamasını ve topun Antalyaspor’da kalmasını engelleyerek özellikle ilk 20 dakika üstünlüğü ele aldı. Böylece Antalyaspor’un kademe hatasından ötürü skor üstünlüğünü de elde etti. Antalyaspor golü kalesinde gördükten sonra sonucu değiştirmek için Hatayspor’a gerekli tepkiyi gösteremedi, topu üçüncü bölgeye taşımakta zorluk çekti. Hatayspor ise farkı artırıp maçı ilk yarıda bitirmek için baskılı oynamaya devam etti. Antalyaspor 38. dakikada Erdoğan’ın kendi çabası ile topu taşıyıp mükemmel bir şut ile bir anda skor tabelasını değiştirdi. Eşitlik sayısı ile birlikte Antalyaspor oyunda da eşitliği sağladı. Orta alanda ve birinci bölgeden daha çabuk çıkarak Hatayspor’un rahat top yapmasını engelleyerek oyunda dengeyi sağladı.

İlk yarı boyunca Safuri’nin yerine ilk onbirde başlayan Van de Streek adeta sahada yok gibiydi ve Van de Streek’in kötü oyunu yüzünden adeta 10 kişi mücadele ettik. Antalyaspor, ilk yarı sonunda rakip ceza sahasında topla hiç buluşamadan devreyi tamamlamıştı. Bunun en büyük nedeni, Van de Streek’in ilk yarı boyunca varlığı ile yokluğunun belli olmayışı, adeta hayalet gibi sahada dolaşması yüzündendi. Ömer’in sakatlığında ilk onbirde başlayan Naldo’nun maç eksikliği göze çarptı. Hatayspor’un bulduğu gol de Naldo’nun pozisyon hatasından geldi. İlk yarı boyunca rakibin Jehezkel ve Larsson’a uyguladığı adam adama baskı, takımımızın kanatlardan inmesine engel oldu. Jehezkel ilk yarı boyunca yıllardır alışık olduğu Safuri’yi aradı.

Karşılaşmanın ikinci yarısına sakatlanan Erdal yerine Kaluzinski ile başlayan Antalyaspor, 2. yarının ilk dakikalarından itibaren oyunu ısrarla kendi yarı alanından kurmaya başlayınca Hatayspor ön alanda baskı yapıp Antalyaspor’u hataya zorladı. Hatayspor’un ön alan baskısı yaptığı sırada kaptırdığı topta ilk defa geniş alan bulan Jehezkel-Bünyamin paslaşmasında Buksa’nın defans yerini almadan yaptığı usta işi vuruşla bir anda galip duruma geçtik.

Futbolda bir kural vardır, attığın gollerden sonraki ilk beş dakika çok önemlidir. Bu sözü doğrularcasına galibiyet golünün üstünden daha beş dakika geçmeden rakip Hatayspor eşitliği sağladı. Rakibin kaydettiği eşitlik sayısının şokunu üzerinden atmadan yine bir yan top zafiyeti ve defanstaki hatalı adam paylaşımından ötürü mağlup duruma düştük.

Nuri Şahin, mağlup duruma düşünce sonucu değiştirmek için hamlelerini yapmaya başladı. Dörtlü defansla oynarken üçlü defans geçerek Ufuk, Naldo ve Veysel ile bütün riskleri aldı. Üçlü defansa dönmesinin üstünden beş dakika geçmeden oyuna Bytyqi’yi alarak yeniden dörtlü defansa döndü. Bu hamle, yenilen golden sonra kenar yönetimin ne kadar panik olduğunun göstergesi idi. Oyuna başladığı taktik şablona geri dönünce penaltı pozisyonu ile birlikte son dakikalarda beraberlik sayısı geldi.

Karşılaşmanın uzatma dakikaları nerede ise bütün 90 dakikaya bedeldi. Helton Leite’nin kale önündeki karambolde omzunun çıkması neticesinde bütün oyuncu değişiklik hakların kullanan Antalyaspor’da Safuri’nin kaleye geçmesiyle neredeyse 10 dakika bir kişi eksik oynadık. Bu durum, bütün oyuncu değişikliklerini bir anda panik yaparak kullanan kenar yönetimin ve Nuri Şahin’in tecrübesizliğinden kaynaklıydı.

Geçen hafta da belirttiğim gibi Antalyaspor’la karşılaşan rakip takımlar artık bizim oyun şablonumuzu çözmüşler. Antalyaspor’un en etkili olduğu kanatları ve orta alanına önlem alıp etkili ve hızlı bir oyun oynamamıza engel oluyorlar. Özellikle Jehezkel’e önlem alıp Antalyaspor’un topu üçüncü bölgeye taşımasına engel olup etkisizleştiriyorlar. Bu şekilde önlem aldıkları zamanlarda Jehezkel, topla oynama ve hızından ötürü Buksa’nın arkasına çekilebilir. Sağ kanatta da Holtmann’a yer verilebilir.

Van de Streek transfer olduğundan beri fizik olarak hala hazır olamadı. Ben dahil birçok kişinin eleştirdiği Erdoğan son haftalarda takımdaki en formda oyuncuların başında geliyor. Karşılaşmalarda forması için canını dişine takıyor, elinden ne geliyorsa yapıyor.

Cuma akşamı Mersin’de hem üç puandan olduk hem de yükselen form grafiğiyle Antalyaspor kalesine duvar ören Helton Leite’yi kaybettik. 90 dakikanın sonunda bir puan Antalyaspor için kazanç mı kayıp mı, ilerleyen haftalarda belli olacak.

Son sözüm kenar yönetime gelsin:

Panik olmak akılla düşünmeyi bırakıp rastgele harekete geçmek demektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.